Zgaszony róż we wnętrzu: o mieszkaniu od pracowni BARAK

Zgaszony róż we wnętrzu: o mieszkaniu od pracowni BARAK

Oto wnętrze, do którego chce się wracać. Mieszkanie w gdańskim Garnizonie ubrane zostało w zgaszony róż i ciepłe drewno. Intymny azyl zaprojektowała pracownia BARAK.

Mieszkanie mieści się w Gdańsku, przy ulicy Białoszewskiego w Garnizonie. Ciekawa lokalizacja mieszkania jest jego dużym atutem, a także przyczynkiem do stworzenia nieszablonowej przestrzeni do życia dla nowych mieszkańców Trójmiasta. Jako że mieszkanie przeznaczone jest na wynajem długoterminowy, jego aranżacja miała być z jednej strony charakterystyczna, z drugiej uniwersalna. Inwestorzy zwrócili się do pracowni BARAK z prośbą o pomoc w aranżacji 60-metrowego wnętrza.

Gdańska pracownia BARAK postawiła na skromną paletę kolorów, materiałów i form. W ten sposób udało się stworzyć przestrzeń będącą synonimem dobrego smaku i ponadczasowych rozwiązań projektowych. We wnętrzu pojawiają się odcienie bieli, beżu i szarości – to one stanowią łagodną bazę kolorystyczną. Akcentem barwnym jest zgaszony róż, który nadaje aranżacji charakteru.

Zgaszony róż we wnętrzu: o mieszkaniu od pracowni BARAK

Drewno ociepla wnętrze

Nic bardziej nie ociepli wnętrza mieszkania niż drewno (zobacz drewno we wnętrzu). Nie dziwi więc, że architekci nie stronili od tego materiału w swoim projekcie. W salonie pojawia się francuska jodełka na podłodze, która razem z drewnem na ścianie RTV oraz drewnianym okrągłym stolikiem tworzy spójną całość. W otoczeniu stoły stanęły cztery krzesła o charakterystycznej, różowej tapicerce.

Konstrukcja krzeseł nawiązuje do form mid-century modern, podobnie jak bryła nietypowego fotela. Pod telewizorem pojawiła się metalowa szafka, a po przeciwnej stronie salonu ustawiono elegancką, welurową sofę. We wnętrzu nie brakuje starannie dobranych opraw oświetleniowych oraz dodatków. Duże okna strefy dziennej przysłaniają szare zasłony. Dzięki nim wnętrze staje się bardziej kameralne.

Zgaszony róż we wnętrzu: o mieszkaniu od pracowni BARAK

Stanowisko do pracy w domu

Architekci mieli na uwadze codzienny komfort użytkowników w czasie pracy zdalnej. Z tego powodu w obydwu sypialniach znalazły się biurka i krzesła – mieszkańcy będą mogli w spokoju i odosobnieniu skupić się na własnych obowiązkach. W obu pomieszczeniach dominują biel i szarości. W sypialni głównej pojawia się metalowa konstrukcja łóżka, która świetnie prezentuje się ustawiona na tle drewnianej lamperii.

Motyw lamperii ozdabia też przedpokój. Tutaj drewno parkietu zastąpiły szare płyty, a ściany w połowie pokryto charakterystycznym dla projektu pudrowym różem. Architekci wprowadzili też element nadgryziony zębem czasu, czyli lustro umieszczone w liczącej blisko 80 lat ręcznie rzeźbionej ramie.

Na uwagę zasługuje też geometryczna łazienka wyłożona białymi płytkami w dwóch formatach. Zastosowano tu drobną mozaikę, która stanowi wysoki cokół sięgający górnej krawędzi wanny, zaś powyżej większe prostokątne kafle. Uzupełnieniem całości jest okrągłe lustro i towarzysząca mu kulista oprawa oświetleniowa. 

Zobacz galerię zdjęć gdańskiego mieszkania 

Zgaszony róż we wnętrzu: o mieszkaniu od pracowni BARAK – metryczka projektu

typ projektu: wnętrze mieszkania
inwestor: prywatny
pracownia: BARAK
autorka projektu: Barbara Klimek
rok: 2020
lokalizacja: Gdańsk
zdjęcia: Jakub Nanowski / Perspektywa
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!