Katowickie mieszkanie z pomysłowym kubikiem

Katowickie mieszkanie z pomysłowym kubikiem

Garderoba, pralnia i miejsce do przechowywania – centralnie ustawiony kubik meblowy spełnia wszystkie te role. Proste fronty zabudowy skrywają całe domowe zaplecze katowickiego mieszkania w kamienicy.

110-metrowe mieszkanie zlokalizowane jest w trzypiętrowej kamienicy w centrum Katowic. Jasna, minimalistyczna przestrzeń zaaranżowana została przez architektkę Paulinę Kostyrę-Dzierżęgę. Projekt wnętrza spodobał się nie tylko nam – koncepcję doceniło też jury IX edycji konkursu VASCO Integracja zauważając funkcjonalność, nowoczesny charakter oraz konsekwentną stylistykę mieszkania.

We wnętrzu dominuje biel oraz jasne drewno. To one tworzą minimalistyczną bazę przytulnej i przyjaznej przestrzeni do życia. Założeniem inwestorów było stworzenie aranżacji, która dawałaby domownikom poczucie spokoju, wyciszenia i prywatności, a jednocześnie umożliwiała prowadzenie intensywnego życia towarzyskiego.

Katowickie mieszkanie z pomysłowym kubikiem

Strefy w mieszkaniu

Obecne mieszkanie powstało z połączenia dwóch mniejszych lokali. Od początku wyraźnie zaznaczono układ funkcjonalny wnętrz, wyznaczając otwartą i przestronną strefę dzienną oraz intymną część prywatną. W strefie dziennej znajduje się duży stół w otoczeniu krzeseł, który stanowi łącznik pomiędzy przestrzenią kuchni i salonu.

Architektka zaproponowała nietypowy sposób na oddzielenie części dziennej od prywatnej. Wykorzystała do tego centralnie umieszczony kubik, który porządkuje tutejszą przestrzeń. Umieszczono w nim garderobę od strony wejścia, pralnię, a także szafy od strony łazienki. W pokoju dziennym w ścianę kubika wbudowano regał eksponujący domowe dodatki. Niezależny blok stanowi nie tylko praktyczną przestrzeń do przechowywania, ale też zapewnia wizualną i akustyczną barierę.

Wprowadzone do wnętrza ozdoby wykonane zostały z drewna (zobacz drewno we wnętrzu), materiału, który dodaje wnętrzom ciepła i przytulności. Znajdziemy tu zegary w drewnianej obudowie, drewniane ramy obrazów czy wysięgniki lampek w sypialni. Minimalistyczna dekoracja dodaje aranżacji nowoczesnego charakteru, a przy tym zmienia oblicze blisko 100-letniego wnętrza, dostosowując je do współczesnych potrzeb.

Katowickie mieszkanie z pomysłowym kubikiem

Estetyczne grzejniki

Grzejniki to elementy wyposażenia, które nierzadko stanowią trudność aranżacyjną. Urządzenia muszą być funkcjonalne, by zapewnić ciepło w mieszkaniu o dużej kubaturze, a jednocześnie pasować do umeblowania i wykończeń. W katowickim apartamencie wykorzystano nowoczesne formy grzejników o cienkich płytach grzewczych. Ich kolorystyka dobrana została do koloru ścian, dzięki czemu mimo dużego rozmiaru, urządzenia są lekkie w odbiorze.

Wnętrze mieszkania jest wyraziste, ale spokojne – stanowi tło dla wydarzeń, które dzieją się w życiu domowników. Meble i wyposażenie organizują tutejszą przestrzeń, a przy tym pozwalają na swobodne jej wykorzystywanie. Prostota i nowoczesność – oto cel projektu.

Zobacz galerię zdjęć wnętrza katowickiego mieszkania

Katowickie mieszkanie z pomysłowym kubikiem – metryczka projektu

typ projektu: wnętrze mieszkania
inwestor: prywatny
autorka projektu: Paulina Kostyra-Dzierżęga
realizacja: 2021
lokalizacja: Katowice
projektowana powierzchnia: 110 mkw
zdjęcia: Barbara Adamek

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!