Krakowski Klub Studio to obiekt, który promuje kulturę i rozrywkę w środowisku studenckim. Po pracach modernizacyjnych wnętrza budynku ubrano w wielkopowierzchniowy surowy beton, będący tłem dla kolekcji obrazów i rzeźb.
Akademickie Centrum Kultury Klub Studio mieści się w Krakowie przy ulicy Witolda Budryka 4 na terenie miasteczka studenckiego AGH. Budynek zaprojektowany został w latach 60. i początkowo pełnił funkcje mieszkalno-usługowe. Teraz prosta, modernistyczna bryła okryta została rdzawą stalą cortenową, którą porastają pnącza w trzech gatunkach. Wyjątkowa architektura skrywa w sobie serce całego założenia – wielofunkcyjną salę z rozbudowaną sceną, a także liczne pomieszczenia uzupełniające. Za aranżacją wnętrza Klubu Studio stoi pracownia ASA STOŻEK Architekci.
Na powierzchni ponad 4000 mkw oprócz sali koncertowej zaaranżowano też szatnie, zaplecze sanitarne, biura, magazyny, a także pub i mini-browar restauracyjny, który waży piwo na miejscu. Wielkoprzestrzenne hole umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie obiektu i są bazą dla różnego rodzaju kreatywnych działań.
Najważniejszym założeniem projektu sali koncertowej była dbałość o uzyskanie wysokich parametrów akustycznych, które umożliwiałyby komfortowy odsłuch koncertów. Zaplanowano trzy stanowiska realizacyjne oraz świetnie przygotowaną akustycznie salę o dużych możliwościach konfiguracji. Scena o rozbudowanej mechanice umożliwia także organizowanie przedstawień teatralnych. Wraz z kompletnym wyposażeniem w oświetlenie i technikę sceny, sala koncertowa stała się nowoczesnym obiektem spełniającym najwyższe wymagania wszystkich melomanów.
Podstawowym składnikiem wykończenia wnętrz obiektu jest surowy beton, który charakteryzuje się ogromną trwałością. Szary beton swoim charakterem pozwala na doświadczanie najistotniejszej w tych przestrzeniach sztuki. To właśnie liczne rzeźby, obrazy i reprodukcje zdjęć eksponowane są na industrialnym tle. W przestrzeni klubu mieszczą się zarówno trwała ekspozycja, jak i zmienna galeria „synEstetyczna”.
Oprócz betonu w aranżacji wnętrz klubu wykorzystano szlachetne polskie drewno dębowe. Pojawia się ono na sufitach i jako parkiet w strefach o podwyższonym komforcie. Architekci zaproponowali także drewniane wykończenia w postaci drzwi, blatów i parapetów. W sali koncertowej wykorzystano kilka odmian cegły klinkierowej, ułożonej w nietypowy sposób, która oprócz swoich walorów estetycznych oferuje także doskonałe właściwości akustyczne.
Nowoczesne wnętrza uzupełnia szkło. Dzięki przeszkleniom w obrębie restauracji i mini-browaru, światło słoneczne przesącza się przez wszystkie kondygnacje. Daje to wyjątkowy efekt wizualny, a także nadaje przestrzeni intrygującego charakteru. W strefie restauracyjnej pojawiają się też nowoczesne siedziska i stoliki o prostej formie.
Architekci zadbali także o estetyczne wykończenie toalet (zobacz artykuł dotyczący toalet myjących). Tutaj również króluje styl industrialny, a beton i stal uzupełniają energetyczne kolory: czerwień i żółć. Stalowe umywalki i duże powierzchnie odbić lustrzanych nadają przestrzeni surowego charakteru.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
typ projektu: wnętrze klubu
inwestor: Akademia Górniczo-Hutnicza
pracownia: ASA STOŻEK Architekci
realizacja: 2020
lokalizacja: ul. Budryka 4, Kraków
projektowana powierzchnia: ok 4000 mkw
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Restauracja Młodnik w willowej dzielnicy Katowic należy do doskonale znanych...
czytajNiecodzienne wnętrze kliniki stomatologicznej we Władysławowie.
czytajDobry design najlepiej prezentuje się w szlachetnych wnętrzach, w których...
czytajKrakowska kancelaria, której wnętrza zachwycają światłem i powietrzem to efekt...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz