Rozmowy z architektem: wywiad z arch. Magdaleną Ignaczak

Rozmowy z architektem: wywiad z arch. Magdaleną Ignaczak

Zapraszamy na kolejny wywiadu z cyklu 'Rozmowy z architektem'. Ten projekt skupia się na krótkich wywiadach z polskimi architektami i architektami wnętrz. Opowiadają oni o  swoich pierwszych projektach, przełomowych realizacjach w karierze, marzeniach i planach na przyszłość. Znajdziemy w nich również komentarze na temat otaczającej nas rzeczywistości.

Dziś rozmowa z Magdaleną Ignaczak, Ambasadorką marki Geberit, która razem z Jackiem Kunca prowadzi pracownię JM Studio Architektoniczne. Pracownia od trzydziestu lat zajmuje kompleksowym projektowaniem architektury, wnętrz oraz otoczenia budynku, w tym ogrodów i małej architektury.

Rozmowa z arch. Magdaleną Ignaczak

•  Dlaczego architektura? Co skłoniło Panią do wybrania tej branży, zawodu?

Zawsze interesowało mnie kreowanie przestrzeni wokół człowieka zarówno w mikro, jak i makro skali. Nie było obojetne mi co mnie otacza - przestrzeń, kolory, faktury. Architektura daje możliwość otwarcia szerokich horyzontów, ponieważ łączy nauki ścisłe z plastycznymi. Architekt może robić niemal wszystko (malować, tworzyć grafikę, projektować scenografię, meble, wnętrza, ogrody). Od małej chatki w lesie, po stację kosmiczną na Marsie. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Rozpoczynałam studia w epoce schyłku siermiężnego komunizmu, a architektura uchylała okno na trochę inny świat, aczkolwiek same studia były bardzo anachroniczne i w zasadzie nie uczyły niczego, co byłoby przydatne we własnej działalności projektowej.

•  Projekt – przełom. Która realizacja nadała rozpędu Pani karierze.

Na razie najważniejszym projektem jest budynek Intop Office w Warszawie - spersonalizowana siedziba firmy budownictwa inżynieryjnego - kompleksowo zaprojektowany, zrealizowany i wyposażony, aż po najmniejszy detal. Co ciekawe, budynek poza nagrodą TOP BUILDER 2018, nie wzbudził zainteresowania jury w polskich konkursach. Natomiast na świecie został zauważony. Jako jedna z niewielu polskich realizacji znalazł się w największym portalu architektonicznym na świecie Archdaily oraz innych portalach polskich i zagranicznych. Jest też obiektem referencyjnym dla wielu firm. Pod koniec tego roku zostanie zaprezentowzny w książce ,,Critical skills for solving design problems”. 

•  Credo architekta – jakie zasady towarzyszą Pani/Panu w codziennej pracy.

Po pierwsze - nie szkodzić. Architektura pozostaje w krajobrazie czy przestrzeni publicznej wiele lat. Czasami straty są do nie do naprawienia.
Po drugie - im trudniej, tym lepiej. Im więcej ograniczeń, tym powstają ciekawsze projekty.
Po trzecie - zawsze walczyć do końca. 

•  Najważniejsze cele i plany na przyszłość.

Ze względu na to, że w Polsce nagminnie nie szanuje się praw autorskich projektantów do zrealizowanych budynków, razem z uznaną autorką komentarzy do prawa autorskiego przy wsparciu firmy Geberit przygotowujemy kompendium wiedzy w formie artykułów i seminariów, w których będą informacje dla architektów i architektów wnętrz, jakie mają prawa do zrealizowanych budynków i jak mogą korzystać z nich w praktyce.

•  Architektura postpandemiczna – co się zmieni, a co pozostanie niezmienne? Jak koronawirus wpłynie na projektowanie?

Właściwe od momentu powstania moja firma działa w trybie, jaki ostatnio wymusiła pandemia. Mamy współpracowników na terenie całej Polski. Siedziba firmy służy jako miejsce spotkań z klientami i kontrahentami. Większość spraw była i jest omawiana online lub telefonicznie. Jedyne czego brakuje, to czasami możliwość dotknięcia materiałów, online nie da się sprawdzić czy np. kanapa jest wygodna. 

 Co się zmieni? Na pewno miejsca pracy. Nie będą już potrzebne takie gigantyczne powierzchnie biurowe w olbrzymich, szklanych biurowcach. Znikną wielkie open space-y. Więcej firm będzie budować własne siedziby. Zmieni się też charakter pracy, część pracowników będzie pracować zdalnie lub hybrydowo. Może część pięter w pustych biurowcach zmieni się w farmy roślin.   

Wzrośnie chęć zamieszkania w domu, najlepiej z dużym ogrodem. Ludzie będą migrować z centrów miast na obrzeża, ponieważ lockdown w najmniejszym domu z ogrodem nie jest tak dotkliwy, jak uwięzienie nawet w dużym apartamencie w budynku wielorodzinnym. Powrócą do łask mini biura w domu czy pomieszczenia do pracy. W przestrzeniach publicznych, ale też prywatnych raczej na stałe zagoszczą stanowiska do dezynfekcji, znikną suszarki do rąk, standardem staną się wszelkiego rodzaju urządzenia bezdotykowe, armatury, spłuczki w toaletach, konsole w windach. Zaczną być stosowane na dużą skalę urządzenia do dezynfekcji powietrza.

Powinny zostać zmienione także przepisy dotyczące projektowania szptali, przychodni, a nawet szkół i przedszkoli. Zmienić się powinna całkowice filozofia projektowania takich obiektów. Wcześniej wspomniany budynek Intop Ofiice sprawdził się w czasie pandemii. Niemal każde pomieszczenie, mimo klimatyzacji ma otwierane co najmniej jedno okno, co daje możliwość szybkiego wietrzenia, z wielu pomieszczeń można też wychodzić na małe tarasy. Szerokie otwarte korytarze i schody, wysokie pomieszczenia, bezdotykowe baterie małe zagęszczenie pracowników, traktowane na początku przez Inwestora jako zbędne luksusy, umożliwiły niemal normalne funkcjonowanie biurowca.

arch. Magdalena Ignaczak

arch. Magdalena Ignaczak

Zobacz zdjęcia realizacji arch. Magdaleny Ignaczak

Pracownia: JM Studio Architektoniczne

Cykl powstaje we współpracy z OKK! PR

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!