E-konferencja: Prefabrykacja w architekturze

E-konferencja: Prefabrykacja w architekturze

Po okresie zniechęcenia do prefabrykacji spowodowanej doświadczeniami okresu PRL, w tej chwili wraca ona na nowo do łask zarówno w swojej klasycznej formie, jako prefabrykacja betonowa, jak i w nowych wydaniach – dostosowanych do wymogów budownictwa zrównoważonego. Jak wygląda jej współczesne oblicze oraz jaka przyszłość rysuje się przed tą technologią ? Zapraszamy na naszą kolejną e-konferencję z cyklu „Idee i technologie”. Widzimy się 27 maja 2021 o godz. 10:00. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.

konferencja

xerNJvRlT4ggYIEI9YUASQW7OCReJOh5GIVXe9wmZYwmqz1bTbDY9G0c4r4k_partnerzypng.png

 

 

 

nFkx1fVSh6o5eDrcGZwM7HMYRWUgC7ZFatJfWNJp6fXeWca1htGlaoVqx2l4_programpng.pngU6ecOJYxt6WaSpxOSECHoWUoKFrPTjBfMffsZxqysHgYFuuLKTQzi3gnPQTG_anna-tofilukpng.png

Historia i definicja prefabrykacji w architekturze

Prezentacja dotyczyć będzie definicji architektury prefabrykowanej (co nią jest, a co raczej nie), jej historii i nurtów przede wszystkim w Europie, współczesnych zastosowań oraz kierunków rozwoju.

Dr inż. arch. Anna Tofiluk
Architekt, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w Pracowni Planowania i Projektowania Wielokryterialnego, studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, praca doktorska WAPA. Zainteresowania naukowe i związane z praca dydaktyczną: zrównoważone projektowanie architektoniczne/urbanistyczne, ergonomia, projektowanie uniwersalne, technologie budowlane w architekturze, rysunek techniczny. Autorka publikacji związanych z powyższymi tematami. Członek Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP.

lJjaDTWDdlmf1uUK6BOGFilM6ghwYY25PKTRTa9bIcGnN93F6k0WoHZxN31l_176202972-316242843448204-3058941119176778693-npng.png

wKlhJs4CYsPc2vtH778OHVoBBPCSyxH8YVUJcqmDk9MTHQ43ZFGgR8qDsA9L_krystynapng.png

Prefabrykowany „hipisowski modernizm” – Ursynów Północny w Warszawie

W programie wykładu:
- założenia przestrzenne zespołu osiedli a technologia wykonania
- uwarunkowania systemów wielkopłytowych, ich produkcji i realiów placu budowy
- rozwiązania architektoniczne Ursynowa Północnego jako synteza możliwości realizacyjnych, analizy potrzeb i struktury funkcjonalno-przestrzennej.

Dr inż. arch. Krystyna Ilmurzyńska
Architekt, urbanista, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od 2003 roku prowadzi pracę dydaktyczną i naukową na macierzystym wydziale, obecnie na stanowisku adiunkta w Pracowni Przekształcania Przestrzeni dla Potrzeb Życia. Doktoryzowała się w 2020 roku. W centrum jej zainteresowań naukowych i zawodowych znajdują się związki architektury i urbanistyki oraz kultury i natury w mieście.

Razem z M.Budzyńskim i Z.Badowskim otrzymała nagrodę Ministra Infrastruktury oraz nagrodę „Top Builder2016” za projekt Kampusu w Białymstoku, a także „Kryształową cegłę” - I miejsce w konkursie Polskiego Towarzystwa Mieszkaniowego Lublin oraz Grand Prix - Nagrodę SARP Oddział w Białymstoku AEDIFICIUM ANNO 2009-2012 - dla Opery Podlaskiej. W 2021 roku została laureatką Konkursu o Nagrodę Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii za pracę doktorską.

nhpvYbzeSbO3a6t1uycKXV4KQJWv1GhkHy1EyfAP4zW4q3U7COe1GRQzFTAc_pyt-2png.pngYLYluILCIDAwo9FNgLBynodXZ8TSbJQF2SYOcBtg8jzM6LMhRNWObwVqoW1S_mateusz-ploszajpng.png

Architektura prefabrykowana jako przykład architektury zrównoważonej

Prezentacja będzie dotyczyć wpływu prefabrykacji na efektywność energetyczną i ślad węglowy budynków, zarówno na podstawie naszych projektów (żłobek w Namysłowie, przedszkole w Podkowie Leśnej, inne) a także innych przykładów.

