Dwupoziomowy apartament z antresolą łączy w sobie klimat dwóch biegunów Europy. Przestrzeń cechuje się minimalizmem połączonym z ciepłem i przytulnością.
Projektowany apartament mierzy 157 mkw i zajmuje dwa poziomy. Inwestor chciał, aby jego wnętrza łączyły dwie zupełnie różne stylistyki podyktowane doświadczeniami i wspomnieniami z podróży. Projekt wnętrza przygotowała Katarzyna Kaftańska z pracowni Plan 9. Studio Architektury. Projektantka zmierzyła się z niełatwym zadaniem połączenia klimatu gorącego południa ze skandynawskim umiarem. Jak poradziła sobie z wyzwaniem?
Jednym z ukochanych miejsc inwestora jest Kopenhaga. Duńska stolica stała się inspiracją dla projektu dolnego poziomu apartamentu. Przestrzeń cechuje minimalizm idący w parze z ciepłym drewnem, dużą ilością tkanin i nastrojowym oświetleniem. Strefę dzienną charakteryzuje wysoki sufit – piętro stanowi antresolę, dzięki czemu salon mierzy aż 7 metrów wysokości. Pomieszczenie wypełnia światło i powietrze. Oszczędne bryły mebli stanowią łagodne uzupełnienie przestrzeni. Niewielka kuchnia zaprojektowana została w szarości i drewnie. Pomiędzy szafkami zabudowy zaproponowano okładzinę z kamienia. Industrialnym elementem projektu jest stalowa siatka ponad wyspą kuchenną.
W salonie w roli głównej występuje duży, wykonany na zamówienie regał (zobacz regał ozdobą wnętrza). Jest to mebel wielofunkcyjny, z jednej strony może służyć jako biblioteczka, z drugiej pozwala eksponować galerię domowych pamiątek. Co więcej część półek może zostać wykorzystana jako miejsce na wina. Drewniane półki regału świetnie korespondują z bielą i szarością strefy dziennej.
Łagodna, północna stylistyka pojawia się też w sypialni. Projektantka zrezygnowała z typowego oddzielenia pomieszczenia za pomocą ściany. Zamiast niej pojawia się szklana przegroda – hartowana szyba stanowi praktyczne i bezpieczne rozwiązanie, które coraz częściej zastępuje tradycyjne przegrody budowlane. Dzięki szklanej tafli wejściowa część mieszkania została doświetlona naturalnym światłem.
Drugim kierunkiem, z którym inwestor jest szczególnie związany, jest hiszpańska wyspa Formentera. To właśnie południowe wzornictwo stało się przyczynkiem dla projektu antresoli. Jednak zmiana stylistyczna następuje bardzo płynnie i naturalnie – nie mamy tu krzykliwych kolorów, klimat budują rustykalne, ażurowe meble i wyszukane tekstylia.
W znajdującej się tu łazience dominuje zieleń lśniących płytek. Okładzina ścienna współgra z czarnymi profilami kabiny prysznicowej. Dekoracyjnym akcentem jest miedziana armatura. Na podłodze nie znajdziemy tradycyjnych płytek – zamiast nich zaproponowano betom polimerowy tworzący gładką i jednorodną powierzchnię nawet w strefie prysznica.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
typ projektu: wnętrze apartamentu
inwestor: prywatny
pracownia: Plan 9. Studio architektury
autorka projektu: Katarzyna Kaftańska
rok: 2020
lokalizacja: Poznań
projektowana powierzchnia: 157 mkw
zdjęcia: Tomasz Hejna LAGOMphoto
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Prezentujemy Państwu kolejne wnętrze z serii interesujących renowacji. Młodzi ludzie...
czytajPrezentowana realizacja to wnętrze dużego domu w Sopocie. Jest to...
czytajPrezentujemy wnętrze łazienki przy sypialni w domu jednorodzinnym w Legnicy....
czytajPrezentowana realizacja to wnętrza loftu zlokalizowanego w XIX-wiecznym budynku w...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz