Inwestor nie może zwolnić się od zapłaty całego wynagrodzenia należnego wykonawcy, powołując się na to, że zapłacił wynagrodzenie należne podwykonawcom.
Zasady wynagradzania zostały opisane m.in. w art. 6471 § 5 kodeksu cywilnego. Powyższy przepis przewiduje solidarną odpowiedzialność inwestora i wykonawcy za zobowiązania wobec podwykonawcy. W tej kwestii wypowiedział się m.in. Sąd Najwyższy (sygn. akt V CSK 179/07), który w sprawie rozpatrywanej w 2008 roku podkreślił, iż przepis nie ogranicza tej odpowiedzialności do wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy od inwestora, ani zapłaconego przez inwestora wykonawcy.
Zwrócił również uwagę na odpowiedzialność inwestora wobec wykonawcy i podwykonawców, która wynika z różnych stosunków zobowiązaniowych. Odpowiedzialność inwestora wobec wykonawcy wynika z umowy o roboty budowlane, którą strony podpisały, natomiast odpowiedzialność wobec podwykonawców wynika m.in. z art. 6471 § 5, który stanowi, iż „…inwestor i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę”. Cytowany przepis ma charakter gwarancyjny, a ramy odpowiedzialności inwestora wobec podwykonawcy kształtuje umowa jaka została zawarta między wykonawcą i podwykonawcą, po uzyskaniu uprzednio zgody inwestora na jej zawarcie lub poprzez brak sprzeciwu w terminie 14 dni. W związku z powyższym stwierdzić należy, iż inwestor nie może zwolnić się od odpowiedzialności wobec podwykonawcy, po przez wykonanie swojego zobowiązania wobec wykonawcy, które wynika z innego stosunku zobowiązaniowego. Inwestor nie może się zwolnić również od zapłaty wynagrodzenia na rzecz wykonawcy po przez zapłatę całego wynagrodzenia podwykonawcom.
W związku z powyższym, inwestor musi wywiązać się z swojego zobowiązania wobec podwykonawców, nawet gdy już wypłacił całą należną kwotę wykonawcy, jak też nie jest zwolniony od zapłaty całego wynagrodzenia należnego wykonawcy, gdy zapłacił na podstawie art. 6471 par. 5 k.c. wynagrodzenie należne podwykonawcom. Nie znaczy to że Inwestor w każdym wypadku zapłaci podwójnie. Inwestor ma roszczenie do wykonawcy o zwrot kwoty wypłaconej podwykonawcom i może tę wierzytelność potrącić z wierzytelnością wykonawcy z tytułu wynagrodzenia za roboty budowlane.
Art. 6471 par. 5 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
Wyrok SN z 11 stycznia 2008 r. (sygn. akt V CSK 179/07, niepublikowany).
Partnerem mertytorycznym działu "Prawo w architekturze" jest Kancelaria Prawna Domański i Wspólnicy
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Niedostosowane do dzisiejszych realiów, staromodne, cechowe myślenie o zawodach architekta...
czytajZgodnie z Ustawą z dnia z dnia 4 lutego 1994...
czytajProblematyka związana z prawem do integralności utworu w wyjątkowo intensywny...
czytajJuż niebawem obywatel lub przedsiębiorca będzie mógł nie wychodząc z...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz