Dom w Michałowicach

Dom w Michałowicach

Dom jednorodzinny usytuowany na południowym zboczu wzgórza nieopodal Lasu Michałowskiego zachwycił nie tylko miłośników architektury, ale i profesjonalistów. To właśnie za ten projekt zespół z pracowni MOKAA_architekci otrzymał nagrodę za 3. miejsce w plebiscycie Salony Architektury organizowanym przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów RP.

Parterowy dom… z piętrem

W projekcie rezydencji w Michałowicach trzeba było przede wszystkim uwzględnić specyficzne położenie budynku – chodziło bowiem o dom na wzgórzu. Inwestorowi zależało na tym, by przestrzeń mieszkalna skupiała się na parterze, dlatego architekci wykorzystali naturalne ukształtowanie terenu, aby uzyskać efekt dodatkowego „piętra”, na którym urządzono strefę nocną.

Nietypowa bryła

Bryła 400-metrowego domu jest rozczłonkowana – dwie bryły główne zostały przykryte dwuspadowym dachem i połączone parterowym łącznikiem. Elewacje wykonano z trzech różnych materiałów: drewna, spieków ceramicznych i antracytowej blachy. Różnorodność zestawionych ze sobą kolorów i faktur nie przeszkodziła jednak w stworzeniu spójnej całości.

Dom w Michałowicach

Przestrzeń otwarta na otoczenie

Podziemna kondygnacja, w której zaaranżowano strefę wellness i SPA, wygląda niczym „wbita” w zbocze. Dzięki dużemu nachyleniu terenu możliwe było otwarcie jej na ogród i pobliski las za pomocą dużego przeszklenia. Podobne rozwiązanie zastosowano w ulokowanej centralnie strefie wypoczynkowej, na którą złożyły się salon, przestronna kuchnia i jadalnia. Widok na okolicę zapewniło tam duże panoramiczne okno. Przestrzeń dla gości zaaranżowano z kolei na poddaszu – to właśnie z myślą o nich powstały tam dwa pokoje z łazienkami.

Zobacz galerię zdjęć wnętrza domu

Jednorodzinny dom na wzgórzu w Michałowicach – metryczka projektu

Typ projektu: wnętrze domu jednorodzinnego
Pracownia: MOKAA_architekci
Realizacja: 2020
Lokalizacja: Michałowice
Zdjęcia: Dominika Wilk
Opracowanie: Aleksandra Bączek

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!