Czarna kuchnia - ładna czy praktyczna?

Czarna kuchnia - ładna czy praktyczna?

Era klasycznych, białych mebli powoli zaczyna się kończyć. W ich miejsce wchodzą ciemniejsze i mocniejsze kolory. Mowa również o całkowicie czarnym wykończeniu kuchnii. Czy to dobry pomysł? Czy elegancja idzie w parze z praktycznościa?

Funkcjonalna kuchnia

Podczas projektowania kuchni szczególną uwagę zwracamy na jej funkcjonalność. Poza nią ważna jest również estetyka i praktyczność. Te wszyskie aspekty tworzą istotne cechy każdej kuchni. 

 

Łatwo czy problematycznie?

Projektując przestrzeń kuchenną zakładamy, że codzienne jej użytkowanie będzie dla nas proste i przyjemne. Dlatego interesuje nas nie tylko możliwość przygotowywania posiłków, ale także łatwość utrzymania takiej przestrzeni w czystości. Czy więc, jak według obiegowej opinii, kuchnia o ciemnych barwach może być faktycznie problematyczna w codziennym funkcjonowaniu?

- Kuchnia o ciemnej kolorystyce daje wrażenie, że znajdujemy się w bardziej eleganckiej przestrzeni. Jednak przy okazji musimy liczyć się z tym, że będzie ona od nas wymagać częstszego czyszczenia mebli. Niestety, na ciemnym wyposażeniu mocno widać kurz i niektóre zabrudzenia. - mówi architektka Sylwia Gulewicz-Wysocka

Jasne dodatki

Warto pamiętać, aby w czarnej kuchni pojawiły się jakies "przebłyski". Czy to w formie blatu, sprzętu agd czy innych dodatków. Jasne kolory podkreślą charakter wnętrza i sprawią, że stanie się ona bardziej wyrazista. Do zestawienia z ciemnymi barwami najlepsza będzie biel, kolory popielate czy wszelkie odcienie drewna. 

Mała i duża kuchnia

Jak wiemy, ciemne kolory pomniejszają przestrzenie. Czy więc można stosować ciemne barwy przy małych pomieszczeniach kuchennych? Jak najbardziej! Warto zadbać o dobre oświetlenie i efekt będzie równie zachwycający jak w dużej kuchni. 

W małych pomieszczeniach światło musi być ciepłe, co pozwoli nadać wnętrzu przyjemniej i domowej aury. Powinno być ono także mocniejsze niż w innych częściach domu, gdyż to tu przygotowujemy posiłki. A gdzie najlepiej umiejscowić źródła światła?  Ważne jest, aby zamontować je w szafkach wiszących lub na ścianie, dzięki czemu doświetlimy przestrzeń roboczą, np.blaty.

Czerń jest bardzo uniwersalnym kolorem i dodaje elegancji. Ciemna kolorystyka to recepta na nadanie wnętrzu szyku i elegancji. Myśląc więc o nowym projekcie przestrzeni kuchennej, nie bójmy się wprowadzić do niej ciemnych i mocnych barw – bez względu na to czy mamy kuchnię o dużym, czy mniejszym metrażu. 

Żródło: domar

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!