Jak oświetlić korytarz?

Jak oświetlić korytarz?

Korytarz jest miejscem przechodnim w mieszkaniu. Ale czy tylko? Obecnie to przestrzeń niezwykle funkcjonalna, której zaaranżowanie jest tak samo istotne, jak urządzenie salonu czy sypialni. Pełni on liczne funckje, przez co wymaga odpowiedniego oświetlenia. Jak dostosować źródło światła, by wnętrze było komfortowe i użytkowe? Jak oświetlić korytarz funckjonalnie i z pomysłem?

Funkcje korytarza a oświetlenie

Przedpokój, choć zdarza się, że pomijany w hierarchii aranżacyjnej, jest wizytówką każdego mieszkania. To właśnie to pomieszczenie w pierwszej kolejności widzą wszyscy, którzy odwiedzają nasz dom. Ponadto charakterystyczną cechą większości przedpokojów jest również wnęka przeznaczona na dużą zabudowę, która w wielu domach odgrywa rolę miejsca do przechowywania.

Biorąć pod uwagę multifunkcyjność korytarza, dobór oświetlenia okazuje się być bardzo istotnym elementem. Warto postawić na oświetlenie, która dobrze odwzorowuje kolory, czyli posiada współczynnik oddawania barw CRI na poziomie CRI>90. Dzięki temu nie pomylimy granatowej kurtki z czarną nawet po zachodzie słońca. Barwa światła też jest nie bez znaczenia. O wprowadzenie przytulnej atmosfery zatroszczy się oświetlenie w ciepłym odcieniu. Będzie to także zabieg taktyczny w sytuacji, kiedy wnętrze korytarza  łączy się na przykład z salonem oświetlonym ciepłym światłem. Dla zachowania jednorodnej stylistyki warto zadbać o to, aby w obu pomieszczeniach temperatura barwowa była taka sama.  

Jak dobrać właściwe oświetlenie do korytarza?

W mniejszych pomieszczeniach można zdecydować się na główne źródło światła zamocowane na suficie. W przypadku większych przestrzeni zdecydowanie lepiej jest sięgnąć zarówno po oświetlenie główne, jak i dodatkowe. Ważną role przy doborze oświetlenia odgrywa kształt pomieszczenia. Korytarze najczęściej sa wnętrzem prostokątnym lub podłużnym. W korytarzach w formie kwadratu najlepiej sprawdzą się oprawy sufitowe, takie jak plafony, oprawy systemowe lub niezwykle efektowne szynoprzewody, których cechą szczególną jest prostota montażu i możliwość rearanżacji oświetlenia bez konieczności modyfikacji instalacji elektrycznej. Jeśli zaś wybieramy oświetlenie do podłużnego korytarza to optymalnym rozwiązaniem oświetleniowym będzie szereg kilku lamp natynkowych.

Oświetlenie korytarza stanowi kluczową kwestię w zaprojektowaniu tej wielofunkcyjnej strefy. Wybór komfortowych i designerskich opraw oświetleniowych, trafiających w nasze gusta, ale jednocześnie praktycznych i dostosowanych do potrzeb wnętrza źródeł światła to zadanie, w którym powinniśmy uwzględnić wielkość i kształt pomieszczenia, ale także jego rozkład i potencjał aranżacji. Nie zapominajmy również o istotnej dla każdego, również przedpokojowego wnętrza barwie światła oraz uwzględnieniu aspektów bezpiecznego użytkowania tej przestrzeni.

Zobacz galerię zdjęć oświetleń korytarzy

Źródło: AQForm

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!