Mieszkanie w kamienicy

Mieszkanie w kamienicy

Przy najdłuższej poznańskiej ulicy (ul. Dąbrowskiego), dawnej szosie pocztowej łączącej stolicę Wielkopolski z Berlinem, w jednej kamienic w centrum miasta znajdują się mieszkanie i pracownia architektki Marty Jachalskiej. Wnętrze przeszło niedawno gruntowny remont i trzeba przyznać, że jest na co popatrzeć.

Nie tylko secesja

Charakterystyczne gzymsy nie pozostawiają wątpliwości – budynek przeżywał lata świetności w czasach, gdy nad aranżacyjnymi trendami unosił się duch secesji. Nowa właścicielka nawet przez moment nie zamierzała rezygnować z dawnego urzekającego klimatu, ale celowo dodała też wiele elementów z innych stylów, odmieniając tym samym zniszczone wnętrze nie do poznania.


mieszkanie w kamienicy

Wielkomiejski apartament i pracownia drzwi w drzwi

Apartament o powierzchni 120m2 został podzielony na dwie części: 90m2 zajmuje mieszkanie Marty Jachalskiej, natomiast 30m2 zarezerwowano na jej pracownię.

Nowa sztukateria nawiązuje do oryginału, a stolarka okienna w salonie została odtworzona w oparciu o projekt z początku XX wieku. Pomieszczenia w układzie amfiladowym łączą drzwi z kryształowymi przeszkleniami. Łazienka utrzymana jest w klasycznej bieli, prostotę panującą w kuchni przełamują designerskie musztardowe krzesła  wykonane z polipropylenu, a w sypialni uwagę przykuwa tapeta ścienna z motywem zwierzęcym.

Klasyka nieustannie współbrzmi tu z nowoczesnością. Na dębowym parkiecie we francuską jodełkę przywodzącym na myśl apartamenty nad Sekwaną z przełomu XIX i XX stulecia dumnie stoją welurowa sofa i rzeźba artysty młodego pokolenia.

To przykład nawiązującego do tradycji wnętrza, w którym nie ma jednak mowy o rutynie i powielaniu utartych schematów.

mieszkanie w kamienicy

Zobacz galerię zdjęć wnętrza mieszkania w kamienicy

Projekt wnętrza: Maria Jachalska
Autor zdjęć: Marcin Grabowiecki
Stylizacja: Eliza Mrozińska

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!