Styl lat 60. we wnętrzu

Styl lat 60. we wnętrzu

Architekci z pracowni bro.Kat przygotowali niezwykły projekt wnętrza, łączący nowoczesność z duchem dawnych lat. Aranżacja mieszkania w Katowicach zachwyca dopracowanym wzornictwem i ciekawymi rozwiązaniami wnętrzarskimi.

Mieszkanie zlokalizowane jest w Katowicach na Koszutce. Dzielnica, choć położona w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta, cieszy się opinią kameralnej i spokojnej okolicy. Zieleń wypełnia przestrzeń między niskimi budynkami z lat 50-tych. Właśnie w takim kontekście osadzona została aranżacja wnętrza, którą przygotowali architekci z pracowni bro.Kat. 52 mkw zaprojektowane zostały tak, by zapewnić możliwie otwarty układ mieszkania.

Pracownia bro.Kat prowadzona przez Romę Skuza i Bognę Polańską nie po raz pierwszy zachwyca nas udaną realizacją – pisaliśmy już o katowickim apartamencie (zobacz wnętrza apartamentu w Katowicach), gdzie architektki wykazały się pomysłowością i niebanalnym podejściem do projektowania. W swojej kolejnej realizacji architektki zamiast wielkomiejskiego szyku proponują kameralne wzornictwo nawiązujące do stylu lat 50 i 60-tych.

Styl lat 60. we wnętrzu

Ciepło-zimno

W projekcie zestawiono ze sobą zimne i surowe elementy wykończeniowe z ciepłymi dodatkami i wyposażeniem budującym przytulny klimat. Wnętrza wypełnione są antykami, do których właścicielka mieszkania ma szczególne zamiłowanie. Zastane elementy mieszkania, takie jak parkiet czy żeliwne grzejniki stały się integralną częścią projektu. Wyeksponowano też beton – ten surowy materiał stanowi podstawę w konstrukcji żelbetonowo-szkieletowej, w jakiej zbudowano katowicki blok. Poprzez odkucie tynku ze słupów i podciągów, udało się odkryć ciekawą fakturę betonu z zaznaczonym rysunkiem drewna pozostawionym po dawnym szalunku. Stara drewniana podłoga została wycyklinowana i zaolejowana na biało.

Architektki postanowiły powiększyć optycznie przestrzeń, łącząc salon z kuchnią. Wyburzono ścianę dzielącą oba pomieszczenia, zaś niewielkie pomieszczenie gospodarcze wydzielono z powierzchni kuchni, ukrywając je za przesuwnymi drzwiami. Usunięto też ścianę dzielącą sypialnię od salonu – zamiast niej zawieszono kotarę w miętowym kolorze. W planie mieszkania wprowadzono również zmiany w obrębie łazienki. Drzwi do pomieszczenia umieszczono w innym miejscu, dzięki czemu łazienka zyskała na funkcjonalności.

Styl lat 60. we wnętrzu

Stare meble na nowo

W mieszkaniu pojawia się komplet antyków, które udało się uratować przed zniszczeniem. Odrestaurowano dwie szafy oraz szafki nocne, a łóżko rozebrano na części i wykorzystano do wykonania innych mebli. Z zagłówka powstał stół jadalniany, a boki łóżka użyto jako kuchenne półki. Pozostałe elementy mebla pozwoliły na wykonanie ławy, będącej podstawą pod kwiaty doniczkowe w strefie wypoczynkowej.

Czarna zabudowa kuchenna wyposażona jest w blat ze stali nierdzewnej. Czerń pojawia się też w postaci dodatków – listw przypodłogowych, parapetów czy stołowych nóg. Tu i tam przemycone zostały złote wykończenia. Ciekawym pomysłem jest także nieduża loggia, której posadzkę stanowi miękka sztuczna trawa. Wygodne meble ogrodowe i donice na kwiaty budują obraz niewielkiego ogrodu.

Zobacz galerię zdjęć wnętrza mieszkania w stylu lat 60.

Styl lat 60. we wnętrzu– metryczka projektu

typ projektu: wnętrze mieszkania
inwestor: prywatny
pracownia: bro.Kat
autorki projektu: Roma Skuza, Bogna Polańska
lokalizacja: Katowice
projektowana powierzchnia: 52 mkw
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!