Rewitalizacja wnętrz zabytkowego budynku The Queens Hotel w Leeds

Rewitalizacja wnętrz zabytkowego budynku The Queens Hotel w Leeds

Krakowskie biuro Iliard zaprojektowało na nowo wnętrza legendarnego The Queens Hotel w angielskim Leeds. Przestrzeń opływa w szlachetne materiały i luksusowe wyposażenie.

Architekci z pracowni Iliard znani są z projektów wnętrz hotelowych, realizowanych nie tylko w kraju, ale i za granicą. Przykładem może być hotel Radisson Blu w Bazylei zaaranżowany przez krakowskie biuro. Tym razem w ich ręce powierzono rewitalizację wnętrza majestatycznego białego budynku w Leeds, w którym od 1937 roku mieści się Queen Hotel. Budynek utrzymany w stylistyce art deco mieści się niedaleko dworca, w samym centrum miasta. Od początku swego istnienia należał do najbardziej luksusowych hoteli w Wielkiej Brytanii. Po latach nadszedł czas na zmiany – pora przywrócić hotelowi jego dawny blask i splendor.

Architekci z biura Iliard mieli za zadanie zaprojektowanie całkowicie nowej koncepcji dla przestrzeni wspólnych hotelu. Prace obejmowały projekt wystroju lobby, bary czy restauracji hotelowej. Stworzono zupełnie nowy kształt przestrzeni. Na poziomie parteru powstanie „social hub”, czyli eleganckie centrum spotkań i interakcji dla gości. Całkowitą przemianę przejdzie też część gastronomiczna hotelu. Architekci zaproponowali stworzenie restauracji z zewnętrznym tarasem oraz obszerną kawiarnią w lobby głównym.

Rewitalizacja wnętrz zabytkowego budynku The Queens Hotel w Leeds

Eklektyczny styl

The Queens Hotel opływa w luksusy – wnętrza są niezwykle eleganckie, a przy tym unikatowe. Na wybór stylistyki wpłynęła monumentalna architektura obiektu, projektanci postanowili wprowadzić do wnętrz eklektycznego ducha. Historyzujące wnętrze pełne jest odniesień do współczesnych trendów, architekci łączą ze sobą tradycyjne formy i nowoczesne wykończenia. W projekcie odnajdujemy zarówno dekoracyjne tynku i cegłę, jak i drewniane wykończenie posadzki i ścian. Aby nadać nieco surowego klimatu, postanowiono wyeksponować istniejący strop żeberkowy.

Rewitalizacja wnętrz zabytkowego budynku The Queens Hotel w Leeds

Elegancja w wydaniu vintage

Pracownia wprowadza do wnętrz ciężkie meble, w postaci tapicerowanych foteli czy kanap. Nie brakuje tu stylizowanych lamp w minimalistycznym wydaniu, których formy odwołują się do historii hotelu. Stylistykę vintage wprowadzają tkaniny i dywany. Autorskie wzory wykładzin i dobór mebli z epoki, a także nieoczywistych grafik, które zdobią wnętrza – wszystko to stwarza spójną, inspirowaną dawnym czasem kompozycję.

Po wejściu do hotelu naszym oczom ukaże się lobby oraz kawiarnia, którym daleko do monumentalnych i surowych wnętrz. Chodzi o to, aby goście mogli poczuć się z jednej strony wyjątkowo, a z drugiej swobodnie. Umieszczenie kawiarni tuż za strefą wejścia to wyraz nowego sposoby myślenia o funkcji i roli przestrzeni hotelowej.

Przechodząc dalej goście trafią do hotelowej recepcji – miejsca o kameralnym charakterze, dającym poczucie prywatności i komfortu. W centralnej części znajdzie się elegancka lada recepcyjna wykonana ze szlachetnego, ciemnego drewna. Ponad nią zwiśnie imponujący żyrandol. Uzupełnieniem całości ma być kominek oraz regał z książkami, dzięki którym przestrzeń stanie się przytulniejsza.

W ramach kolejnych prac projektowych powstanie koncepcja wystroju sali balowych, a także przestrzeni konferencyjnych, siłowni oraz wine baru. Architekci mają przygotować również projekt ogólnodostępnych toalet w przestrzeniach wspólnych. Pierwsze prace renowacyjne mają zakończyć się tego lata.

Rewitalizacja wnętrz zabytkowego budynku The Queens Hotel w Leeds

Rewitalizacja wnętrz zabytkowego budynku The Queens Hotel w Leeds – metryczka projektu

typ projektu: wnętrze hotelu
inwestor: The Queens Hotel
pracownia: Iliard Architecture & Interior Design
projekt: 2021
lokalizacja: Leeds, Wielka Brytania
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!