Wnętrze zaprojektowane w duchu vastu shastra

Wnętrze zaprojektowane w duchu vastu shastra

Harmonia, minimalizm i porządek – oto podstawowe zasady, na których opiera się projektowanie w duchu vastu shastra. Architekci z pracowni osom mają pomysł na to, jak wykorzystać wedyjskie zasady dobrego życia w praktyce.

Projektowany dom mierzy 500 mkw i mieści się w Warszawie. Architekci z pracowni osom postanowili połączyć japoński minimalizm ze skandynawskim ciepłem, tworząc koncepcję wnętrz w pełni zintegrowanych z naturą. Plan funkcjonalny domu odpowiada potrzebom jego mieszkańców, a także wpisuje się w zasady prastarej nauki o architekturze.

 

Vastu shastra we wnętrzu

Vastu shastra to, podobnie jak feng shui, starożytna praktyka planowania przestrzeni tak, by osiągnąć równowagę z naturalnym środowiskiem. Nauka ta łączy w sobie wierzenia hinduistyczne i buddyjskie, a jej celem jest wprowadzenie pozytywnej energii do swego najbliższego otoczenia. Założenia vastu opierają się na holistycznym traktowaniu mikrokosmosu – domu i makrokosmosu – całego świata. Obowiązuje odpowiednie rozplanowanie przestrzeni, a także wybór materiałów i kolorów.

Łatwo się domyślić, że zgodnie z duchem vastu shastra, we wnętrzach powinno się używać naturalnych materiałów, jak glina mająca niski bilans energetyczny i właściwości nietoksyczne. Glinę wykorzystuje się do produkcji cegieł i płytek, a także gresu porcelanowego (zobacz gres polerowany a szkliwiony – różne oblicza), który można nakładać na ściany czy podłogi. We wnętrzach vastu shastra często stosuje się wyłącznie jeden materiał podłogi – łączenia zatrzymują równomierny przepływ dobrej energii.

Wnętrze zaprojektowane w duchu vastu shastra

Dom wypełniony duchem natury

Na parterze domu zaprojektowano strefę dzienną, którą podzielono na część kuchenną, jadalnię oraz salon. Na piętrze mieści się strefa prywatna. Należą do niej kilka sypialni, gabinet, siłownia, pomieszczenie do jogi i medytacji, a także pokój dla gości i garderoba.

W otwartej strefie dziennej dominuje lekka i łagodna kolorystyka. Szlachetne kamienie i drewno księżycowe mają pozytywnie wpływać na samopoczucie mieszkańców. Na uwagę zasługuje ściana solna z wertykalnym ogrodem – to ona ożywia ascetyczną, jasną przestrzeń i nadaje przestrzeni charakteru. Żywa przyroda zagościła także na klatce schodowej. To tutaj architekci zaproponowali potężne akwarium wypełnione wodą i rybami.

Wyjątkowo pięknie prezentuje się też sypialnia, której głównym wyposażeniem jest duże, ustawione centralnie łóżko. Mebel skierowany jest w stronę dużych przeszkleń, przez które do wnętrza zagląda zieleń. Biel i jasne drewno decydują o kojącej atmosferze panującej w pomieszczeniu. W podobnym stylu zaprojektowano strefę dziecięcą – również tutaj dominuje jasna paleta barw, którą uzupełnia morski odcień ściany i tapicerowanego zagłówka.

Wykorzystując estetykę vastu shastra, architekci stworzyli projekt wnętrza, który mimo ascetycznej stylistyki, zbliża swoich domowników do otaczającej dom natury.

Wnętrze zaprojektowane w duchu vastu shastra

Zobacz galerię zdjęć wnętrza zaprojektowanego w duchu vastu shastra

Wnętrze zaprojektowane w duchu vastu shastra – metryczka projektu

typ projektu: wnętrze domu
inwestor: prywatny
pracownia: osom
rok projektu: 2021
lokalizacja: Warszawa
projektowana powierzchnia: 500 mkw
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!