Klimatyczne poddasze na warszawskiej Starówce

Klimatyczne poddasze na warszawskiej Starówce

Autorem projektu wnętrza mieszkania w kamienicy w Warszawie jest Piotr Łucyan z pracowni Art’Up Interiors. Te 70 m2 stanowiło prawdziwe wyzwanie. Najpierw była burza mózgów. Inwestor zdecydował się na zaakceptowanie dopiero siódmej wersji projektu. Możemy tutaj nawet powiedzieć o szczęśliwej siódemce, ponieważ zrealizowany projekt zachwyca.

Liczne nawiązania do bogatej przeszłości kamienicy

W poprzednich wiekach były tutaj budynki gospodarcze, następnie oficyna, a później spichlerz. Dopiero w XVI wieku powstała tutaj kamienica mieszkalna, która istnieje do dziś. W  czasie II wojny światowej została zniszczona, ale odbudowano ją.

Celem projektanta było zachowanie jak największej ilości historycznych elementów kamienicy, takich jak na przykład zabytkowy kominek. W projekcie wykorzystano również oryginalną, drewnianą podłogę. Po wojnie była tutaj pracownia malarska. Dlatego na podłodze pozostały ślady farby. Projektant pragnął je zostawić. Niestety nie udało się, ponieważ podłoga była już za bardzo zniszczono. Zastąpiono ją deską dębową, bejcowaną. Współcześnie stosowaną na ścianach gładź zastąpiono tradycyjnym tynkiem.

Klimatyczne poddasze na warszawskiej Starówce

Skosy i zmiana układu

Jednym z najtrudniejszych wyzwań, jakie stanęło przed projektantem, było ciekawe i funkcjonalne zaaranżowanie skosów. Mieszkanie ma tylko 70 m2. Tę przestrzeń skutecznie zmniejszają skosy. Trzeba było spędzić nad projektem wiele długich godzin, aby to wnętrze stało się praktyczne i przytulne.

Projektant w niewielkim stopniu zmienił rozkład mieszkania. Dzięki temu w dawnej kuchni powstał pokój kąpielowy z wolnostojącą wanną, szafką pod umywalkę (z antykwariatu). Na podłodze znalazła się mozaika z wzorem plecionki wiedeńskiej, a na ścianie płytki stylizowane na boazerię drewnianą. Do tych klasycznych elementów projektant dodał współczesną ceramikę i armaturę.

W projekcie znalazło się również miejsce na pojemną garderobę. Do salonu dodano aneks kuchenny, w którym umieszczono zabudowę z forniru w kolorze orzecha amerykańskiego i blat z białego spieku. We wszystkich pomieszczeniach dominuje minimalizm. Meble nawiązujące do przeszłości idealnie łączą się z nowoczesnymi. To wszystko powoduje, że w tym wnętrzu, po prostu chce się zamieszkać!

Zobacz galerię zdjęć wnętrza mieszkania

Przepiękne wnętrza w kamienicy – metryczka projektu

Typ projektu: wnętrze prywatne, mieszkanie
Projekt: Art’Up Interiors
Projektant: Piotr Łucyan
Lokalizacja: Warszawa, Starówka
Zdjęcia: Mateusz Kowalik / Archinea
Rok: 2021
Opracowanie: Marlena Kopacz

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!