Dawne wnętrza na nowo – apartament w zabytkowej kamienicy Warszawy

Dawne wnętrza na nowo – apartament w zabytkowej kamienicy Warszawy

Apartament w zabytkowej kamienicy w centrum Warszawy zachwyca dopieszczonym wyposażeniem i wszechobecną sztuką. W projekcie wnętrza dużą rolę przywiązano do zachowania oryginalnych elementów i zdobień.

Właściciele mieszkania w warszawskiej kamienicy zwrócili się do architektki Joanny Kulczyńskiej-Dołowy, aby pomogła w remoncie i urządzeniu wnętrza. Apartament o powierzchni 150 mkw szczyci się długą historią pamiętającą odległe czasy, gdy do mieszkania prowadziły dwa wnętrza – jedno dla właścicieli, a drugie dla służby. Ściany, drzwi i sztukaterie przykrywało kilka warstw farb, które przez lata nakładane były jedna na drugą. Architektka wiedziała, że to właśnie dawne autentyczne elementy wnętrza decydują o jego wyjątkowym charakterze. Projektantka zadbała, by ocalić oryginalną stolarkę, włączając w to drzwi wejściowe, okna skrzynkowe, a także mosiężne klamki, piece kaflowe i parkiet.

Odmienione wnętrze wyróżnia też odpowiedni układ funkcjonalny dostosowany do współczesnych potrzeb. Podczas przebudowy otwarto przestrzeń, pozostawiając jednocześnie możliwość wprowadzenia zmian w układzie w przyszłości. Do tej pory głównym wejściem do mieszkania było dawne wejście dla służby, przy obecnym zagospodarowaniu do mieszkania prowadzi dawne wejście główne. Po przekroczeniu progu wkraczamy do przedpokoju zakończonego przejściową garderobą i łazienką. Po prawej stronie od wejścia mieści się gabinet, kolejne drzwi prowadzą do salonu. W dalszej części znajduje się strefa kuchni z jadalnią, zaś na końcu mieszkania zaplanowano sypialnię z garderobą i dużą łazienką gospodarzy.

Dawne wnętrza na nowo – apartament w zabytkowej kamienicy Warszawy

Niebieski przedpokój

Chociaż cały apartament zdominowany jest przez biel i łagodne beże, przedpokój wita nas głęboką niebieską barwą. Tapetę (zobacz jak dobrać tapetę do wnętrza) charakteryzuje delikatna faktura, która wywołuje optyczne złudzenie głębi i trójwymiarowości. Stanowi wyraźne tło dla galerii artystycznych fotografii. Pod zdjęciami znajduje się konsola projektu architektki z marmurowym blatem na stalowych nogach.

Już w holu możemy zauważyć piękne zachowane elementy architektoniczne, ale prawdziwy duch przeszłości wyczuwalny jest w salonie. To tutaj umiejętnie połączono wspaniały parkiet i bogato zdobione rozety na suficie z nowoczesnym wyposażeniem. Obok wyszukanych mebli w połowy ubiegłego wieku, znajdują się proste stoliki i minimalistyczna sofa. Tutaj także widać rozmiłowanie właścicieli w sztuce – zarówno plastycznej, jak i muzycznej, czego dowodem jest pianino.

Dawne wnętrza na nowo – apartament w zabytkowej kamienicy Warszawy

Nowoczesna kuchnia w dawnym wnętrzu

W kuchni większość sprzętów ukryto w zaprojektowanej na wymiar szafie. Po drugiej stronie znajduje się dolna zabudowa z blatem roboczym, a ponad nią ogromne lustro. Jego zadaniem jest doświetlenie i optyczne powiększenie przestrzeni. Ponadto z pomocą lustra osoba stojąca przy blacie może nawiązać kontakt wzrokowy z osobami siedzącymi przy stole. Powierzchnia robocza doświetlona została przy pomocy kinkietów na ruchomych ramionach, pomiędzy którymi zamocowano podłużne skrzyneczki. Zastosowanie skrzyneczek pozwoliło na rezygnację z tradycyjnych szafek wiszących – wszystkie drobiazgi i akcesoria są uporządkowane i częściowo ukryte, pozostając na wyciągnięcie ręki.

Sypialnia powstała z połączenia dwóch pomieszczeń, co widać na podłodze – prosto ułożone deski łączą się z parkietem w klasyczną jodełkę. Aby nieco ukryć to połączenie, na podłodze namalowano biały kwadrat przysłonięty częściowo przez łóżko i oryginalne szafki-pieńki. Kształt ten powtórzono pod sufitem w postaci szyny z ruchomym oświetleniem. Za wolno stojącą ścianą z desek zaaranżowano osłoniętą kotarą garderobę.

Dawne wnętrza na nowo – apartament w zabytkowej kamienicy Warszawy

Zobacz galerię zdjęć wnętrza apartamentu w zabytkowej kamienicy Warszawy

Dawne wnętrza na nowo – apartament w zabytkowej kamienicy – metryczka projektu

typ projektu: wnętrze mieszkania
inwestor: prywatny
pracownia: Kulczyński Architekt
autorka projektu: Joanna Kulczyńska-Dołowy
realizacja: 2021
lokalizacja: Warszawa
projektowana powierzchnia: 150 mkw
zdjęcia: Hanna Długosz
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!