Mateusz Płoszaj-Mazurek (Bjerg Arkitektur Polska)
Architekt i Certyfikowany Projektant Budownictwa Pasywnego w Bjerg Arkitektur Polska, zajmuje się projektowaniem architektury zrównoważonej, o niskim śladzie węglowym. W pracowni pracujemy głównie z budynkami prefabrykowanymi. Doktorant na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej zajmujący się badaniem wpływu decyzji architektonicznych i cyfrowych metod ich optymalizacji na ślad węglowy budynków w cyklu życia. Koło Architektury Zrównoważonej OW SARP, Architekci dla Klimatu

ZKGnrbdHWEisdydEVNiRl1j5UoqlkqHKlQEmKLZE0VSZdhBuHSR2gn6gnPNu_pyt-3png.png

7wrAo7eS3dkemZXRBH9hNtt524cfltYbVGoXlbNPL1ybUgUtqRz9Sl3CLk13_anna-nowakpng.png

Nowoczesne metody produkcji i prefabrykacji w budownictwie

Możliwości i ograniczenia zastosowania druku 3d i maszyn sterownych numerycznie
w prefabrykacji budowlanej na przykładzie projektów badawczych.

Dr inż. arch. Anna Nowak
Architekt, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w Katedrze Projektowania Konstrukcji, Budownictwa i Infrastruktury Technicznej. Zainteresowania i prace badawcze prowadzone w zakresie bioniki w architekturze, minimalizacji zużycia materiałów, nowoczesnych rozwiązań materiałowych i technologii budowlanych. Laureatka Nagrody Ministra Rozwoju za pracę doktorską.

JisRrlCnswflQW8zXkyZuAkL1ROndzixZhtEYVcCRVkwXEiH0IpGbpx83TgD_pyt-4png.png

D3pZRxzmLS5MBnJbeUd38K0Fx9Jfinla6a31HTy0Tx8oKpTm6WqcXpuB38oI_marcinpng.png

Nowoczesna prefabrykacja a współczesna architektura - na bazie Systemu Pekabex dla budownictwa mieszkaniowego

Podczas prezentacji zostaną przedstawione:
- ogólne ramy systemu Pekabex,
- punkty styku pomiędzy systemem prefabrykacji a kształtowaniem architektury elewacji,
- wpływy prefabrykacji Pekabex na architekturę wnętrz. 

Na koniec przedstawimy wybrane realizacje z budownictwa mieszkaniowego, ale także m.in. biurowego.

Marcin Kaśkosz, Pekabex
Ukończył studia na wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej w 2004r. Po studiach rozpoczął pracę na stanowisku asystenta inżyniera, potem inżyniera, projekt managera w firmie WYG International w Irlandii.
W 2011 po powrocie do Polski kontynuował pracę w polskim oddziale WYG International jako Kierownik Działu Zarządzania Projektami i nadzorując działania PM-ów, projekty wielobranżowe budynków i osiedli mieszkaniowych oraz infrastruktury wojskowej.
W 2015 rozpoczął pracę jako Dyrektor ds. Projektów Kubaturowych w firmie SynericEngineers; odpowiedzialny za inicjatywy biznesowe, oraz dalszy nadzór nad projektami dla sektora mieszkaniowego, infrastrukturalnego oraz wojskowego, w tym m.in. bazy NATOwskie.
W 2018 rozpoczął pracę jako Regionalny Kierownik Sprzedaży w Pekabex; odpowiedzialny za rozwój firmy w sektorze budownictwa mieszkaniowego, nawiązanie strategicznych relacji oraz promocję nowoczesnej prefabrykacji wśród inwestorów, deweloperów, biur konstrukcyjnych oraz architektonicznych. Brał udział w doprowadzeniu do realizacji prefabrykowanego osiedla mieszkaniowego w Lublinie (ok 10 tys.m2 PUM), osiedla w Rawie Mazowieckiej (ok 11 tys.m2 PUM), budynku mieszkaniowego w Mikołajkach (ok. 2,2 tys.m2 PUM) oraz wielu innych realizacji z zakresu prefabrykacji na terenie Warszawy i okolic.

xg3Ty77x9HoVwCTy3GjKVRCf2UwjoTdOWpovXLEHmzau2e9kcgVMeoHziSjr_pyt-5png.png

9OzglKT65PKUZTRs52BISi8CAPK0VoSxfO49KQ02QRkqHVw7ced4LVWh0b6c_zakopng.png


E-konferencje Idee i technologie

Idee i technologie w architekturze to, jak sama nazwa wskazuje, cykl spotkań cyfrowych, których zadaniem będzie dyskusja nad najważniejszymi, materiałowymi oraz technologicznymi, trendami we współczesnej architekturze. Składają się z prezentacji  poświęconych teoretycznym konceptom technicznym oraz wykładów dotyczących towarzyszącym im technologiom rynkowym.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!