Mieszkania z rynku wtórnego bardzo często znajdują się w blokach z tak zwanej wielkiej płyty. Budowano je na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. To wszystko powoduje, że te mieszkania nadają się tylko do generalnego remontu. Nawet projektantów często przeraża to, że są to mieszkania maksymalnie nieustawne i trudne do przearanżowania. Mimo tych wszystkich problemów udało się stworzyć bardzo ciekawą metamorfozę wnętrza. Na pewno studenci są nią zachwyceni.
W tym mieszkaniu mieszka dwóch braci. Zdecydowali się oni na powierzenie tego projektu warszawskiej pracowni Jam Kolektyw. Najważniejszym zadaniem projektantów było nie tylko odświeżenie mieszkania, ale również jego przeorganizowanie. Miało się stać o wiele bardziej funkcjonalne.
Projekt uwzględniał zmianę układu pomieszczeń w taki sposób, aby każdy z braci mógł mieć trochę prywatności. Po zmianach udało się jednak zachować atmosferę bloku z wielkiej płyty i podkreślić jego unikatowe cechy. Jedną z nich są na przykład wyraźne łączenia betonowych płyt na suficie.
W tym mieszkaniu znalazło się miejsce na dwa samodzielne pokoje i na przestrzeń wspólną. W każdej sypialni jest miejsce do relaksu, do pracy i do przechowywania prywatnych rzeczy. Kuchnia zyskała o wiele więcej światła dzięki przeszklonej ścianie z drzwiami do jednego z pokojów i oknu wychodzącemu na przedpokój. W razie potrzeby przeszklenie można zasłonić lnianą zasłonką. Zmniejszono jeden z pokojów, ale za to powiększono kuchnię. Udało się zmieścić w niej stół. Studenci mogą przy niej wygodnie jeść posiłki i zapraszać znajomych. W końcu to właśnie do kuchni wcześniej, czy później przenosi się każda dobra impreza.
Projektantkom znakomicie udało się zachować klimat bloku z wielkiej płyty. Zachowały kable elektryczne na wierzchu i nie wyrównywały ścian. W pomieszczeniach umieściły meble ze sklejki i z drewna. Dzięki temu całe wnętrze zyskało naprawdę oldschoolowy klimat. Mieszkanie zostało urządzone prosto i funkcjonalnie. Chociaż budżet był ograniczony, to udało się w nim zmieścić meble i dodatki od polskich projektantów. To dobrze, ponieważ są one gwarancją wysokiej jakości.
|
|
|
|
|
|
Typ projektu: wnętrze prywatne, mieszkanie
Lokalizacja: Warszawa
Rok: 2021
Projekt: Jola Skóra, Anna Olga Chmielewska/JAM KOLEKTYW, współpraca Mateusz Jędrczak
Stylizacja: Anna Olga Chmielewska
Zdjęcia: Jola Skóra
Opracowanie: Marlena Kopacz
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
W odcieniach natury czyli aranżacja wnętrza mieszkania w Niekłocicach zaproponowana...
czytajDoskonałym przykładem aranżacyjnego „rozwinięcia skrzydeł” jest wnętrze Willa Wawer stworzone...
czytajLoftowe wnętrza Nowej Papierni wzbogacone stylowymi dodatkami.
czytajO niepowtarzalnym charakterze wnętrz nie zawsze decydują unikatowe meble i...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz