Era klasycznych, białych mebli powoli zaczyna się kończyć. W ich miejsce wchodzą ciemniejsze i mocniejsze kolory. Mowa również o całkowicie czarnym wykończeniu kuchnii. Czy to dobry pomysł? Czy elegancja idzie w parze z praktycznościa?
Podczas projektowania kuchni szczególną uwagę zwracamy na jej funkcjonalność. Poza nią ważna jest również estetyka i praktyczność. Te wszyskie aspekty tworzą istotne cechy każdej kuchni.
Projektując przestrzeń kuchenną zakładamy, że codzienne jej użytkowanie będzie dla nas proste i przyjemne. Dlatego interesuje nas nie tylko możliwość przygotowywania posiłków, ale także łatwość utrzymania takiej przestrzeni w czystości. Czy więc, jak według obiegowej opinii, kuchnia o ciemnych barwach może być faktycznie problematyczna w codziennym funkcjonowaniu?
- Kuchnia o ciemnej kolorystyce daje wrażenie, że znajdujemy się w bardziej eleganckiej przestrzeni. Jednak przy okazji musimy liczyć się z tym, że będzie ona od nas wymagać częstszego czyszczenia mebli. Niestety, na ciemnym wyposażeniu mocno widać kurz i niektóre zabrudzenia. - mówi architektka Sylwia Gulewicz-Wysocka
Warto pamiętać, aby w czarnej kuchni pojawiły się jakies "przebłyski". Czy to w formie blatu, sprzętu agd czy innych dodatków. Jasne kolory podkreślą charakter wnętrza i sprawią, że stanie się ona bardziej wyrazista. Do zestawienia z ciemnymi barwami najlepsza będzie biel, kolory popielate czy wszelkie odcienie drewna.
Jak wiemy, ciemne kolory pomniejszają przestrzenie. Czy więc można stosować ciemne barwy przy małych pomieszczeniach kuchennych? Jak najbardziej! Warto zadbać o dobre oświetlenie i efekt będzie równie zachwycający jak w dużej kuchni.
W małych pomieszczeniach światło musi być ciepłe, co pozwoli nadać wnętrzu przyjemniej i domowej aury. Powinno być ono także mocniejsze niż w innych częściach domu, gdyż to tu przygotowujemy posiłki. A gdzie najlepiej umiejscowić źródła światła? Ważne jest, aby zamontować je w szafkach wiszących lub na ścianie, dzięki czemu doświetlimy przestrzeń roboczą, np.blaty.
Czerń jest bardzo uniwersalnym kolorem i dodaje elegancji. Ciemna kolorystyka to recepta na nadanie wnętrzu szyku i elegancji. Myśląc więc o nowym projekcie przestrzeni kuchennej, nie bójmy się wprowadzić do niej ciemnych i mocnych barw – bez względu na to czy mamy kuchnię o dużym, czy mniejszym metrażu.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Żródło: domar
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Cegła to jeden z najbardziej popularnych materiałów budowlanych w historii...
czytajJak udekorować jadalnie na święta? Zobacz 3 pomysły na jej...
czytajWśród wielu trendów łazienkowych możemy odnaleźć zarówno nowoczesne, jak i...
czytajZestaw wypoczynkowy to kluczowy element planowania aranżacji salonu. Jak...
czytaj
Ilość komentarzy: 0