Dwupoziomowe mieszkanie w Pradze

Dwupoziomowe mieszkanie w Pradze

Układ mieszkania w praskiej kamienicy w dzielnicy Libeň, rozsławionej przez pisarza Bohumila Hrabala, przypominał czasy, kiedy nikt raczej nie myślał o funkcjonalności. Trzeba było tu naprawdę wiele zmienić. Efekt oceńcie sami.

Nowe oblicze przestrzeni

Dwupoziomowe mieszkanie w kamienicy z lat 30. miało zbyt wiele pomieszczeń, z których klient nie zamierzał korzystać. Było w nim również mnóstwo rzeczy niepotrzebnie zajmujących przestrzeń. Głównym zadaniem architektów Martina Gaberle, Bořka Peški i Lucie Roubalovej z pracowni Komon architekti było odnalezienie jej na nowo i zaaranżowanie w nowoczesny i jednocześnie prosty sposób.

Dwupoziomowe mieszkanie w Pradze

Dwa poziomy – dwa charaktery

Na pierwszym poziomie powstał salon z otwartą kuchnia i wyspą. Charakterystyczną dla mieszkań z poddaszem różnicę wysokości podkreślono, montując wysoki regał ścienny. Na środku strefy dziennej, pomiędzy dwoma słupami konstrukcyjnymi, zainstalowano rozwijany ekran projekcyjny. W centralnym punkcie stanęło natomiast „czarne pudełko”, w którym umiejętnie ukryto niewielką łazienkę. Przylega ono do schodów i „pomostem” nad salonem w identycznym kolorze, stanowiąc jednocześnie łącznik z piętrem mającym charakter prywatny. Mieszczą się na nim sypialnia (z której można wyjść bezpośrednio na taras znajdujący się na dachu) i druga łazienka.

Dwupoziomowe mieszkanie w Pradze

Paleta materiałów i kolorów

W kuchni i salonie dominującymi barwami są biel, szarość oraz czerń zestawione z dębową fornirowaną podłogą. Olejowym fornirem zostało pokryte również wspomniane wyżej „czarne pudełko”. Na kuchennych blatach i backsplashu, podobnie zresztą jak i na powierzchniach w łazience, króluje lastryko.

Rolą szklanych żyrandoli w salonie i liniowego oświetlenia w kuchni było podkreślenie geometrii otwartej przestrzeni. Surowego charakteru nadały jej odkryte stalowe słupy i elementy więźby dachowej. Oto oryginalne, odważne wnętrze.

Zobacz galerię zdjęć wnętrza mieszkania

Mieszkanie na poddaszu – metryczka projektu

Typ realizacji: projekt wnętrza
Pracownia: Komon architekti
Realizacja: 2021
Lokalizacja: Praga
Zdjęcia: Tomáš Slavík
Opracowanie: Aleksandra Bączek

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!