Przekształcenie warsztatu samochodowego w salon fryzjerski

Przekształcenie warsztatu samochodowego w salon fryzjerski

Dobra projektantka wnętrz potrafi całkowicie przemienić wnętrze. Ewa Gawroniak-Olejniczak z pracowni Ego Studio dokonała tego! Na pierwszy rzut oka to po prostu nie mogło się udać. A jednak! Właścicielką salonu fryzjerskiego Off Hair w Poznaniu jest Małgorzata Cisowska. Obie panie poruszyły niebo i ziemię, aby ze starego warsztatu samochodowego stworzyć piękny, choć nietypowy salon fryzjerski. Projekt został nominowany do Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego w kategorii Wnętrza Publiczne.

Zderzenie z rzeczywistością

Jak to zazwyczaj w życiu bywa, nasze oczekiwania, bardzo często zderzają się boleśnie z rzeczywistością. Tak było również i tym razem. Właścicielka salonu fryzjerskiego marzyła o tym, żeby swój biznes otworzyć w zabytkowej kamienicy z wysokimi sufitami, drewnianą podłogą i stiukami. To się nie udało. Dało się jednak stworzyć niesamowicie klimatyczne miejsce, do którego kobiety przychodzą nie tylko po to, aby obciąć włosy, ale też poczuć się piękniej i wypić pyszną kawę.

Co mają ze sobą wspólnego fryzjer i warsztat samochodowy?

Układ funkcjonalny projektu

Zadaniem projektantki wnętrz było zaaranżowanie powierzchni 160 metrów kwadratowych z dodatkowym zapleczem. Ta przestrzeń została podzielona na trzy części. W pierwszej jest kawiarnia, która jednocześnie pełni funkcję baru i poczekalni. W tym pomieszczeniu występuje niezwykle interesujące połączenie materiałów. Możemy tutaj zobaczyć drewno, miedź, beton, metal. Wszystko to bardzo nowocześnie prezentuje się w połączeniu z miękkimi fotelami. Projektantce zależało na tym, aby zachować pierwotny styl warsztatu samochodowego. Dlatego pozostawiła charakterystyczne okna i cegłę na ścianach, betonowe podłogi. Te wszystkie elementy wprowadzają do salonu fryzjerskiego industrialny klimat. 

Druga część salonu fryzjerskiego to myjnia. Kobiety mogą się tutaj wyciszyć i zrelaksować. Tym, co najbardziej rzuca się tutaj w oczy, jest beton na ścianach. Aby wnętrze nie było zbyt surowe, to w myjni umieszczono również stiuki z koronkowymi wzorami.

Trzecia część to oczywiście miejsce do strzyżenia. Tutaj dominuje zachowana z warsztatu samochodowego cegła i skórzane fotele. Kobiecości tej części dodają duże lustra, w pozłacanych ramach.

Co mają ze sobą wspólnego fryzjer i warsztat samochodowy?

Kilka słów podsumowania

Patrząc na ten projekt, można odnieść silne wrażenie, że udało się tutaj połączyć ogień z wodą. Z jednej strony ten salon jest ciemny, industrialny, wręcz męski. A z drugiej nie brakuje w nim subtelnych i kobiecych elementów.

Zobacz galerię zdjęć wnętrza salonu fryzjerskiego

Niebanalny salon fryzjerski – metryczka projektu

Typ projektu: wnętrze publiczne, szkoła podstawowa
Pracownia projektowa: Ego Studio
Projektant: Ewa Gawroniak-Olejniczak
Lokalizacja: Poznań
Rok: 2020
Fotografie: P. Krupa
Opracowanie: Marlena Kopacz

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!