Otwarta przestrzeń domu jednorodzinnego

Otwarta przestrzeń domu jednorodzinnego

Realizacja wnętrza domu jednorodzinnego w Katowicach autorstwa Anny i Henryka Struskich z biura projektowego 8486 zdobyła niedawno nagrodę w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 w kategorii „Wnętrza”. Jury doceniło „plastyczne ujęcie przebudowy domu jednorodzinnego, przełamujące kolorem i kompozycją indywidualnych rozwiązań dotychczas stosowane schematy”.

Aranżacja poza schematem

Na łamach naszego wortalu opisywaliśmy już niejedno wnętrze domu jednorodzinnego. Były to min. wnętrza w stylu skandynawskim i aranżacje utrzymane w minimalistycznym klimacie. Dziś przyszedł czas na realizację, która wymyka się klasyfikacjom. Jedno jest pewne: 180-metrowe wnętrze budynku przebudowanego według projektu architektów z biura projektowego 8486 natychmiast zapada w pamięć.

Otwarta przestrzeń domu jednorodzinnego

Strefa funkcjonalna granicząca ze strefą dzienną

Pierwszym etapem prac było pogłębienie poziomu parteru. Znajdujące się tu wcześniej pomieszczenia pomocnicze (garaż, spiżarnia, kotłownia i łazienka) zostały połączone w strefę funkcjonalną, bezpośrednio sąsiadującą z otwartą strefą dzienną utworzoną dzięki połączeniu salonu, jadalni i kuchni. Granica między nimi została wyznaczona przez regał w salonie, szafę garderoby i wysoką zabudowę mebli kuchennych. Całą strefę nocną przeniesiono natomiast na piętro, odwracając tym samym wcześniejszy układ funkcjonalny.

Nawiązanie do dawnego charakteru wnętrza

Architekci nie chcieli całkowicie rezygnować z panującego tu dawniej klimatu i wykorzystali w tym celu elementy konstrukcyjne domu z lat 70., które doskonale wkomponowały się w rearanżowaną przestrzeń. Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć chociażby na cegłę na ścianie lub pustaki stropowe na suficie. Zestawienie ich z nowoczesnymi formami i kształtami przyniosło oczekiwany efekt – nie tylko pod kątem wizualnym, ale i funkcjonalnym.

Zobacz galerię zdjęć wnętrza domu jednorodzinnego

Wnętrze domu jednorodzinnego w Katowicach – metryczka projektu

Typ projektu: wnętrze domu jednorodzinnego
Pracownia: Biuro projektowe 8486
Realizacja: 2019/2020
Lokalizacja: Katowice
Zdjęcia: Bartosz Dworski
Opracowanie: Aleksandra Bączek

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!