Rozmowy z architektem: wywiad z arch. Joanną Kulczyńską

Rozmowy z architektem: wywiad z arch. Joanną Kulczyńską

Zapraszamy na wywiad z cyklu 'Rozmowy z architektem'. Arch. Joanna Kulczyńska z pracowni Kulczyński Architekt zajmuje się kompleksowymi projektami wnętrz. W swoich projektach Joanna zawsze znajduje miejsce na sztukę oraz przedmioty z duszą – jedyne w swoim rodzaju, unikatowe. Wyjątkowo ważny jest dla niej kontakt z naturą, z której czerpie inspiracje. W projektach Joanna stawia na naturalne materiały, światło, przestrzeń.

Rozmowa w arch. Joanną Kulczyńską

•  Dlaczego architektura? Co skłoniło Panią do wyboru tego zawodu?

Wychowywałam się w domu, w którym dużo się mówiło o architekturze i sztuce – mój Tata, Bogdan Kulczyński, od trzydziestu lat prowadzi pracownię Kulczyński Architekt, w której powstają projekty osiedli mieszkaniowych, apartamentowców, biurowców, natomiast moja Mama, Bożena, prowadziła jedną z pierwszych galerii sztuki w Warszawie. Od dziecka byłam „przesiąknięta” tymi tematami, zainteresowanie kształtowaniem przestrzeni, sztuką, rzeźbą, było zupełnie naturalne. W efekcie studiowałam architekturę wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych.

•  Projekt – przełom. Która z realizacji nadała rozpęd karierze lub szczególnie zapadła Pani w pamięć i dlaczego?

Warszawska Fabryka Trzciny oraz MYSIA 3 – obydwa te projekty były kreacją totalną z pełną wolnością tworzenia. Praca nad Fabryką Trzciny z niesamowitym Wojciechem Trzcińskim sama w sobie była przeżyciem połączonym z odkrywaniem wnętrz fabryki przy ul. Otwockiej, wchodzeniem pierwszy raz do zapomnianych pomieszczeń, przywracaniem ich funkcjonalności i tworzeniem czegoś w rodzaju krainy czarów. Niezwykła realizacja. Druga wspomniana realizacja – MYSIA 3, ma szczególne miejsce w moim sercu, ponieważ współtworzyłam również całą ideę tego domu handlowego – nie tylko jego projekt – i do dzisiaj prowadzę go wraz z innymi osobami w zespole. Na Mysiej byłam przy wyburzaniu każdej ściany, czyszczeniu każdego schodka i wprowadzaniu każdego z najemców – często śmieję się, że to mój drugi dom.

•  Kredo architekta: jakie zasady towarzyszą Ci na co dzień w pracy?

Nie tworzyć scenografii ani sklepu z meblami, nie patrzeć na metki, tylko na dobry design i funkcje. Nie bać się radykalnych rozwiązań tu gdzie są potrzebne, ale unikać niepotrzebnej brawury i marnotrawstwa, jeśli można zachować coś, co zostało już zrobione

•  Najważniejsze cele i plany na przyszłość?

Oferować inwestorom pełne wsparcie w procesie tworzenia wnętrza, promować rozwiązania ekologiczne i minimalizować negatywny wpływ naszych działań na środowisko.

•  Mieszkania i domy po pandemii. Co się zmieni, a co pozostanie niezmienne? Jak koronawirus wpłynie na projektowanie wnętrz?

Pandemia i lockdowny sprawiły, że spojrzeliśmy na nasze potrzeby z innej perspektywy – zobaczyliśmy, co jest nam zbędne, uświadomiliśmy sobie, za czym najbardziej tęsknimy. Myślę, że będzie to miało swój wyraz w trendzie bliskości z naturą, naturalnych materiałów, potrzeby dostępu do światła dziennego. Być może pojawią się domowe rozwiązania do dezynfekcji, ale podejrzewam, że będzie to przejściowy trend. Do łask wróciła idea home office, czyli współczesnych gabinetów, które w ostatnich latach były mało popularne. Dodatkowa przestrzeń w domach i mieszkaniach przeważnie służyła jako pokój dla gości, suszarnia, czy „składzik”. W dobie masowych telekonferencji i zdalnego nauczania gabinety znowu okazały się potrzebne.

 

Arch. Joanna Kulczyńska

Arch. Joanna Kulczyńska

Zobacz zdjęcia realizacji arch. Joanny Kulczyńskiej

Fot: Hanna Długosz, T. Paczkowski
Pracownia: Kulczyński Architekt

Cykl powstaje we współpracy z OKK! PR

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!