Rewitalizacja wnętrz Cukrowni Żnin

Rewitalizacja wnętrz Cukrowni Żnin

Prace nad rewitalizacją Cukrowni Żnin rozpoczęły się w 2016 roku na zlecenie Arche S.A. Trwały aż przez cztery lata, ale efekt rewitalizacji tego budynku jest naprawdę warty czekania. Prace nadzorowali Marek Bulak, Katarzyna Grochowska i Piotr Grochowski. Jednak nie są to wszystkie osoby, które mają wkład w ten niecodzienny projekt. Łącznie pracowało nad nim aż 32 architektów z 4 pracowni (Bulak Projekt, Less is core, Mili Młodzi Ludzie oraz MIXD).

Trend reuse

Kryzys klimatyczny nie jest już czarną przepowiednią, ale przykrym faktem. Branża architektoniczna niestety w bardzo dużym stopniu jest odpowiedzialna za globalną emisję CO2. Dlatego tak silny nacisk kładzie się obecnie na działanie zgodnie z zasadą 3R- reduce, reuse, recycle. To jest już tylko kwestią czasu, gdy jako ludzkość przestaniemy mieć możliwość stawiania nowych budynków. Dlatego już teraz warto pójść o krok naprzód i zamiast zajmować się budowaniem, postawić na renowację. Jest mnóstwo obiektów i terenów, które wymaga odświeżenia albo przekształcenia. Czas się nimi zająć! Jednym z takich miejsc jest właśnie Cukrownia Żnin.

Rewitalizacja wnętrz Cukrowni Żnin

Jak to wszystko się zaczęło?

Początki nie były łatwe architekcie zastali Cukrownię Żnin w katastrofalnym stanie. Problemy, które możemy tutaj wymienić to między innymi: ubytki w dachu, woda dostająca się do ścian i do stropów, brak części metalowych konstrukcji. Projektanci swoją pracę rozpoczęli od zabezpieczenia obiektów oraz od zgromadzenia wszystkich nadających się do rewitalizacji obiektów. Można wśród nich wymienić na przykład: 200 lamp, 120 szaf bhp i instalacyjnych, 1 200 kg rur stalowych, 400 m2 desek drewnianych, 850 worków po cukrze. Przydały się one do wykonania ściany lady recepcyjnej, blatów w sali restauracyjnej, czy ekranów wygłuszających w sali konferencyjnej.

Rewitalizacja wnętrz Cukrowni Żnin

Ochronić to, co było

Najważniejszym celem projektu było zachowanie w maksymalnym stopniu dawnej architektury obiektu. Jednocześnie starano się zwiększyć funkcjonalność całego obiektu. Dlatego dodawano na przykład dodatkowe elementy podpierające już istniejącą konstrukcję. Kolejnym założeniem projektu było przekształcenie obszaru całkowicie przemysłowego w obszar turystyczny.

Dzisiaj z Cukrowni Żnin mogą korzystać nie tylko osoby przyjezdne, ale również mieszkańcy tej miejscowości. Chociaż cukrownia została wybudowana już w 1884 roku, to dzisiaj z powodzeniem pełni również funkcję hotelu i obiektu zabytkowego dla turystów. Do wypoczynku zachęca znajdujące się tuż obok jezioro.

Obecnie w starej Cukrowni w Żninie nie ma już fabryki. Za to znajduje się wiele innych atrakcji. Wewnątrz Cukrowni w Żninie znajdują się następujące obiekty: basen, siłownia, spa, sala dla dzieci, miejsca zabawy i rekreacji, sale konferencyjne, sala koncertowa,  restauracje i pokoje hotelowe. Wdrożenie w życie zasady 3R przez wielu projektantów, doprowadziło do tego, że Cukrownia w Żninie stała się miejscem, do którego można wybrać się na weekend z rodziną, zjeść smaczny posiłek lub zwyczajnie podelektować się atmosferą tego niezwykłego miejsca.

Doceniony projekt

Projekt otrzymał wiele nagród i nominacji:

•  Mies van der Rohe Award 2022 – nominacja. 
•  NAGRODA ROKU SARP W KATEGORII "Architektura w przestrzeni dziedzictwa" 
•  Nagroda „Rzeczpospolitej" w ramach „Real Estate Impactor" w kategorii „Obiekt wnoszący nową wartość dla mieszkańców". 
•  Modernizacja roku 2021 – tytuł Modernizacja Roku w kategorii ''rewitalizacja obszarów i przestrzeni urbanistycznych'' 
•  1 miejsce w konkursie na ''Hotel z Pomysłem'' organizowany przez najstarsze czasopismo branży hotelarskiej ''Hotelarz''. 
•  EUROPEAN PROPERTY AWARDS 2021 W KATEGORII - Commercial Renovation/Redevelopment 

Zobacz galerię zdjęć wnętrza Cukrowni Żnin

Cukrownia w Żninie - metryczka projektu

Inwestor: Arche S.A.
Projekt: Bulak Projekt, Less is core, Mili Młodzi Ludzie, MIXD
Otwarcie obiektu: 2020r.
Zdjęcia Cukrowni: ONI STUDIO
Opracowanie: Marlena Kopacz

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!