Jak zostać fotografem? Czy ta praca jest dla mnie?

Jak zostać fotografem? Czy ta praca jest dla mnie?

Fotografia na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci stała się dostępna niemal dla wszystkich. Z uwagi na tę powszechność również zawód fotografa wybierają młodzi, jak i starsi ludzie, decydując o swojej ścieżce zawodowej. Czy zostanie fotografem jest trudne, jakie predyspozycje trzeba mieć do tej pracy? Od czego zacząć, jak rozwijać swoją karierę fotograficzną?

Fotografia niejedno ma imię - wybór ścieżki zawodowej

Współczesny fotograf może zajmować się wieloma, często bardzo różnorodnymi tematami. Dzięki temu też w fotografii odnajdują się osoby zarówno o typowo artystycznej duszy, jak i te ceniące wymiar praktyczny zdjęć. Jeżeli chcesz zająć się fotografią, rozważ, jaką drogą pójdziesz. Biorąc pod uwagę tematykę, można podzielić fotografię między innymi na:

•  krajobrazową,
•  architektoniczną,
•  portretową,
•  reportażową,
•  społeczną,
•  modową,
•  produktową,
•  przyrodniczą,
•  archiwizacyjną.

Kilka z typów w naturalny sposób jest łączona. Od tematyki zdjęć uzależnione są często wybierane techniki fotografii, a także sprzęt fotograficzny niezbędny do jej wykonywania.


jak zostac fotografem

Jak ważny jest sprzęt w fotografii?

Istnieją dwa skrajne podejścia dotyczące sprzętu dla fotografa. Z jednej strony dobre zdjęcie to przede wszystkim odpowiedni moment, kadr, uchwycona chwila. Można wykonać je nawet prostym urządzeniem, telefonem z aparatem. Potwierdzają to konkursy fotograficzne, gdzie zwycięskie zdjęcia bywają wykonane smartfonem. Z drugiej strony wysoką jakość fotografii, odpowiednią rozdzielczość, ilość światła w kadrze można uzyskać jedynie dysponując dobrym sprzętem oraz wiedzą, jak go obsłużyć. Dla rozpoczynających przygodę z fotografią "na poważnie" cyfrowy aparat fotograficzny do 4000zł może już wystarczyć do wejścia rynek usług fotograficznych. Dobrej klasy body półprofesjonalne z podstawowymi funkcjami zaspokoi większość potrzeb początkującego fotografa. Dobór obiektywu o ogniskowej i jasności dostosowanej do planowanych działań oraz niezbędnych akcesoriów uzupełni zestaw.


jak zostac fotografem

Wiedza czy doświadczenie? Pierwsze kroki do profesjonalnej fotografii

Zainteresowanie fotografią zwykle pielęgnowane jest od najmłodszych lat. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by przygodę zacząć również później. Dobrym podejściem jest zdobycie w pierwszej kolejności konkretnej wiedzy na temat fotografii. Można skorzystać z różnych opcji:

•  kompletnych podręczników fotografii stworzonych przez profesjonalistów,
•  kursów fotografii stacjonarnych albo online,
•  szkół fotograficznych - zarówno policealnych, jak i kursów w ramach studiów wyższych,
•  praktyki u zawodowego fotografa.

Wszechstronne doświadczenie przekładające się na bogate portfolio jest równie ważne, co wiedza o fotografii. W wielu przypadkach nawet ważniejsze, zwłaszcza w sytuacji oferowania usług fotograficznych ludziom niemającym na co dzień styczności z profesjonalną fotografią. Na rynku usług fotograficznych ważne są również elementy marketingu. Fotograf powinien dotrzeć do odbiorców i przekonać ich, że to jego propozycje będą najlepszym wyborem.

Czy ta praca jest dla Ciebie? Predyspozycje do bycia dobrym fotografem

Niemal każda dziedzina fotografii wymaga w dzisiejszych czasach połączenia kilku rodzajów umiejętności i zdolności. Nie wszystkiego można w prosty sposób się nauczyć. Jednak może być tak, ze jeżeli nie czujesz się dobrze w jednym rodzaju fotografii, odnajdziesz się doskonale w innym. Przydać się mogą zdolności takie jak:

•  umiejętność dostrzegania detali i jednocześnie patrzenia na otoczenie w całościowym ujęciu,
•  szybkie reagowanie na zachodzące w otoczeniu zmiany,
•  analityczny umysł,
•  zmysł estetyczny,
•  pomysłowość,
•  umiejętność nawiązywania kontaktów, szybkiego porozumienia.

Co innego będzie potrzebne, gdy chcesz spróbować swoich sił w reportażu, a co innego, gdy zamierzasz zająć się fotografią produktową. Dlatego dość istotne jest, by określić już na początku, która ścieżka fotografii będzie Twoją główną. Mimo to w każdym przypadku bardzo ważna jest chęć poznawania, doświadczania i nauki.

jak zostac fotografem

Zostanie profesjonalnym fotografem to długa droga. Choć zawód ten w Polsce jest wolny, istnieją izby rzemieślnicze oraz związki artystów fotografów, które zrzeszają profesjonalistów. Warto jednak najpierw zgłębić wiedzę o fotografii i zdobyć doświadczenie. Dzięki temu możesz zaistnieć w wybranej gałęzi fotografii i rozwijać swoją karierę fotografa.

Artykuł sponsorowany

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Jagoda 2022-03-03 15:07:29

Ja myślę, że początkujący w ogóle nie powinni skupiać się na sprzęcie, szczególnie tym drogim. Dużo ważniejsze jest szlifowanie umiejętności i wkładanie serduszka w fotografowanie. Foto stało się moją pasją do tego stopnia, że ostatnio podjęłam się podyplomówki z fotografii na WSKZ-ecie. Jak tak dalej pójdzie, to spróbuję z fotografią na pełen etat

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!