W tym wnętrzu łatwo zauważyć inspiracje designem lat 50-tych. Styl mid-century modern zadomowił się w strefie dziennej, gdzie królują oryginalne, zgeometryzowane kształty mebli i szlachetne materiały.
Zlokalizowane tuż przy Parku Oliwskim w Gdańsku mieszkanie o powierzchni 66 mkw zaprojektowała pracownia Raca Architekci. Biuro ma na swoim koncie wiele ciekawych realizacji, z których przywołać należy aranżację poddasza w Sopocie (zobacz gustowne poddasze) albo mieszkania ubranego w szmaragd (zobacz mieszkanie w szmaragdzie). Tym razem architekci czerpali garściami w estetyki połowy ubiegłego stulecia. Współczesne wydanie mid-century doskonale wpisuje się w otwartą przestrzeń mieszkania, korespondując z wyrafinowaną prostotą i współczesnymi materiałami wykończeniowymi.
Modernistyczne wzorce odnajdujemy już na wejściu do mieszkania. Znajdziemy tutaj szafę, której narożnik sąsiadujący z kuchnią został zaoblony na modłę designu lat 50-tych. Przechodząc dalej trafiamy do otwartej strefy dziennej, która łączy w sobie funkcje kuchni, jadalni i salonu. Obie części: pokój dzienny i kuchnia z jadalnianym stołem zajmują optycznie podobną powierzchnię. W centralnej części ustawiono stół i sofę – taki układ sprzyja spotkaniom towarzyskim. Stół stał się sercem domu, a jego lekka i delikatna forma nie obciąża środkowej części salonu.
W pokoju dziennym zaprojektowano też biblioteczkę i wygodny fotel do czytania. Wzrok przykuwa jednak mocny akcent kolorystyczny, czyli duża welurowa sofa w rudym obiciu. Wyraźną barwę zestawiono z łagodną szarością dywanu i czarnymi metalowymi stolikami. Uzupełnieniem aranżacji jest duża liczba zielonych roślin, które zagościły we wnętrzu.
Architekci zrezygnowali z wiszących szafek kuchennych – zamiast nich ponad blatem roboczym zawisła półka, dzięki czemu kuchnia stała się optycznie lżejsza. Jako materiał blatu i okładziny ściany wybrano szary konglomerat kwarcowy. Pojawia się on także w części dziennej, jako blat szafki RTV. Materiał jest bardzo łatwy w czyszczeniu, a także wyróżnia się dużą odpornością na zabrudzenia i działanie wody.
Ten sam konglomerat, który zastosowano w kuchni, pojawia się także w łazience. Dzięki wszechstronności zastosowań konglomeratu – materiał może stanowić zarówno okładzinę ścian, jak i podłogę, a nawet umywalkę – udało się zachować materiałową spójność w całym mieszkaniu. Na wprost wejścia pojawia się szafka z umywalką, półka pod szafką i lustro. Drewno pięknie współgra z kamiennym wykończeniem ścian i posadzki. Prysznic typu walk-in oraz nowoczesna armatura wprowadzają do łazienki nowoczesność i funkcjonalność.
Zarówno łazienka, jak i pozostałe pomieszczenia w projektowanym wnętrzu łączą ciekawe rozwiązania i wysokiej jakości materiały. Subtelna kolorystyka oparta o barwy ziemi decyduje o intrygującym wyrazie całości.
|
|
|
|
|
|
|
|
typ projektu: wnętrze mieszkania
inwestor: prywatny
pracownia: Raca Architekci
realizacja: 2021
lokalizacja: Gdańsk
projektowana powierzchnia: 66 mkw
zdjęcia: Tom Kurek
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Zwykle mieszkania na wynajem kojarzą nam się ze zbieraniną przypadkowych...
czytajNowojorski, 40 metrowy apartament na Upper West Side jest bardzo...
czytajW centrum malowniczego miasta Estoril w Portugalii, architektki z pracowni...
czytajJak urządzić dom, aby prezentował się luksusowo? Bardzo ważne jest...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz