Aquapark w Cukrownia Żnin

Aquapark w Cukrownia Żnin

W bardzo dużym kompleksie przemysłowym, w którym wcześniej mieściła się fabryka cukru, dziś działa centrum hotelowo-rozrywkowe . Cały kompleks zajmuje ponad 40 000 m2 i jest otoczony przez 35 ha gruntów. Jeden z budynków zajmuje aquapark zaprojektowany przez studio MIXD. Chętnie przychodzą do niego rodziny z dziećmi, żeby się zrelaksować i spędzić miło czas.

Co wyróżnia ten projekt?

Głównym założeniem projektantów było ocieplenie tej przestrzeni. W końcu aquapark mieści się w dawnej hali produkcyjnej z 8-metrowymi ścianami z cegły i widoczną stalową konstrukcją dachu. Projektanci nie chcieli do tego miejsca sztucznie dodawać industrialnych elementów. Zamiast tego skoncentrowali się na tym, aby przestrzeń nawiązywała do dzieciństwa, słodyczy i fabryki jak z bajki. Dlatego we wnętrza dominuje różowy, przywodzący na myśl cukrowe pianki.

Aquapark w Cukrownia Żnin

Ciekawe materiały

W tym wnętrzu uwagę zwracają gigantyczne lampy, które zostały zaprojektowane, specjalnie na potrzeby tego projektu. Zostały zrobione z metalu. Przypominają kostki cukru. Zostały powieszone w nieregularnych odstępach. Dzięki temu cała przestrzeń stała się o wiele bardziej dynamiczna.

Natomiast w całym projekcie dominuje pastelowy, wręcz cukierkowy róż. Baseny są podświetlane i przypominają apetyczne galaretki. Ciekawym elementem są również kwadratowe płytki. Nawiązują one do przeszłości, bo w latach 80-tych taka glazura była w większości łazienek w Polsce. Zresztą można je było spotkać też na basenach, w szkołach, w przedszkolach. Uzupełnieniem tej przestrzeni są egzotyczne rośliny. Cała przestrzeń zachęca do zabawy jest trochę absurdalna i bajkowa. W takim otoczeniu będą się czuły doskonale zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Będą mogli wspomnieniami wrócić do czasów własnego dzieciństwa lub wczesnej młodości.

Na sam koniec wspomnimy o tym, że Cukrownia Żnin jest jednym z 25 polskich obiektów nominowanych w konkursie o Nagrodę Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe.

Zobacz galerię zdjęć wnętrza Aquaparku

Słodka kraina dzieciństwa – metryczka projektu

Typ projektu: wnętrze publiczne, aquapark
Lokalizacja: ul. Janickiego 1, Żnin, Polska
Zdjęcia: Studio Pion
Projekt wnętrz : MIXD
Rok: 2020
Opracowanie: Marlena Kopacz

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!