Mieszkanie w Gdańsku w stylu mid-century modern

Mieszkanie w Gdańsku w stylu mid-century modern

W tym wnętrzu łatwo zauważyć inspiracje designem lat 50-tych. Styl mid-century modern zadomowił się w strefie dziennej, gdzie królują oryginalne, zgeometryzowane kształty mebli i szlachetne materiały.

Zlokalizowane tuż przy Parku Oliwskim w Gdańsku mieszkanie o powierzchni 66 mkw zaprojektowała pracownia Raca Architekci. Biuro ma na swoim koncie wiele ciekawych realizacji, z których przywołać należy aranżację poddasza w Sopocie (zobacz gustowne poddasze) albo mieszkania ubranego w szmaragd (zobacz mieszkanie w szmaragdzie). Tym razem architekci czerpali garściami w estetyki połowy ubiegłego stulecia. Współczesne wydanie mid-century doskonale wpisuje się w otwartą przestrzeń mieszkania, korespondując z wyrafinowaną prostotą i współczesnymi materiałami wykończeniowymi.

Modernistyczne wzorce odnajdujemy już na wejściu do mieszkania. Znajdziemy tutaj szafę, której narożnik sąsiadujący z kuchnią został zaoblony na modłę designu lat 50-tych. Przechodząc dalej trafiamy do otwartej strefy dziennej, która łączy w sobie funkcje kuchni, jadalni i salonu. Obie części: pokój dzienny i kuchnia z jadalnianym stołem zajmują optycznie podobną powierzchnię. W centralnej części ustawiono stół i sofę – taki układ sprzyja spotkaniom towarzyskim. Stół stał się sercem domu, a jego lekka i delikatna forma nie obciąża środkowej części salonu.

W pokoju dziennym zaprojektowano też biblioteczkę i wygodny fotel do czytania. Wzrok przykuwa jednak mocny akcent kolorystyczny, czyli duża welurowa sofa w rudym obiciu. Wyraźną barwę zestawiono z łagodną szarością dywanu i czarnymi metalowymi stolikami. Uzupełnieniem aranżacji jest duża liczba zielonych roślin, które zagościły we wnętrzu.

Mieszkanie w Gdańsku w stylu mid-century modern

Jednorzędowa zabudowa kuchni

Architekci zrezygnowali z wiszących szafek kuchennych – zamiast nich ponad blatem roboczym zawisła półka, dzięki czemu kuchnia stała się optycznie lżejsza. Jako materiał blatu i okładziny ściany wybrano szary konglomerat kwarcowy. Pojawia się on także w części dziennej, jako blat szafki RTV. Materiał jest bardzo łatwy w czyszczeniu, a także wyróżnia się dużą odpornością na zabrudzenia i działanie wody.

Mieszkanie w Gdańsku w stylu mid-century modern

Funkcjonalna łazienka

Ten sam konglomerat, który zastosowano w kuchni, pojawia się także w łazience. Dzięki wszechstronności zastosowań konglomeratu – materiał może stanowić zarówno okładzinę ścian, jak i podłogę, a nawet umywalkę – udało się zachować materiałową spójność w całym mieszkaniu. Na wprost wejścia pojawia się szafka z umywalką, półka pod szafką i lustro. Drewno pięknie współgra z kamiennym wykończeniem ścian i posadzki. Prysznic typu walk-in oraz nowoczesna armatura wprowadzają do łazienki nowoczesność i funkcjonalność.

Zarówno łazienka, jak i pozostałe pomieszczenia w projektowanym wnętrzu łączą ciekawe rozwiązania i wysokiej jakości materiały. Subtelna kolorystyka oparta o barwy ziemi decyduje o intrygującym wyrazie całości.

Mieszkanie w Gdańsku w stylu mid-century modern

Zobacz galerię zdjęć mieszkania w stylu mid-century modern  

Mieszkanie w Gdańsku w stylu mid-century modern - metryczka projektu

typ projektu: wnętrze mieszkania
inwestor: prywatny
pracownia: Raca Architekci
realizacja: 2021
lokalizacja: Gdańsk
projektowana powierzchnia: 66 mkw
zdjęcia: Tom Kurek
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!