Muzeum Ceramiki w Bolesławcu w murach dawnego pałacu

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu w murach dawnego pałacu

W dawnym Pałacu Pucklera zaprojektowano nową przestrzeń wystawienniczą Muzeum Ceramiki. Architekci z pracowni TOYA Design wykorzystali reprezentacyjny charakter obiektu i wprowadzili w jego wnętrza współczesną funkcjonalność.

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu od lat udostępnia zwiedzającym eksponaty prezentujące historię miasta, regionu i rzemiosła. Do niedawna instytucja mieściła się w dwóch lokalizacjach – teraz powiększona ekspozycja przeniesiona została do wspólnego budynku. Nową siedzibą stał się Pałac Pucklera, zaś za aranżacją wnętrza obiektu stoją projektanci z poznańskiej pracowni TOYA Design.

Budynek nowej siedziby ma ponad 2000 mkw powierzchni użytkowej, przez co pozwala na prezentację imponujących zbiorów muzeum. Pałac wpisany został do rejestru zabytków, a jego historia ma ponad 150 lat. Wiele z oryginalnych elementów budynku podlega ochronie konserwatorskiej. Projekt rewitalizacji obiektu zakłada nie tylko przywrócenie pałacowi dawnego blasku, ale też wprowadzenie rozwiązań funkcjonalnych na miarę dzisiejszych potrzeb.

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu w murach dawnego pałacu

Nowoczesny obiekt wystawienniczy

Sama bryła budynku, a także kompozycja i opracowanie elewacji decydują o wyjątkowości tego miejsca. Jednak architektom zależało, aby nowa siedziba muzeum wyróżniała się nie tylko architekturą, ale także dobrze przemyślanymi rozwiązaniami funkcjonalnymi. Nowa klatka schodowa połączyła parter i piętro mieszczące ekspozycję, a także poddasze służące jako zaplecze programowe instytucji. Osią nowej klatki schodowej uczyniono windę.

W odnowionym gmachu zaplanowano też zaplecze konferencyjne, sale warsztatowe i sklep z pamiątkami. Dziedziniec z ogrodem będzie pełnił rolę miejsca spotkań i wydarzeń, pojawi się tutaj również ogród z lapidarium.

 

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu w murach dawnego pałacu

Projekt ekspozycji

Architekci z pracowni TOYA Design opracowali nie tylko projekt przebudowy wnętrz budynku, ale także ekspozycji i nowej identyfikacji wizualnej muzeum. Na uwagę zasługuje stała ekspozycja z obiektami umieszczonymi za mleczną szybą. Szkło staje się klarowne tylko miejscami, tworząc kadry na prezentowane artefakty. Całość wzbogacają grafiki i elementy multimedialne.

Inaczej jest w przypadku ekspozycji ceramiki – w tym przypadku obiekty umieszczono w dużych gablotach. Podziału tematycznego dokonano poprzez wprowadzenia mniejszych ekspozytorów, które również wykorzystują motyw okien-kadrów.

W każdej z sal zaproponowano inny motyw prowadzący narrację wystawy. To, co się powtarza, to przeskalowany motyw graficzny wynikający z analizy historycznego kontekstu występującego głównie na zdobieniach naczyń. Kompozycję budują pas jako bordiura, biegnący pod sufitem fryz oraz uzupełniający całość margines. Kolory stanowią tutaj raczej subtelne tło, łagodnie nawiązujące do kontekstu.

Pracownia TOYA Design znana jest z licznych realizacji zarówno publicznych, jak i prywatnych. Należy do nich nowoczesny dom nad jeziorem (link: https://sztuka-architektury.pl/article/14128/dom-nad-jeziorem-od-toya-design), zaprojektowany z poszanowaniem otaczającej go przyrody. 

Zobacz galerię zdjęć Muzeum Ceramiki w Bolesławcu 

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu w murach dawnego pałacu – metryczka projektu

typ projektu: wnętrze muzeum
inwestor: Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
pracownia: TOYA Design
projekt: 2020
lokalizacja: Bolesławiec
projektowana powierzchnia: 2000 mkw
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!