Aukcja designu “Design. Rzecz to piękna” w domu aukcyjnym DESA Unicum

Aukcja designu “Design. Rzecz to piękna” w domu aukcyjnym DESA Unicum

Już 5 października odbędzie się aukcja „Design. Rzecz to piękna” w domu aukcyjnym DESA Unicum. Katalog zawiera ponad 150 obiektów - od niewielkich figurek, dekoracyjnych talerzy, wazonów, aż po meble - w tym okazały stół projektu architektki Zahy Hadid.

Desa Design Days

Oprócz samej aukcji w Desie odbywają się także liczne spotkania, prelekcje i wykłady. Jest to już 7. Edycja Desa Design Days - czyli dwie soboty (25 września i 2 października) pełne interesujących wydarzeń.Publiczność może między innymi uczestniczyć w oprowadzaniu przygotowanym przez historyczkę i krytyczkę designu Krystynę Łuczak-Surówkę, czy w spotkaniu z Joanną Kordjak kuratorką wystaw z Zachęty. Samą zaś wystawę przedaukcyjną wszystkich obiektów można oglądać od poniedziałku do soboty w godz. 11-19 aż do dnia licytacji. 

Różnorodne przedmioty

Licytowane będą nie tylko klasyczne przykłady powojennego polskiego designu takie jak fajansowe „pikasy” z Włocławka czy słynne figurki z ćmielowskiej porcelany. Wśród prezentowanych obiektów znalazły się też przedmioty współczesne. Licytować będzie można wyjątkową pracę Malwiny Konopackiej. Metalowa konstrukcja z elementami z ceramiki to nowa interpretacja motywu filigree. Dochód ze sprzedaży pracy zostanie w całości przekazany na Projekt 160/160. Towarzystwo Przyjaciół Zachęty z okazji 160. Rocznicy swojego istnienia postanowiło zafundować 160 stypendiów artystom i artystkom, których dotknął kryzys związany z epidemią COVID-19.

Emocje budzi też wystawiony na licytację stół „Mesa”, którego projektantką jest Zaha Hadid, zaliczana do grona „star architects”. Przewidywana szacunkowa wartość mebla, czyli estymacja, jest oceniana przez ekspertów z domu aukcyjnego DESA Unicum na kwotę w przedziale 1 600 000 - 2 200 000 zł. Stół „Mesa” zaprojektowany został w 2007 roku. Wchodził w skład limitowanej edycji mebli dla szwajcarskiej firmy Vitra. Zaha Hadid stworzyła „Mesę” razem z architektem Patrikiem Schumacherem. W zespole projektantów byli także Saffet Kaya Bekiroglu, Chikara Inamura i Melike Altinisik. Koncepcja stołu oparta była na wcześniejszym, architektonicznym eksperymencie Hadid - instalacji „Elastika” zrealizowanej z okazji słynnych targów sztuki Art Basel in Miami Beach w 2005 roku. W atrium historycznego Moore Building z 1921 roku w Miami architektka rozpięła monumentalne „macki” łączące różne kondygnacje budynku. Konstrukcja stołu, podobnie jak „Elastiki” opiera się na idei tworzenia połączeń. 

Ceny wywoławcze wielu obiektów zaczynają się jednak już od kilkuset złotych. Warto więc zapoznać się z katalogiem aukcyjnym oraz odwiedzić wystawę obiektów. Aby wziąć udział w licytacji należy wypełnić formularz rejestracji online, najlepiej na 24 godziny przed wydarzeniem, lub osobiście zjawić się w domu aukcyjnym DESA Unicum.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!