Życzeniem właściciela apartamentu było przearanżowanie przestrzeni i dostosowanie do nowoczesnego stylu życia. Architekci z pracowni Fuga Architektura Wnętrz zaproponowali funkcjonalną i estetyczną aranżację w industrialnym klimacie.
Projektowane mieszkanie znajduje się w przedwojennej kamienicy na Starym Żoliborzu w Warszawie. Inwestor nie był zadowolony z pierwotnego planu przestrzeni. O pomoc w nowym zagospodarowaniu wnętrza poprosił pracownię Fuga Architektura Wnętrz. Architekci wprowadzili szereg zmian, dzięki którym dawne wnętrze zyskało współczesny sznyt. Prace projektowe rozpoczęto od gruntownej zmiany układu pomieszczeń.
Tam, gdzie niegdyś znajdowała się kuchnia z mało funkcjonalną spiżarnią, przeniesiono sypialnię. Klaustrofobiczna toaleta połączona została z łazienką, czego efektem jest komfortowy salon kąpielowy. Strefę dzienną utworzono z połączenia długiego i wąskiego holu wejściowego, salonu oraz kuchni, tworząc otwartą przestrzeń wspólną. W miejscu dawnej sypialni zaaranżowano gabinet. Teraz 70-metrowe mieszkanie stało się dużo wygodniejsze i dostosowane do trybu życia swojego domownika.
Wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu utrzymano w skali szarości. W połączeniu z bielą i czarnymi dodatkami industrialna przestrzeń, którą ocieplają drewniane dodatki. Architektom zależało, aby zachować jak najwięcej oryginalnych elementów, które decydują o niepowtarzalnym klimacie zabytkowej kamienicy. Udało się odrestaurować piękny drewniany parkiet ułożony w jodełkę, a na ścianie sypialni wyeksponowano oryginalną cegłę. W całym mieszkaniu odnowiono stare żeliwne grzejniki – najpierw wypiaskowano, aby pozbyć się starych warstw farby, a następnie polakierowano proszkowo na nowy kolor.
W kuchni jasne odcienie szarości zestawiono z pastelowym błękitem. Jednorzędowa zabudowa uzupełniona została o dekoracyjny okap w kolorze czarnym. W części wypoczynkowej stanęła wygodna welurowa sofa w towarzystwie stolika na stalowych nogach. W rogu pomieszczenia pojawił się czarny regał, który swoją formą nawiązuje do przeszklenia między gabinetem a salonem.
W sypialni zaproponowano antracytową szafę, której bryła przełamana została drewnianym regałem. Za łóżkiem znajduje się malowana na biało ściana z cegły. Antracyt króluje także w gabinecie – na tle ciemnej ściany pojawia się półotwarta zabudowa w kolorze ciepłego orzecha. Granatowe tapicerowane krzesło dodaje szczypty elegancji. W pomieszczeniu pojawia się jasnoszara rozkładana sofa, dzięki czemu gabinet może pełnić też funkcję pokoju gościnnego. Duża przestrzeń do przechowywania ukryta została za monolitycznymi frontami wysokiej zabudowy meblowej.
Ciemne barwy, charakterystyczne dla całego mieszkania, w łazience zastąpione zostały przez śnieżną biel. Ściana prysznica wykończona została białymi podłużnymi płytkami. Stalowe szprosy kabiny prysznicowej wykończono na czarno. Kolor wprowadzono na ścianie z lustrem – granatowe płytki korespondują z frontami szafki pod umywalką. Dzięki połączeniu łazienki z toaletą architekci zyskali sporą przestrzeń do wykorzystania, a pomieszczenie stało się bardziej funkcjonalne.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
typ projektu: wnętrze mieszkania
inwestor: prywatny
pracownia: Fuga Architektura Wnętrz
realizacja: 2020
lokalizacja: Warszawa
projektowana powierzchnia: 70 mkw
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Młodzi ludzie, którzy zakupili mieszkanie w Barcelonie, zwrócili się do...
czytajStonowane kolory i proste formy. To najlepszy opis tego wnętrza.
czytajCzy mieszkanie o powierzchni 29 m2 może być wygodne i...
czytajMęska aranżacja wnętrza kojarzy się głównie z czarnym kolorem. W...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz