Subtelna, utrzymana w jasnej, pełnej lekkości kolorystyce, wypełniona geometrycznymi, niemal trójwymiarowymi kształtami i przywołującymi dzieciństwo dodatkami – właśnie taka jest przestrzeń urządzona w japońskim stylu kawaii, który coraz mocniej zaznacza swoją obecność wśród aranżacyjnych trendów.
Japoński przymiotnik „kawaii” można tłumaczyć jako „uroczy”, „śliczny” czy „słodki”. Nie dziwi zatem, że w palecie kolorystycznej nawiązującej do niego stylu królują pastelowe odcienie błękitu, różu, żółci czy miętowej zieleni. Ciepłe, wręcz cukierkowe barwy wypełniają wnętrze, wprowadzając do niego kojący, sprzyjający relaksowi klimat.
Meble mają zaokrąglone profile i są pozbawione ostrych krawędzi. Krzesła i fotele najczęściej obija się natomiast miękkimi, przyjemnymi w dotyku tkaninami, a na sofach i łóżkach obowiązkowo kładzie (najlepiej pluszowe) poduszki. Wszechobecne geometryczne, aczkolwiek delikatne wzory potęgują efekt trójwymiarowości i tworzą znakomite połączenie z organicznymi materiałami (np. z płytkami lastryko).
Dodatki, które przedstawiają zazwyczaj uśmiechniętych bohaterów doskonale znanych z popularnych serii anime, już na pierwszy rzut oka wydają się celowo przesłodzone. I dokładnie o takie wrażenie chodzi – kawaii to w końcu zwrot w stronę życzliwości, zabawy oraz urzekającego wdzięku. Detale mogą również zostać dobrane na zasadzie kontrastu lub przełamania – często wybierane są wówczas pojedyncze elementy w czarnym wybarwieniu lub te z metalicznym bądź połyskującym akcentem.
Minimalizm rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni nie ma jednak nic wspólnego z surowością znaną np. ze stylu skandynawskiego. Wnętrze w stylu kawaii przypomina przyjazny azyl, w którym z łatwością można przenieść się w bajkowy świat marzeń. Pierwsze skrzypce grają tu spokój i harmonia, a otwarta (lecz przy tym kameralna) przestrzeń zachęca do wyciszenia.
![]() |
![]() |
![]() |
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
NES, czyli Network Energy Services, to innowacyjna spółka z siedzibą...
czytajKultura lat 80 to bunt młodych ludzi przeciwko konsumpcjonizmowi. Wtedy...
czytajNowy salon Lufthansy na lotnisku Mediolan Malpensa zadebiutował w styczniu...
czytajKoncepcja modernizacji klatki schodowej w historycznej kamienicy z końca XIX...
czytaj
Ilość komentarzy: 0