Glina jako materiał budowlany znana jest od tysięcy lat. Teraz wraca na salony w nowym, współczesnym wydaniu – stosowana jako tynk nadaje wnętrzom naturalny wygląd. Zapraszamy na spacer do szkockiego apartamentu, w którym właśnie glina stanowi o jakości.
Projektowany apartament mieści się w Edynburgu, w dawnym warsztacie kowalskim. Projekt wnętrza przygotowała pracownia Izat Arundell – architekci przekształcili dawny dom rzemiosła w komfortowe i kompaktowe mieszkanie wykorzystując naturalne materiały, takie jak kamień, drewno i glina. Łagodna kolorystyka stanowi konsekwentne uzupełnienie wnętrza.
Nieruchomość mieści się na Starym Mieście, ukryta wśród historycznych zabudowań i obiegających je brukowanych uliczek. Mieszkanie ma pełnić rolę miejsca wypoczynku dla gości, którzy odwiedzają szkocką stolicę. Nieduża, 36-metrowa powierzchnia kawalerki stała się przyczynkiem do stworzenia minimalistycznej, sprzyjającej relaksowi oazy w centrum miasta.
Architekci wykorzystali ograniczoną paletę barw, posługując się bielą, łagodnymi beżami i szarościami. We wnętrzu dominują proste formy umeblowania – pojawia się jednorzędowy aneks kuchenny w postaci niskich szafek skrywających wszystkie niezbędne sprzęty. W centralnym punkcie strefy dziennej znalazła się masywna ława, przy której goście mogą wygodnie zjeść posiłek. W niedużej przestrzeni nie zabrakło także wygodnej sofy o łagodnym, miętowym odcieniu obicia.
Na podłodze pojawiają się szare płytki, zaś ściany ozdabia tynk na bazie naturalnej gliny. To właśnie naturalna i neutralna faktura oraz barwa gliny nadają ton całej aranżacji. Tego rodzaju materiał ma wiele zalet. Po pierwsze, jest łatwy w nakładaniu i tani, po drugie pozwala na uzyskanie optymalnej wilgotności we wnętrzu. Ponadto ma doskonałe właściwości izolujące – zarówno od temperatury zewnętrznej, jak i od hałasu. Tynki gliniane nie starzeją się i są całkowicie odnawialne, a ich kolor jest ciepły i przyjemny.
Glina dobrze sprawdza się we wnętrzach inspirowanych naturą – może być piękną bazą dla aranżacji w stylu boho, ale także w modnej obecnie odmianie boho loft. W takim wydaniu surowa estetyka przybiera ciepłe i bardziej przyjazne oblicze.
Ciekawym rozwiązaniem w niedużym wnętrzu okazało się wykorzystanie niszy pod schodami. Dzięki przeprowadzeniu prac budowlanych – dodaniu zakrzywionej stalowej belki podpierającej schody – udało się wygospodarować miejsce na łóżko. Mebel wykonany został na zamówienie przez lokalnego stolarza. Do jego produkcji, a także do produkcji wszystkich innych mebli w mieszkaniu, wykorzystano rodzimy dąb, co skutkuje spójnością kolorystyczną, a także podobieństwem usłojenia widocznego na dużych drewnianych płaszczyznach.
|
|
|
|
|
|
|
|
typ projektu: wnętrze mieszkania na wynajem
inwestor: prywatny
pracownia: Izat Arundell
realizacja: 2021
lokalizacja: Edynburg, Szkocja
projektowana powierzchnia: 36 mkw
zdjęcia: Zac and Zac
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Architekci z pracowni mode:lina z Poznania zaprojektowali kolejne bardzo interesujące...
czytajJak inaczej zdynamizować przestrzeń, niż poprzez zastosowanie intensywnych barw czy...
czytajAby aranżacja wnętrza była ciekawa i przykuwająca uwagę, nie zawsze...
czytajDom Polny to projekt autorstwa pracowni 81.waw.pl, który na swoim...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz