W takich wnętrzach chce się mieszkać – oto aranżacja wnętrza domu w Katowicach, gdzie króluje minimalizm w wydaniu soft loft. Surowe materiały wykończeniowe łączą się z ciepłym drewnem i przyjemnymi w dotyku tkaninami.
Dom znajduje się w Katowicach, a jego domownicy to pięcioosobowa rodzina i ich pies Luna. Właściciele chcieli, aby na dwóch kondygnacjach budynku stworzyć przytulną, domową przestrzeń w nowoczesnym wydaniu. O pomoc w aranżacji poproszono Joannę Fabicką, projektantkę wnętrz prowadzącą pracownię Wytwórnia. Architektka zainspirowała się estetyką loftową, jednak zamiast tradycyjnego, surowego wrażenia typowego dla stylu industrialnego, postanowiła wprowadzić do wnętrza elementy, które świetnie ocieplają przestrzeń.
Na parterze domu zaaranżowano przestrzenie wspólne. Zaplanowano tutaj między innymi jasną, klimatyczną kuchnię, strefę jadalni oraz salon. W kuchni architektka zrezygnowała z wiszących szafek, zamiast nich pojawia się duża liczba niskich szafek przykrytych blatem roboczym. Przez podłużna okno do wnętrza wpada mnóstwo dziennego światła. Białe fronty szafek o klasycznym frezowaniu zestawiono z betonem architektonicznym (zobacz beton architektoniczny we wnętrzu). Całość uzupełnia trójwymiarowa tapeta, która nadaje wnętrzu unikatowy wyraz.
Beton pojawia się także w salonie – surowy sufit tworzy neutralną bazę wraz z białymi ścianami i drewnianą posadzką. Wygodny, ciemnozielony narożnik ustawiono tuż przy dużym, tarasowym oknie. Przełamaniem jest pudrowo-różowy fotel, a także nietypowe witraże – szklane dekoracje oddzielają salon od domowej biblioteki. W ten sposób architektce udało się subtelnie oddzielić od siebie dwa wnętrza. W biblioteczce beton pokrywa nie tylko sufit, ale też ściany. Zaproponowano też nowoczesne fotele w brązowym i miętowym obiciu.
Po drewnianych schodach wchodzimy na piętro. To tutaj zaaranżowano prywatne królestwo domowników. Znajdują się tutaj pokoje dzieci, a także sypialnia główna. Wszystkie pomieszczenia wyróżnia harmonijne i łagodne wzornictwo. Oba pokoje dzieci utrzymano w minimalistycznym stylu – neutralna baza ma być tłem dla mnogości przedmiotów, które z czasem zgromadzą mieszkańcy. Dominują tu szarość, czerń i biel.
Po przeciwnej stronie znajduje się sypialnia rodziców z dużym, wygodnym łóżkiem z szarym tapicerowanym zagłówkiem. Nastrój budują małe, czarne punkty świetlne, które umożliwiają wieczorne czytanie. Na ścianie za łóżkiem znajduje się stiuk – kolor złamanej bieli dodaje pomieszczeniu energii. Uzupełnieniem aranżacji jest biała, prosta lampa dająca rozproszone światło idealne do sypialni.
Do pokoju przynależy też łazienka, w której dominuje fornir. Szafki łazienkowe i ściany wykończono ciepłym drewnem, przez co całość tworzy wrażenie idealnego miejsca do wieczornego relaksu. Na podłodze zaproponowano praktyczne płyty gresowe o rysunku surowego betonu.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
typ projektu: wnętrze domu
inwestor: prywatny
pracownia: Wytwórnia
autorka projektu: Joanna Fabicka
realizacja: 2021
lokalizacja: Katowice
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Mieszkanie w Gdańsku projektu Arkadiusza Grzędzickiego to wariacje wnętrzarskie na...
czytajMieszkanie było sporym wyzwaniem, ponieważ ma tylko 42 m2. Znajduje...
czytajPołączenie zabytkowej tkanki mieszkania ze współczesnym wzornictwem w jednym mieszkaniu.
czytajInspiracji do aranżacji wnętrz jest wiele, jedną z nich jest...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz