Apartament w modernistycznej kamienicy

Apartament w modernistycznej kamienicy

W apartamencie mieszczącym się w kamienicy w samym sercu stolicy historia po raz kolejny spotkała się ze współczesnością. I to ze znakomitym efektem. Wszystko dzięki projektantkom ze studia MoodWorks.

Historyczny duch miejsca

Apartament w historycznym centrum Warszawy należy do reżyserki filmowej. Jego wnętrze miało być „ekspresją jej osobowości i życiowych pasji”. Jednocześnie projektantki ze studia MoodWorks stanęły przed innego rodzaju wyzwaniem. Modernistyczna kamienica, którą przed laty zamieszkiwali głównie artyści i intelektualiści, nie została zniszczona podczas drugiej wojny światowej. Kluczowe było więc zachowanie nienaruszonego układu pomieszczeń i tkanki architektonicznej z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Apartament w modernistycznej kamienicy

Przeszłość i teraźniejszość

Niektóre materiały wykorzystane we wnętrzu stylowo nawiązują do części wspólnych budynku (np. rysunek żyłek na marmurowych okładzinach wygląda dokładnie tak samo, jak ten pojawiający się w holu i na korytarzach). Pozostawiono w nim również oryginalne elementy drewnianej stolarki i zdecydowano się na celowe odsłonięcie nawarstwiających się przez lata kolorów farb na jednej ze ścian w salonie. Ta intrygująca, jednoznacznie nawiązująca do przeszłości, dekoracja stanowi równolegle zapowiedź wyrazistego klimatu całej aranżacji.

W dużej mierze nadaje go jej kolekcja sztuki właścicielki, efektownie prezentująca się w otoczeniu pastelowych kolorów, odcieni beży i szarości. Powracające w niej wielokrotnie motywy feministyczne podkreślają kobiecy charakter wnętrza.

Nowoczesne meble z modernistycznymi akcentami

Elementy wyposażenia i meble znanych projektantów, marek i producentów wprowadzają powiew nowoczesności, jednak często można bez trudu dostrzec w nich odniesienia do epoki, w której powstała kamienica. Dzięki wyraźnym modernistycznym akcentom udało się stworzyć kolejny pomost między współczesnym designem a nieśmiertelną klasyką.

Zobacz galerię zdjęć wnętrza apartamentu

Apartament w modernistycznej kamienicy – metryczka projektu

Typ projektu: wnętrze apartamentu
Pracownia: studio MoodWorks
Projekt: Dorota Kuć i Karina Snuszka
Realizacja: 2020
Lokalizacja: Warszawa
Zdjęcia: Tom Kurek
Opracowanie: Aleksandra Bączek

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!