Casa Fly – nowoczesna willa na Majorce

Casa Fly – nowoczesna willa na Majorce

Majorka, największa hiszpańska wyspa w archipelagu Balearów, zachwyca malowniczymi krajobrazami. W zachwyt wprawiają także tutejsze kamienne domy, będące przykładem architektury wernakularnej. Za sprawą zespołu projektantów z pracowni beef architekti w jednym z nich nowoczesność splotła się z historią i tradycją.

Dziedzictwo i nowoczesność – idealne zestawienie

Celem zespołu projektowego było zaaranżowanie przestrzeni w taki sposób, by ponad 400-metrowa nowoczesna willa pozostała w pełnej harmonii z lokalną architekturą dzięki zastosowaniu tradycyjnych technik i materiałów. Fasada budynku została zbudowana z suchego kamienia – technika ta w 2018 roku została wpisana na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Ponowne wykorzystanie tradycyjnych elementów we współczesnym wnętrzu pozwoliło nie tylko osiągnąć imponujący efekt wizualny, ale też zwiększyć efektywność energetyczną domu.

Ochrona przed słońcem i utratą ciepła

Masywne, kamienne ściany – poza tradycyjnym wzornictwem – charakteryzują się właściwościami akumulacji ciepła. Dzięki nim latem w środku jest chłodniej, a zimą łatwiej zapobiegać spadkom temperatury w pomieszczeniach.

Dzięki wsunięciu okien w lico muru uzyskano dodatkowe zacienienie z betonowych płyt. Przed nadmiernym ciepłem chronią też składane drewniane okiennice z wąskimi pionowymi lamelami (przestrzenie pomiędzy lamelami zapewniają cyrkulację powietrza nawet wtedy, gdy okiennice pozostają zamknięte). We wnętrzu zadbano o naturalną wentylację pionową i poziomą – liczne okna na każdej kondygnacji umożliwiają nie tylko dopływ świeżego powietrza, ale i jego swobodny przepływ w domu.

Casa Fly – nowoczesna willa na Majorce

Zgrane trio: drewno, kamień  i beton

Pierwsze skrzypce we wnętrzu od samego początku miało grać wykonane na zamówienie (częściowo ręcznie) wyposażenie – zadaniem pozostałych elementów aranżacyjnych było stworzenie dla nich atrakcyjnego, lecz niezbyt mocno wyróżniającego się tła. Główne materiały wykorzystane w aranżacji to drewno, kamienie z lokalnego kamieniołomu i beton architektoniczny. Każdy z nich miał do odegrania określoną rolę w projekcie.

Drewno pojawiło się na schodach, podłogach, suficie, okiennicach i ogrodzeniu jako niezwykle wyrazisty akcent. Kamień to prawdziwa wizytówka domu i łącznik z ponad tysiącletnią tradycją. Beton natomiast niepodzielnie króluje na poddaszu.

Zobacz galerię zdjęć wnętrza domu na Majorce

Dom na Majorce – metryczka projektu

Typ projektu: wnętrze mieszkalne
Pracownia: beef architekti
Realizacja: 2020
Lokalizacja: Majorka
Zdjęcia: Tomeu Canyellas
Opracowanie: Aleksandra Bączek

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!