Mieszkanie w dawnej fabryce tytoniu w Łodzi

Mieszkanie w dawnej fabryce tytoniu w Łodzi

W nowoczesnych wnętrzach pobrzmiewają echa industrialnej historii miasta – energetyczne i pełna praktycznych pomysłów aranżacja mieszkania w Łodzi to efekt pracy architektów z pracowni 3XEL.

Projektowane mieszkanie znajduje się w dawnej fabryce tytoniu w Łodzi. Historia budynku sięga XIX wieku, początkowo produkowano tutaj chusty, później papierosy. Wykupiony przez dewelopera obiekt pełni obecnie funkcję kompleksu mieszkaniowego. Właściciele lokalu pragnęli, aby na 40 mkw stworzyć przemyślaną i funkcjonalnie zaaranżowaną przestrzeń z charakterem. W tym celu zwrócili się do pracowni 3XEL, która w swoim portfolio ma między innymi aranżację mieszkania z elementami stylu retro (zobacz wnętrze mieszkania z elementami stylu retro).

Prace projektowe rozpoczęto od zmiany układu mieszkania. Dzięki przeniesieniu drzwi sypialni na ścianę salonu, w przedpokoju pojawiło się dodatkowe miejsce zagospodarowane przy pomocy regału. Ponad nim znalazło się nieduże okno, które pełni funkcję doświetlającą przestrzeń. W przedpokoju króluje nasycona, ceglana czerwień charakterystyczna dla łódzkiej architektury.

Mieszkanie w dawnej fabryce tytoniu w Łodzi

Industrialne wnętrze

Zarówno barwa przewodnia całej aranżacji, czyli rdzawa czerwień, jak i elementy wykończeniowe przypominają nam o przemysłowej historii tego miejsca. Pojawiają się tu elementy wykonane ze zbrojonego szkła i stali, a także ciekawe oprawy oświetleniowe nawiązujące kształtem do fabrycznych lamp. Architekci postawili na minimalizm w najlepszym wydaniu – na niedużym metrażu pojawia się wszystko to, co niezbędne, aby mieszkanie było komfortowe, a przy tym estetyczne.

L-kształtną zabudowę kuchenną tworzą proste szafki o białych frontach. Na podłodze w strefie dziennej zaproponowano surowe kafle. Mimo tego wnętrze jest ciepłe i przytulne – miękkie tkaniny i opływowe formy umeblowania dodają wnętrzom uroku. Na uwagę zasługuje aranżacja sypialni, gdzie zamiast tradycyjnej szafy pojawiają się stalowe relingi. Zawieszono na nich także oświetlenie, które można dowolnie przesuwać nad łóżko albo nad blat roboczy pełniący funkcję domowego miejsca pracy.

Mieszkanie w dawnej fabryce tytoniu w Łodzi

Za lustrzaną ścianą

Interesującym zabiegiem jest pokrycie ściany i drzwi prowadzących do łazienki taflą lustra. W ten sposób udało się optycznie powiększyć przestrzeń niedużego lokalu. W łazience zaproponowano chłodną paletę barw – szarości, biel i atramentowy granat dobrze korespondują z kompozycją kolorystyczną pozostałych pomieszczeń. Architekci wybrali lekkie formy ceramiki, które okazały się świetnym wyborem dla niewielkiego wnętrza – subtelny design nie przytłacza, a jedynie podkreśla nowoczesny i minimalistyczny charakter łazienki. Praktycznym rozwiązaniem jest wysoka zabudowa z drewna, w której zmieszczą się kosmetyki oraz przybory toaletowe.

Zobacz galerię zdjęć wnętrza mieszkania w dawnej fabryce w Łodzi

Mieszkanie w dawnej fabryce tytoniu w Łodzi – metryczka projektu

typ projektu: wnętrze mieszkania
inwestor: prywatny
pracownia: 3XEL Architekci
realizacja: 2020
lokalizacja: Łódź
zdjęcia: Dariusz Jarząbek
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!