E-konferencja: Drewno w architekturze

E-konferencja: Drewno w architekturze

Drewno jest najstarszym materiałem budowlanym, które w epoce budownictwa ekologicznego przeżywa swój renesans ze względu na najmniejszy ślad węglowy. Ma jednak swoją specyfikę, zalety i ograniczenia. Jak projektować w tym materiale nie tylko domy jednorodzinne, ale także obiekty użyteczności publicznej i wnętrza przekonacie się w trakcie naszej drugiej e-konferencji z cyklu "Idee i technologie". Widzimy się 27 kwietnia 2021 o godz. 10:00. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.

drewno w arch

wMFmf7WIomtdXH9GZK9iuL3MtmhAlEwQ5H7LXryH3SNxH2AAMb1TAOyNIMSP_e3c41ity0ltkt72edrntpzn90mzungj2ylebbt3cwbm44lndzos1wdrnfqez-parnerzypng-image660x-png.png

 

 

 


NhOAxYGhIfrqFY0XgCAducQJEPRI6l4QUKdoJoqiRU1z2lVlmxr00BBu52AC_xlzoeabc5zig6pagec03adgwpzr2vbqcs2ssgzupckuk8g5eg5yruxze5sys-programpng-image660x-png.pnghElhNr04rUK6LnmVy6cBghRHkPOYkJq7idGuOiKUkI9TSbo2Z7VEz44A5ySL_teresa-klosinskapng.pngDrewno jako materiał ekologiczny - problemy i kontrowersje.

Zagadnienia konferencji
1. Drewno jako odnawialne źródło energii
- wzrost drzew
- ekologiczna i użytkowa funkcja lasów
- pozyskiwanie drewna

2. Ekologiczne aspekty pozyskiwania drewna, ze szczególnym uwzględnieniem drewna egzotycznego
- certyfikaty
- przykłady drewna egzotycznego (np. najlżejszego, najcięższego, najdroższego)
- ekologiczne skutki zapotrzebowania na drewno egzotyczne

3. Toksyczne pierwiastki i związki chemiczne „zamknięte” w drewnie
- metale ciężkie
- toksyczne związki organiczne
- Przykłady gatunków pochłaniających ze środowiska  i kumulujących toksyczne pierwiastki i związki chemiczne

Dr hab. Teresa Kłosińska

Wykładowca w Katedrze Nauki o Drewnie i Ochrony Drewna Instytut Nauk Drzewnych i Meblarstwa, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, członek Polskiego towarzystwa Etologicznego. W zakresie dydaktycznym: prowadzenie zajęć (struktura drewna) oraz prowadzenie szkoleń z rozpoznawania mikroskopowego i makroskopowego różnych rodzajów drewna dla uczniów szkół średnich. Współpracuje z ośrodkami międzynarodowymi i krajowymi takimi jak: Laboratorium Chemii Stosowanej Uniwersytetu w Jyväskylä (Finlandia); Wydział Biologii Uniwersytetu w Aberdeen (Szkocja); Uniwersytet Techniczny w Zwoleniu (Słowacja), Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie; Instytut Leśnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

YpSZrMjiBBYaTCD2tbHYbzOUQjIoa3DKcHRDLrtiKgWtDEpAeccKu23M1Irf_pyt-1png.pngNgc84ywW3zfWIaRVaI4Kp3w40vvSXFvG1AgprI0d0AYQHZ1B0Fd22c1G8BCT_dorota-krampng.png

Drewno jako materiał konstrukcyjny

Konstrukcje to jeden z ważniejszych elementów obiektu budowlanego, a drewno jako materiał budowlany często używanym na te cele. W Polsce materiał ten, mimo że wraca do łask, swoje lata świetności chwilowo ma za sobą, natomiast świat nadal odkrywa go na nowo, dając mu coraz nowsze obszary zastosowań. W trakcie spotkania chciałabym omówić podstawowe cechy drewna dające mu szansę zastosowania na elementy konstrukcyjne oraz zainteresować ciekawymi formami architektonicznymi opartymi na konstrukcjach drewnianych i na bazie drewna przetworzonego.

Dr inż. Dorota Kram

Czynny zawodowo inżynier budownictwa od 1988 r. o zainteresowaniach w zakresie konstrukcji głównie drewnianych i kosztów w budownictwie (m.in. wycena nieruchomości). Prowadzę zajęcia dydaktyczne z zakresu budownictwa m.in. konstrukcje drewniane na Politechnice Krakowskiej.

aZr7JawLLWQpkjakE5LAWdZZqb0zRD7jkXRU3JSmL3YcJHcAuRJUha0vuCmI_pyt-2png.pngM5QS20HWcjyBnAtqCZcjFZYXxg8ff3sNwZWuEEh9nILrdpkWDRsHWhkwEpkq_jaroslaw-kijakpng.png

,,FERMACELL” w budownictwie o konstrukcji drewnianej: konstrukcyjność, izolacyjność ogniowa i akustyczna Fermacell

Produkcja płyt gipsowo-włóknowych Fermacell®  odbywa się na bazie naturalnych surowców tj. gipsu kopalnego , celulozy i wody, nie zawierają one żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji.

2uy5bm1dh5rQ03pGt1mjoQ7QjoDUlnWu34xGpdaq0Nv9Q8kxZ0Ua4PVp4gLs_pyt-3png.pngoD7GnwtIP4vw1EbhoQlyQ55klv0zkyhqWD6lwfrLH3HjlpXVkYFbmPXpOjxA_agnieszka-jankowskapng.png

Drewno jako materiał okładzin fasad

Program wykładu
1. Wprowadzenie w zagadnienie elewacji drewnianych
2. Zagadnienia związane z eksploatację drewna w środowisku zewnętrznym (trwałość drewna, starzenie)
3. Przegląd rozwiązań materiałowych
4. Podsumowanie

Dr hab. inż. Agnieszka Jankowska

Technolog drewna, Adiunkt w Katedrze Nauki o Drewnie i Ochrony Drewna Instytutu Nauk Drzewnych i Meblarstwa w SGGW w Warszawie, Rzeczoznawca Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Rzeczoznawca ds. jakości produktów i usług Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej.

xNWZK3XvyZrwhx0ngeB7EICaBrs8BYQEQRmME4SoKpi49uwLkuLgk3tplZ1n_pyt-4png.pngCoyd1dZynyQTFtgUEjgdTCKhfglG9PYiQEzwLAZHihHtxGadVyM96ooOQBOm_paulina-kucharska-i-michal-czerwinskipng.png

Drewno jako materiał wykończeniowy - od tradycji do nowoczesności

Program wykładu
1. Drewno w projektach w substancji zabytkowej .
2. Drewno w nowo projektowanych współczesnych obiektach na przykładzie Muzeum Historii Polski.
3. Różne ujęcia i opowieść o drewnie na ramach wystawy polskiej na Expo 2020 w Dubaju.

Paulina Kucharska – architekt, od 2015 roku związana z warszawską pracownią WXCA, absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej. Uczestniczka wymiany studenckiej z Politechniką Mediolańską. Doświadczenie zawodowe zdobywała w formie stypendiów i pracy w biurach projektowych w Niemczech, Danii i Japonii. Jest współautorką m.in. takich projektów jak Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju, Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli czy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Michał Czerwiński - architekt, od 2011 roku związany z pracownią WXCA. Uczestnik licznych konkursów i warsztatów architektonicznych związanych ze sztuką, edukacją i pamięcią. Współautor projektów takich jak: Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, Galeria Arsenał w Białymstoku, Muzeum Ziem Wschodnich w Lublinie czy Pawilon Polski na Wystawie Światowej EXPO 2020.
Absolwent Architektury i Urbanistyki Politechniki Białostockiej. Edukację i doświadczenie zawodowe zdobywał i rozwijał w formie stypendiów, warsztatów i praktyki w polskich i zagranicznych pracowniach. Uczestnik wymiany stypendialnej Eindhoven Technical University, Warsztatów „Miejsca Pamięci” Sint Lucas Architektuur; Brussel, „Pryncypia Sztuki” Program Europejski Gruntvig - Atelier d’Art Contemporain; Liege, „Europan ‘12 Regionale” w Heidelberg.

xI73ykNVx0qvKifG5wgdgSIy3fB6p5w6VeBR3JnXF2jBtwrNY2g99tVE8YgX_pyt-5png.png

IDAHkhB8xPf0fsVKoTwuK6eskINIMDGAqQTV7zsXLhmtyl3cENhYRjEGt42w_jerzy-smolarczykpng.png

Innowacyjne okna drewniane w szklanej okładzinie - TotalGlass 

Jerzy Smolarczyk 

Jerzy Smolarczyk - wraz z bratem, Mariuszem Smolarczyk od 30 lat prowadzą firmę Pinus. Od początku istnienia produkują wyłącznie okna i drzwi drewniane. Często powtarzają, że w 1991 roku wzięli ślub z drewnem i wcale nie chcą z niego rezygnować. Doświadczenie i pasja przełożyły się na stworzenie innowacyjnego i jedynego takiego systemu na rynku, TotalGlass. 

hku38UmFkOsoAVLwYPiCUOh5bCKs2BJCvG3SgQpZMFPJxRsSsi5OxHIgXN3u_pyt-1bpng.pngq3QIHVGigAljh8GKiQc1LvsdZayWXPrL4T3Hf4Aee3r5fscdO5lZvkcwIo7F_regionalna-dyrekcja-lasowpng.png

Buduj z drewna – mieszkaj w zgodzie z naturą

Zagadnienia:
1. zasobów leśnych Polski, w tym podstawowych parametrów opisujących te zasoby jak: lesistość, średni wiek, czy zapas i przyrost drewna,
2. zrównoważonej gospodarki leśnej,
3. drewna, jako ekologicznego i odnawialnego surowca wykorzystywanego w niskoemisyjnym budownictwie.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie obejmuje swym zasięgiem lasy położone w województwie mazowieckim oraz niewielkim fragmencie województwa lubelskiego. Charakterystycznymi cechami terenu RDLP w Warszawie są: znaczne rozczłonkowanie kompleksów leśnych oraz duży udział lasów niepaństwowych.  Obszar RDLP w Warszawie podzielony jest na 14 nadleśnictw, które co roku dostarczają na rynek ok 1 mln m3 drewna. 

Prezentację/wykład poprowadzi Maciej Pawłowski – rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie.

44iI0KpvarGm1zRHbdN12ruBieB1OFgeiPhgCZ2gPmmhKELe5FYNS9mZJRCD_pyt-1cpng.png5TH1xCiFwfSiBettCxU0Py0a6rEY2D48XdQNoFJ32NIX8D5xnuuGqAZEZQRi_katarzyna-i-marcin-waloryszczakpng.png

Prezentacja obiektu: BREATH-IN HOTEL w Łodzi

Przy skrzyżowaniu ulic Narutowicza i Sienkiewicza, w samym centrum Łodzi stanie niedługo nowy hotel. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że siedmiokondygnacyjny budynek ma zostać zbudowany z drewna. Za projekt architektoniczny tej niezwykłej budowli odpowiada pracowania MAKAA. Hotel ma nosić nazwę „Breath-In”, co jest nawiązaniem do znajdującej się w pobliżu instalacji „oddychającego neonu”.

Drewniana bryła architektoniczna projektu pracowni MAKAA powstanie w oparciu o technologię CLT – drewna klejonego krzyżowo (Cross Laminated Timber), które jest odporne na ogień, wytrzymałe, a zarazem elastyczne. Z CLT wytwarza się prefabrykaty, z których gotowe budynki składa się już na placu budowy – dzięki czemu proces ten jest czystszy, szybszy, tańszy, bezpieczniejszy. Do budowy niepotrzebna jest stal czy beton, znacznie bardziej niż drewno szkodliwe dla środowiska. „Systemy drewniane są dziś w budownictwie najwyżej ocenianym budulcem pod względem odpowiedzialnej gospodarki cyrkularnej. Jest to budulec odnawialny, powstaje z recyklingu i jest łatwy do ponownego zastosowania. Organizacja budowy w tym systemie jest o wiele szybsza i czystsza niż tradycyjne, a przede wszystkim jest niskoemisyjna” – wyjaśnia Katarzyna Waloryszak z pracowni MAKAA.

Katarzyna Waloryszak i Marcin Waloryszak
Założyciele pracowni architektonicznej MAKAA.

Swoje doświadczenie budowali współpracując przy licznych realizacjach w Warszawie, Łodzi oraz Paryżu. Działalność pracowni opierają na tworzeniu architektury, jako medium stanowiącego odpowiedź na wyzwania przyszłości. Misja MAKAA to balansowanie potrzeb w procesie planowania  inwestycji. Tworzą obiekty mieszkaniowe, projekty miejskie i komercyjne łącząc za każdym  razem potrzeby społeczne, ekologiczne i ekonomiczne. Wykorzystują i rozwijają nowoczesne i narzędzia ekologiczne oraz  technologie, takie jak CLT, czy prefabrykacje do tworzenia budynków zaplanowanych odpowiedzialnie na przyszłość.

saW7PIGTdz7ct8BO7N8W0TU4V3LsDBWHwBezpLuj5NzV9Te5Hrvi0hTmRHnW_pyt-1dpng.pnggXI4rbuZ4IX1dR8b4YB25MGlIoH6PaxzeOcOjqU8IP4qnFuXXF1MClTybEcb_pyt-1eepng.png
VQh1TjcagpLPJbumakX5cZ9vRQwqnYAVus5IMnvAHx0W6dEHpVbd6I2MK11c_mbkr8nejvoptowntszcenict4hg7zdk0liqjm1krcj6dctqe5uhppiq2rvkp-naglowek2png-image660x-png.png

Idee i technologie w architekturze to, jak sama nazwa wskazuje, cykl spotkań cyfrowych, których zadaniem będzie dyskusja nad najważniejszymi, materiałowymi oraz technologicznymi, trendami we współczesnej architekturze. Składają się z prezentacji  poświęconych teoretycznym konceptom technicznym oraz wykładów dotyczących towarzyszącym im technologiom rynkowym.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 2

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

gDUMrFl 2024-02-13 22:20:22

As an example of how different breast MRI protocols can be, here are the current protocols in use at our institutions finasteride on sale no prescription Another important question, said Dr

aAjbmxKe 2024-02-14 01:44:46

buy cialis 5mg mammography Image shows a circumscribed mass Mass Three dimensional lesion that occupies a space within the breast Imaging of the Breast

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!