Domek letniskowy na terenie ROD to malutki skrawek prywatnej zieleni w mieście. W takiej aranżacji podbije serce każdego miłośniku designu – oto projekt pracowni DESEA.
W dobie pandemii każdy, nawet najmniejszy fragment własnej przestrzeni na powietrzu, stanowi prawdziwe dobro luksusowe. Do łask wracają działki rekreacyjne na terenie miejskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Dawne nietrwałe struktury, budowane wyłącznie z myślą o swojej funkcjonalności, powoli zastępują współczesne, estetyczne projekty. Jednym z nich jest domek na terenie ROD Rakowiec w Warszawie, w bliskim sąsiedztwie Pól Mokotowskich. Za aranżacją wnętrza tego wyjątkowego obiektu stoi pracownia DESEA.
Projektowana działka ma powierzchnię 300 mkw, a znajdujący się na niej domek mierzy zaledwie 35. Obiekt o prostej bryle ma pełnić funkcję typowo rekreacyjno-wypoczynkową: popołudniowe spotkania ze znajomymi, czy weekendowe wypady z rodziną. Niewielki metraż pozwolił zmieścić salon z kuchnią, sypialnię oraz łazienkę. Lekka, drewniana konstrukcja szkieletowa postawiona została na płycie fundamentowej, która po zatarciu została wykorzystana jako gotowa podłoga. Elewacje wykonano z płyt HPL i wodoodpornej sklejki.
Do domku prowadzą dwie pary drzwi: główne i boczne, co zapewnia dodatkową wentylację. Drzwi wykonano z tej samej sklejki, co ściany budynku. Surowa sklejka zdobi też ściany wewnątrz domku. Przestrzeń urządzono zgodnie z estetyką lat 70. Pojawiają się tutaj odrestaurowane fotele, stylowa lampa i niski stolik kawowy. Po przeciwnej stronie pomieszczenia zaprojektowano zabudowę kuchenną w postaci niskich białych szafek nakrytych blatem z drewna.
Wyjątkowym atutem wnętrza są duże przeszklenia, przez które wpada naturalne światło. Od południowo-wschodniej strony domku wykonane zostało okno o długości aż 8 metrów, co daje efekt niemal pełnego przeszklenia ściany obiektu. Zaglądająca przez okna zieleń daje wrażenie przenikania się przestrzeni wnętrza z zewnętrzem i subtelnego wpisania architektury w krajobraz.
W domku letniskowym wydzielono niewielkie strefy funkcjonalne: miejsce do pracy w postaci blatu z widokiem na zieleń, strefę dzienną, czyli salon z kuchnią oraz część prywatną. W tej ostatniej znalazło się miejsce na dwuosobowe łóżko oraz maleńką łazienkę o minimalistycznym wyposażeniu. Częścią projektu jest także strefa wypoczynku na zewnątrz, w postaci siedziska zintegrowanego z elewację budynku.
Jak mówi Adam Pszczółkowski, założyciel pracowni DESEA, architektom zależało na stworzeniu obiektu współczesnego, a jednocześnie odpornego na upływ czasu. Estetyka, forma i funkcjonalność mają przetrwać wiele sezonów. Wybór powściągliwej i przemyślanej formy stanowi świetny przykład przyjemnej i estetycznie zaaranżowanego obiektu letniskowego i architektury wpisanej w krajobraz (zobacz architektura wpisana w krajobraz).
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
typ projektu: wnętrze domku letniskowego
pracownia: DESEA
realizacja: 2021
lokalizacja: Warszawa
projektowana powierzchnia: 35 mkw
zdjęcia: Jakub Certowicz
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Projekt pracowni 81.waw.pl to mieszkanie utrzymane w bieli, ocieplone drewnem....
czytajJeżeli marzysz o kolorowym i nowoczesnym wnętrzu, to powinieneś obejrzeć...
czytajFoksal 13/15 to bez wątpienia najbardziej luksusowy adres w Warszawie....
czytajZaprojektowanie mikromieszkania jako domu dla całej rodziny należy do naprawdę...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz