Sprawdź, w jaki sposób wykorzystać cegły i płytki klinkierowe

Sprawdź, w jaki sposób wykorzystać cegły i płytki klinkierowe

Klinkier jest znany i stosowany od bardzo dawna. Przez lata zainteresowanie nim nie osłabło, mimo że na rynku pojawiło się wiele innych materiałów do budowy czy wykańczania budynków. Inwestorzy prywatni i biznesowi szczególnie interesują się płytkami i cegłami z klinkieru. Sprawdź, jak można je wykorzystać.

Płytki i cegły klinkierowe – co warto wiedzieć na ich temat?

Klinkier powstaje z gliny wypalanej w bardzo wysokiej temperaturze. Z reguły w procesie produkcji stosuje się piece rozgrzewane nawet do 1300℃. To właśnie wysoka temperatura, a także dodatki mineralne w składzie wypalanej masy powodują, że klinkier nabiera właściwości, za które jest tak ceniony. Przede wszystkim wskazuje się na jego wysoką wytrzymałość na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. To, jakie dodatkowe minerały i pierwiastki znajdują się w masie glinianej, będzie rzutować na naturalny kolor klinkieru. Na rynku są dostępne modele barwione jednolicie lub cieniowane. Przykładem mogą być cegły i płytki klinkierowe Terca.

Zastosowanie cegieł klinkierowych w budownictwie – jak można je wykorzystać na posesji?

Cegły wykonane z klinkieru są chętnie wykorzystywane jako element wykończenia elewacji budynku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeżeli chce się je zastosować w tym celu, ściany powinny być trójwarstwowe, a klinkier powinien stanowić jedną z warstw (zewnętrzną). Wykorzystanie cegieł z tego materiału ma walory estetyczne, ale także praktyczne. Wskazuje się bowiem, że klinkier ma właściwości izolujące ciepło. Co więcej, poprawia izolację akustyczną budynku. Warto zaznaczyć, że cegły klinkierowe mogą być również stosowane do tworzenia innych elementów domu i ogrodu. Najczęściej obok wykończenia elewacji wykorzystuje się je do wznoszenia kominów (części wystającej ponad dach), z uwagi na odporność na działanie wysokich temperatur. Ze względu na tę właściwość cegły klinkierowe stosuje się również do budowy stałych grillów ogrodowych.

Sposoby wykorzystania płytek klinkierowych na zewnątrz i wewnątrz domu

Płytki klinkierowe można wykorzystać jako element wykończenia elewacji budynku. Trzeba przy tym pamiętać, że są one stosowane jako okładzina w ścianie dwuwarstwowej. Dzięki temu materiał ten można wykorzystać zarówno na całej ścianie, jak i jedynie na jego części. Płytkami klinkierowymi można też obkładać elementy ogrodzenia czy małej architektury.

Jak się okazuje, wykorzystanie płytek staje się coraz popularniejsze przy aranżacji wnętrz. Są one chętnie komponowane z wystrojem w stylu loftowym czy industrialnym. Z powodzeniem mogą również służyć jako okładzina wkładów kominkowych czy dekoracyjnych starych pieców i kuchenek.

Artykuł sponsorowany

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!