Ekologia oraz życie w bliskości z naturą stały się już trendami o zasięgu globalnym. Aby chronić naszą planetę coraz częściej decydujemy się na rozwiązania takie jak: zasada zero waste czy less waste. Jesteśmy coraz bardziej świadomi naszych wyborów i czynów. Te tendencje przenikają także do stylów aranżacyjnych: coraz chętniej wykorzystujemy w domu naturalne materiały i dekorujemy wnętrza roślinami. Jeśli chcesz przenieść ekologiczny nurt do swojego wnętrza – zapraszamy Cię do tego artykułu.
Podstawą naturalnego nurtu we wnętrzu są dobór odpowiednich materiałów, które będzie można zutylizować bez szkody dla środowiska, oraz ograniczenie wykorzystania szkodliwych surowców, przede wszystkim tworzyw sztucznych. Na jakie naturalne materiały warto postawić we wnętrzach inspirowanych naturą?
Drewno jest materiałem coraz częściej wykorzystywanym w aranżacji wnętrz. Nie tylko przy produkcji mebli, których jest on podstawowym elementem wyposażenia. Możemy go spotkać przy aranżacji wnętrz w różnym wydaniu. Jest ono nie tylko łatwe do przetworzenia, ale także świetnie sprawdza się jako podstawa stylizacji. Aranżując wnętrze bliskie naturze, nie powinno zabraknąć tego materiału we wnętrzu. Pamiętajmy jednak, że im mniej przetworzone drewno, tym lepiej.
Drewno nie musi być jednak tylko materiałem do wyrobu mebli. Doskonale sprawdzi się także w roli dodatków do domu, takich jak stylowe lampy czy nietuzinkowe dekoracje.
Niepowtarzalnego charakteru wnętrzom nadadzą również meble wykonane w korzeni. Jest to niejako hit ekologicznych aranżacji wnętrz. Wykonane z korzeni stoliki kawowe doskonale upiększą przestrzeń salonu. Do drewna warto dodać kolejny ekologiczny materiał, czyli szkło. Te tworzywa w połączeniu tworzą idealną całość.
Wnętrze w nurcie ekologicznym nie może się obejść bez naturalnych materiałów. Nie ograniczajmy się zatem tylko do podstawowych, ekologicznych elementów, ale dodajmy też je w postaci dekoracyjnej. Poduszki, koce czy zasłony również mogą być w naturalnej osłonie.
Lniane czy bawełniane zasłony do kuchni bądź salonu podkreślą eko wnętrze. Warto też postawić na motywy florystyczne, które dodatkowo wpuszczą powiew natury do pomieszczeń.
Jeśli zależy Ci na tym, aby wnętrze pozostało stonowane i spójne aranżacyjnie, pamiętaj, aby łącząc ze sobą różne motywy kwiatowe, nie stosować zbyt dużej liczby wzorów i barw. W naturalnym wnętrzu wszystkie elementy powinny być utrzymane w jednej tonacji.
Dodatki do domu podkreślają naturalność wnętrza. Jakie więc ozdoby wybrać? Z pewnością te wykonane z trawy morskiej lub bambusa. Trawa ekologiczna to wytrzymały, wodoodporny materiał, więc można ją wykorzystać w wieloraki sposób. Do przykładów można zaliczyć: kosze na bieliznę lub dekoracyjne osłonki na doniczki.
Świetnym surowcem, który z pewnością odnajdzie się w naturalnej aranżacji, jest również szkło. Mimo że rozkłada się ono nawet 4000 lat, uważane jest za tworzywo sprzyjające środowisku. Dlaczego? Materiał ten bardzo łatwo się przetwarza, dlatego może zostać przekazany do ponownego (i kolejnego) użycia. Jak możesz wykorzystać szkło w aranżacji wnętrza? Postaw na szklany świecznik w kształcie owalu oplecionego bawełnianym sznurkiem. Taki detal może urozmaicić nie tylko wnętrze w stylu eko, ale także aranżację balkonu czy ogrodu. Do środka można włożyć dodatkowo naturalne ozdoby takie jak piasek, muszle czy kamienie – mówi Renata Mikuś, stylistka w sklepie internetowym Dekoria.pl.
W aranżacji w stylu eko nie powinno zabraknąć szklanych świec zapachowych, które uzupełnią i ocieplą wnętrze. Różnorodne kształty, zapachy i formuły tworzą swoistą paletę doboru barw. Wykorzystaj je do urozmaicenia wystroju swojego wnętrza.
|
|
|
|
Źródło: dekoria.pl
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Czy powstające teraz kuchnie wykonywane są z naturalnego marmuru i...
czytajŻółty wnosi do pomieszczeń radość. Ten kolor wpływa na nas...
czytajZe zderzenia wpływów kultur europejskich i afrykańsko-azjatyckich powstał styl, o...
czytajDobrze zaprojektowane i perfekcyjnie wykonane meble, nie muszą pochodzić z...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz