Góralski styl – projekt apartamentów w Kościelisku

Góralski styl – projekt apartamentów w Kościelisku

Czy góralski styl może wpasować się w nowoczesną przestrzeń? Otóż tak, czego dowodem jest projekt dwóch apartamentów, których wystrój nawiązuje do zakopiańskiej estetyki.

Projektowane apartamenty należą do kompleksu Tatra Resort & Spa zlokalizowanego w Kościelisku. Oba wnętrza zaprojektowane zostały jako spójna całość, a za niecodziennym pomysłem stoi architektka Weronika Tomasik pochodząca z Sanoka. Korzenie projektantki nie są bez znaczenia, bowiem to właśnie one są powodem, dla którego architektka przemyca w swoich pracach górskie motywy. Tym razem projekt łączy w sobie folklorystyczne nawiązania ze współczesnym designem odpowiadającym dzisiejszym potrzebom.

Dwa, położone obok siebie apartamenty w swoim wystroju nawiązują do lokalnej tradycji i podhalańskiej kultury. Architektka proponuje klasyczną kombinację naturalnych materiałów wykończeniowych – pojawia się tutaj drewno, kamień i gont. Jednak trudno mówić o tradycyjnym stylu wnętrza. Projektantka wystrzega się bezpośrednich odniesień, poszukując nowych form, na które mogłaby przenieść ludowe motywy.

Pierwszy apartament mierzy 53 mkw i mieści się na parterze. Do wnętrza wchodzi się bezpośrednio z patio o charakterze wypoczynkowym. Mieszczą się tutaj dwie sypialnie oraz salon z rozkładaną sofą. Drugi apartament to zaledwie 30 mkw. Zlokalizowany jest na 2-gim piętrze i posiada jedna sypialnię. W obu apartamentach znajdują się praktycznie zaaranżowane aneksy kuchenne oraz funkcjonalne łazienki.

Góralski styl na nowo – projekt apartamentów w Kościelisku

Nowoczesny styl podhalański

W jednym z apartamentów dominują kolory bordo i ceglany, a także uzupełniający kompozycję pudrowy róż. W dużej przestrzeni wydzielono sypialnię, która znalazła się za przeszkleniami umieszczonymi w stalowej ramie. Metalowe profile pomalowano na kolor łososiowy. Szyby można zasłonić przy pomocy białych zasłon, które nadają wnętrzu przytulności i intymności. Dzięki wydzieleniu strefy prywatnej za szklanymi ścianami, całość sprawia wrażenie otwartej i przestronnej. Drugi apartament zaprojektowano analogicznie, jednak zamiast odcieni czerwieni i oranży, pojawiają się tutaj różne tony zieleni. Wyraźne, ale łagodne kolory nadają wnętrzom charakteru i stanowią wyraz współczesnej interpretacji góralskiego wzornictwa.

Góralski styl na nowo – projekt apartamentów w Kościelisku

Drewno na ścianach

Ciekawym rozwiązaniem, które architektka wprowadziła do obu apartamentów, jest drewniana okładzina ścienna. Jednak zamiast tradycyjnych płyt wielkopowierzchniowych, projektantka zaproponowała ubranie ścian w bukowy gont. Materiał ten kojarzony przede wszystkim z zastosowaniem zewnętrznym, świetnie prezentuje się w projekcie wnętrz. Geometryczna forma okładziny sama w sobie staje się dekoracją przestrzeni.

W dwóch sypialniach pojawiają się grafiki ścienne w formie tapety drukowanej na fizelinowym podkładzie. Wzór tapety stanowi motyw przeniesiony z kilimu z lat 30-tych. W łazienkach dominują nowoczesne płytki ceramiczne przypominające lastryko, ale i górskie szlaki. Kolejnym modnym materiałem, który zaproponowała architektka, są podłużne płytki w strefie kuchennej – w kolorze butelkowej zieleni albo ciemnej śliwki.

Dzięki wprowadzeniu przyjemnych i ciepłych kolorów, a także designerskich dodatków i wyposażenia, architektka umiejętnie wprowadziła nowoczesne tchnienie do klasycznych, góralskich wnętrz.

Zobacz galerię zdjęć wnętrza góralskiego apartamentu w Kościelisku

Góralski styl na nowo – projekt apartamentów w Kościelisku – metryczka projektu

typ projektu: apartamenty hotelowe
inwestor: Tatra Resort & Spa
autorka projektu: Weronika Tomasik
rok: 2021
lokalizacja: Kościelisko
projektowana powierzchnia: 53 mkw, 30 mkw
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!