Jak oświetlić salon?

Jak oświetlić salon?

Salon jako serce każdego mieszkania potrzebuje prawidłowego oświetlenia. Jest to miejsce spotkań oraz relaksu i odpoczynku, wymaga więc doskonałego doświetlenia swoich przestrzeni. Jak to uczynić?

Wybierz odpowiednią barwę światła

Wybór odpowiedniej barwy to pierwszt krok, który należy poczynić przy wyborze oświetlenia do salonu. Jest to przestrzeń, gdzie zarówno ciepła jak i zimna barwa sprawdzi się doskonale! Wszystko zależy od funkcji danego pomieszczenia i preferencji użytkowników. Przytulny klimat w strefie wypoczynkowej można za to stworzyć z pomocą światła ciepłego, które ma działać kojąco i wyciszająco na nasze samopoczucie. 

Przy mieszaniu kilku temperatur barwowych w jednym pomieszczeniu warto zaplanować światło tak, żeby źródła o różnych temperaturach nie były włączone w tym samym czasie. Różnica pomiędzy barwą światła jest wyraźnie widoczna, dlatego dobrze jest zadbać o to, by w jednej scenie świetlnej brały udział źródła o takiej samej temperaturze.

Ciekawym rozwiązaniem, zyskującym na popularności, są oprawy, które pozwalają na płynną regulację temperatury barwowej. Ułatwiają funkcjonowanie w razie zmian potrzeb doświetlenia.

Jak oświetlić salon?

Funkcjonalność przede wszystkim

Oświetlenie pełni ważne funkcję we wnętrzu, odpowiada za jego rozjaśnienie i optyczny wygląd. Nie zapomnijmy o komforcie, który daje bądź czasem odbiera - przy niewłaściwych wyborach. Swiatlem można opierować na wiele sposobów, pozwala wyeksponować kluczowe elementy lub nawet ukryć mankamenty wnętrza. Dobry wybór oświetlenia jest więc podstawą dobrego wnętrza.

Oświetlenie można podzielić na ogólne i dekoracyjne. Pierwsze z nich odpowiada na oświetlenie pomieszczenia z sufitu. Drugie zaś jest umieszczane w poszczególnych punktach salonu, wymagających szczególnego doświetlenia jak np. stół jadalny czy kącik do czytania. 

Jak oświetlić salon?

Świetlane triki

Światło potrafi prawdziwie odmienić wnętrze, więc warto znać triki, które spotęgują metamorfozę. A więc pierwszy z nich: 
1. Do salonów o małych rozmiarach ciekawym rozwiązaniem są źródła światła skierowane ku górze, które optycznie dodadzą strefie dziennej kilku „dodatkowych” centymetrów poprzez rozświetlenie sufitu, natomiast do dużych powierzchni lepiej dobrać klosze, które będą otwarte na dolną część pomieszczenia.
2. W przestrzeni wypoczynkowej warto postawić na światło rozproszone, które zapewni odpoczynek naszym oczom. 

Jak oświetlić salon?

Design dopasowany do salonu

Istotną kwestią jest także design. Cała aranżacja wnętrza musi być spójna i odpowiednio do siebie pasować. Zwróćmy uwagę na dekoracje, jakie występują w pomieszczeniu. Mogą one być inspiracją przy wyborze odpowiedniego designu oświetlenia.

Źródło: PLNDesignGroup
Oświetlenie: AQForm

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!