HOT

Renowacja apartamentów

Renowacja apartamentów

Brescia to miasto w północnych Włoszech, które słynie z zabytkowych pałaców. W jednym z nich natychmiastowej gruntownej renowacji wymagały dwa apartamenty.

Kompletna ruina

Apartamenty Loft Piano Nobile i Studio Round Wall są usytuowane na drugim i trzecim piętrze zabytkowego pałacu w Brescii. Łączyła je dawna świetność i pilna potrzeba renowacji. Architekt Alessandro Preda, który odpowiadał za jej przeprowadzenie, podsumował ich stan słowami: „kompletna ruina”. Były podzielone na wiele małych pomieszczeń, z których część nie miała dostępu do światła dziennego.

Za solidną trudno też było uznać samą konstrukcję – belki konstrukcyjne zwisały z sufitu, a część z nich została nieopatrznie… przycięta. Pojawiły się też jednak dobre wiadomości: na etapie rozbiórki „odnaleziono” kilka elementów oryginalnej architektury: dekorowane belki i kasetonowe drewniane sufity.

Renowacja apartamentów

Zmiany, zmiany…

W Loft Piano Nobile większość płaszczyzny sufitu pozostała nietknięta – wszystko po to, by oddać skalę przestrzeni, która pełniła niegdyś rolę głównego salonu pałacowego. W tkance historycznej doskonale odnalazła się też antresola, która – oprócz tego że mieści wnęki wypełnione półkami i szafkami – pełni również rolę podwyższonej sypialni, do której prowadzą schody. Warto zwrócić też uwagę na masywną balustradę będącą jednocześnie wezgłowiem łóżka.

W apartamencie Round Wall Studio przestrzeń nie została w pełni podzielona. Okrągła ścianka działowa o niepełnej wysokości tworzy jadalnię, w której stoi stół, a jednocześnie oddziela kuchnię. Z kolei prostokątna ścianka działowa (również o niepełnej wysokości), oddzielająca pokój dzienny od sypialni, pełni funkcję wezgłowia łóżka oraz wnęki na telewizor.

Renowacja apartamentów

Przemyślane wyposażenie

W Loft Piano Nobile elementy wyposażenia o białym wybarwieniu świetnie komponują się z dębową stolarką. Round Wall Studio to z kolei miejsce pełne kontrastów – wszystko za sprawą ebonizowanej czerni. Meble wykorzystane w obu apartamentach zostały wykonane w Weronie przez rzemieślników. Ich pierwszorzędna jakość wykonania i minimalistyczna, nowoczesna forma stanowią pomost między przeszłością a teraźniejszością.

Zobacz galerię zdjęć wnętrza apartamentu

Apartamenty w Brescii – metryczka projektu

Typ realizacji: renowacja
Pracownia: alepreda architecture
Realizacja: 2019
Lokalizacja: Brescia, Włochy
Zdjęcia: Ottavio Tomasini
Opracowanie: Aleksandra Bączek

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!