Biblioteka OdNowa w Proszowicach

Biblioteka OdNowa w Proszowicach

Mieszkańcy Proszowic już niedługo doczekają się nowego budynku powiatowej i miejskiej biblioteki publicznej. Autorami projektu aranżacji jego wnętrza są architekci z pracowni GK Atelier. Zapraszamy do środka!

Pod znakiem wyobraźni

Biblioteka znajduje się niemal w samym centrum Proszowic. Odpowiedzialni za projekt architekci Grzegorz Kłoda i Łukasz Ługowski postanowili wykorzystać fakt, że równolegle z pracami trwa rewitalizacja głównego placu miasteczka i „przenieść” do środka elementy tkanki miejskiej. Tym samym nazwa „biblioteka miejska” zyskała zupełnie nowy wymiar.

Założeniem było stworzenie jasnego wnętrza, z jedną dominującą barwą. Półki pełne książek same w sobie sprawiają, że w środku robi się kolorowo. Po konsultacjach z inwestorem wybór padł na biel i żywe, wyraziste akcenty czerwieni.

Biblioteka OdNowa w Proszowicach

Lokalny koloryt i schody do przyszłości

Nowy budynek biblioteki został połączony z jej poprzednią siedzibą za pomocą efektownego przeszklonego pawilonu, pełniącego jednocześnie funkcję wejścia. Oba obiekty zyskały tym sposobem wspólną ścianę, którą zdobi artystyczny tynk. Jego struktura tuż przy strefie wejściowej przypomina zaglądającym tu miłośnikom książek o upływie czasu. Kiedy jednak wchodzą oni na górę do nowych pomieszczeń, mogą obserwować, jak staje się coraz bardziej wygładzony i jednolity. Kilkanaście stopni to symboliczna wycieczka od przeszłości ku współczesności. I bardziej dosłowna – od starego budynku do nowego.

Ale odniesień do historii jest więcej. Szczególnie tej w wydaniu lokalnym. Na parterze można znaleźć dawną mapę proszowickiego rynku, stare fotografie, a także spis charakterystycznych zwrotów, których używają tutejsi mieszkańcy.

Biblioteka w miasteczku-miasteczko w bibliotece

Przemieszczając się między regałami w kształcie kamieniczek, ma się wrażenie, że idzie się jedną z miejskich uliczek. Przechodząc przez bramy, można trafić do pomieszczenia przeznaczonego do słuchania audiobooków i czytania w komfortowych warunkach. Stanowiska w recepcji wyglądają niczym znane zwłaszcza turystom punkty informacji. Zamontowane w dwóch rzędach oświetlenie biblioteki do złudzenia przypomina z kolei światła miejskich latarni.

Zobacz galerię zdjęć wnętrza biblioteki

Biblioteka OdNowa w Proszowicach – metryczka projektu

Typ realizacji: projekt aranżacji wnętrza biblioteki, wymyślenie nazwy, opracowanie logotypu
Pracownia: GK Atelier Grzegorz Kłoda
Realizacja: 2021/2022
Lokalizacja: Proszowice
Opracowanie: Aleksandra Bączek

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!