Wnętrze księgarni w Chinach

Wnętrze księgarni w Chinach

Wizyta w sklepie z książkami to zawsze ekscytujące przeżycie dla każdego miłośnika czytania, jednak wejście do nowej księgarni w chińskim mieście Chengdu z pewnością jest niezwykłym doświadczeniem. Dujiangyan Zhongshuge to dwupiętrowy obiekt sprawiający wrażenie katedry, w której w każdym możliwym miejscu umieszczono książki. Projekt został przygotowany przez studio architektoniczne z Szanghaju – firmę X+Living.

Efekt przestronności w księgarni Dujiangyan Zhongshuge

Po wejściu do księgarni Dujiangyan Zhongshuge kupujący trafiają na ciąg kameralnych przestrzeni, w których umieszczono regały w kształcie litery „C”. W centralnej części budynku znajdują się wysokie łuki oraz majestatyczne kolumny wykorzystujące wysokość przestrzeni. Lustrzany sufit oraz lśniąca podłoga z czarnych płytek odbijają regały, nadając wnętrzu niezwykły efekt wizualny. Zamysłem autorów projektu było nawiązanie do topografii miasta. W głównej części budynku regały oraz kolumny przypominają charakterystyczną dla miasta tamę. Na pierwszym piętrze księgarni znajduje się kawiarnia oraz kącik dla dzieci, w którym umieszczono bambusowe regały udekorowane pandami. Na drugim piętrze znajdują się kameralne przestrzenie z siedzeniami oraz stolikami, przy których kupujący mają możliwość przejrzeć książki.

Niekonwencjonalna księgarnia w Chinach

Regały z książkami rozciągające się od podłogi do sufitu

Przemierzając księgarnie, kupujący mają wrażenie, jakby książki były umieszczone od podłogi do sufitu. Jest to jednak tylko złudzenie, gdyż w na górnych półkach zastosowano folię z nadrukiem książek. Jak twierdzą autorzy projektu, umieszczenie prawdziwych egzemplarzy byłoby problematyczne zarówno dla kupujących, jak i sprzedawców. Księgarnia dysponująca kolekcją ponad 80 000 książek sprawia wrażenie przestrzeni jednocześnie przestronnej, jak i przytulnej. Efekt osiągnięto dzięki odpowiednio dobranym źródłom światła. Taśmy świetlne nie tylko nadają przestrzeni kameralności, ale również ułatwiają kupującym odnajdywanie książek. W Chinach powstaje wiele ciekawych budynków. Warto przeczytać chociażby o Infinitus Plaza czy Idea Factory.

Zobacz galerię zdjeć ksiągarni

Chińska księgarnia Dujiangyan Zhongshuge – metryczka projektu

Autorzy projektu: X+Living
Główny architekt: Xiang Li
Nazwa projektu: Dujiangyan Zhongshuge
Lokalizacja: Chengdu, Chiny
Realizacja: 2020
Powierzchnia: 973 m²
Zdjęcia: Feng Shao

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!