Rozmowa z architektem: wywiad z arch. Moniką Staniec

Rozmowa z architektem: wywiad z arch. Moniką Staniec

Zapraszamy na kolejny wywiad z cyklu ,,Rozmowy z architektem”. Monika Staniec, Ambasadorka marki Geberit, razem z partnerem życiowym prowadzi firmę NOVA-BAT INTERIOR DESIGN, w której jest głównym architektem wnętrz. Ukończyła architekturę wnętrz w Wyższej Szkole Humanistycznej we Wrocławiu, obecnie jest studentką architektury wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W swoim zawodzie pracuje od 12 lat. Zajmuje się kompleksowym tworzeniem wnętrz: od projektów wnętrz, poprzez remonty, nadzór autorski i inwestycyjny, aż po stworzenie dokumentacji zdjęciowej i wideo z realizacji. Specjalizuje się w tworzeniu wnętrz prywatnych.

Rozmowa z arch. Moniką Staniec

•  Dlaczego architektura? Co skłoniło Panią do wybrania tej branży, zawodu?

Już w dzieciństwie mając 6 czy 7 lat oznajmiłam rodzicom, że chciałabym zostać architektem. Wtedy jeszcze niezbyt wiele wiedziałam o tym zawodzie, chyba tylko tyle, że architekturą zajmuje się osoba, która kreuje i tworzy. Jednak konsekwentnie działałam w tym kierunku, na początku z pomocą rodziców, którzy angażowali mnie w różnego typu zajęcia plastyczne. Kolejna była decyzja o liceum plastycznym. Po jego skończeniu miałam pewność, że architektura wnętrz to moja dziedzina, w której chciałabym się rozwijać. Podjęłam więc studia wyższe na kierunku Architektury Wnętrz. Od początku studiów pracowałam „w branży”, byłam dekoratorem wnętrz w jednej z sieci marketów budowlanych (dziś uważam to za bardzo dobre doświadczenie, które nauczyło mnie rozmowy z moimi potencjalnymi klientami). Także wybierając ten zawód konsekwentnie w dzieciństwie i nastoletnim wieku realizowałam powolutku swój cel.

•  Projekt – przełom. Która realizacja nadała rozpędu pani karierze.

Zdecydowanie mogę nazwać moją realizację sof lotftu (ostatnio u Państwa publikowana Mieszkanie w stylu soft loft ) dała mi największą rozpoznawalność. To był projekt i realizacja z cudownymi, otwartymi na moje pomysły ludźmi. Kiedy moimi klientami są osoby ufające mi i moim pomysłom, powstają zdecydowanie najlepsze realizacje. Przed realizacją soft lotfu powstało wiele projektów i realizacji, to one przyciągnęły do mnie właścicieli tego dwupoziomowego apartamentu. Zdecydowanie po publikacjach tej realizacji (która jest najczęściej powracającą realizacją w artykułach) rozwinęłam skrzydła, a przecież nie było to tak dawno temu...

•  Credo architekta – jakie zasady towarzyszą Pani w codziennej pracy.

W mojej pracy przede wszystkim tworzę domy w rozumieniu miejsca do życia, nazwa ,,projekt wnętrz” jest bardzo ogólnikowa, ja lubię projektować miejsca, w których mój odbiorca będzie spędzał czas, będąc w swoim domu, a nie tylko w poprawnie i ładnie zaprojektowanym wnętrzu. Kieruję się moją filozofią „Wnętrza Naturalnie” - opieram się na tworzeniu wnętrz zgodnych z naturą, skierowanych indywidualnie do odbiorców. Używam możliwie najbardziej naturalnych materiałów lub takich których produkcja nie odbija się negatywnie na środowisku, naturze ogólnie pojętej.

•  Najważniejsze cele i plany na przyszłość.

Przede wszystkim moim celem jest utrzymywanie jakości i poziomu projektów, realizacji, jakie obecnie wykonujemy. W grę wchodzi jedynie ich rozwój, powiększanie i pozyskiwanie świadomych klientów, z którymi stworzę najlepsze i bardzo satysfakcjonujące realizacje.

Plany są zupełnie przyziemne: rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój!

•  Architektura postpandemiczna – co się zmieni, a co pozostanie niezmienne? Jak koronawirus wpłynie na projektowanie?

Koronawirus nie wpłynął znacząco na moją pracę pod względem ilości projektów. Zdecydowanie wpłynął na proces realizacji, na dostępność oraz koszty materiałów do wyposażania wnętrz. Zaczynając od desek podłogowych, na tapetach kończąc. Ten rok (2021) pokazał, że umiejętnie zarządzamy nadzorami, zamówieniami, że nasze wcześniejsze doświadczenia musiały zostać dopięte na ostatni guzik, aby móc z jeszcze większym wyprzedzeniem projektować, zamawiać sporą część wyposażenia i najzwyczajniej w świecie bez opóźnień przekazywać inwestycje. Projektuję wnętrza prywatne, nie jest to ogromna skala przedsięwzięć, jednak i ona pokazała, że zmieniliśmy podejście do „domu”. Stał się dla nas oazą, miejscem, gdzie spędzamy znacznie więcej czasu niż dotychczas. Pandemia wymusiła wśród wielu osób zaaranżowanie miejsca do pracy w domu, miejsca do nauki zdalnej. To największe wyzwania, dla doświadczonego architekta wnętrz stanowią one jednak dopełnienie pracy, uświadomienie, jak mimo wszystko ważny jest dom.

arch. Monika Staniec

arch. Monika Staniec

Zobacz zdjęcia realizacji arch. Moniki Staniec

Cykl powstaje we współpracy z OKK! PR

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!