Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy wiele czasu. Przyrządzamy tam codzienne posiłki oraz przysmaki. Coraz większą popularnością cieszą się kuchnie otwarte, które nie ograniczają i nie wykluczają gospodarza podczas rodzinnych spotkań. Aktualne projekty domów, mieszkań oraz apartamentów najczęściej wyposażone są w kuchnie otwartą na salon. Jednak nadal odnaleźć można również zwolenników przestrzeni zamkniętej. Jaki rodzaj wybrać? I jak ją zaaranżować? Kamila Prałat, ekspertka z firmy SOLGAZ podpowiada, w jaki sposób zorganizować zamkniętą i otwartą przestrzeń kuchenną.

Klasyczne budownictwo usytuowało kuchnię jako osobne pomieszczenie, najczęściej oddzielone drzwiami od pozostałej powierzchni mieszkalnej. Z biegiem lat poszerzono funkcjonalność kuchni, stawała się ona strefą reprezentacyjną oraz zyskiwała miano „małego salonu”. Od kilku lat ogromną popularnością cieszą się kuchnie otwarte na salon, które poza podstawowymi funkcjonalnościami, stały się również sercem wielu domówi i mieszkań.

Kuchnia zamknięta

Oddzielne pomieszczenie z pewnością gwarantuje komfort pracy. Taki układ przestrzeni umożliwia całkowite odcięcie reszty pomieszczeń od hałasu wytwarzanego, na przykład przez mikser czy zmywarkę, a także skutecznie powstrzymuje rozprzestrzenianie się zapachów. Za zamkniętymi drzwiami łatwiej jest także utrzymać czystość, ponieważ powstający w procesie gotowania osad lub tłuszcz osiadają tylko na meblach i sprzętach kuchennych. - Plusów posiadania zamkniętej kuchni jest wiele. Jednym z nich jest możliwość szybkiego wywietrzenia pomieszczenia bez większej szkody dla domowników, która związana mogłaby być z panującym w otwartej przestrzeni chłodem. Nie można także zapomnieć o ustawności i funkcjonalności zamkniętej kuchni. Nawet niewielkie pomieszczenie w bloku wielorodzinnym może dać mieszkańcom szanse na stworzenie wysokiej, pakownej zabudowy, która pomieści nie tylko kuchenne akcesoria. Zalety zamkniętych kuchni doceniają także młodzi rodzice, którzy mogą zagwarantować swoim pociechom pełne bezpieczeństwo. Zamknięte drzwi skutecznie odgrodzą dzieciom ścieżkę do wyciągania z szuflad niebezpiecznych przedmiotów – mówi Kamila Prałat, ekspertka z firmy SOLGAZ, polskiego producenta sprzętu AGD.

Kuchnia otwarta czy zamknięta

Kuchnia otwarta na salon

Ogromne kuchnie z wyspą to domena budownictwa jednorodzinnego. Ten trend w ostatnich latach tak ewoluował, że większość nowopowstających mieszkań i domów jest wyposażona w pomieszczenie z aneksem kuchennym. Rozwiązanie to pozwala na stworzenie wielu ciekawych aranżacji, umożliwia częstsze przebywanie ze sobą domowników, a także daje szansę na stworzenie funkcjonalnej i przestronnej przestrzeni. - Otwieranie kuchni na salon to odzwierciedlenie zmieniających się potrzeb domowników oraz rosnącego znaczenia kuchni jako pomieszczenia, w którym odbywa się życie towarzyskie. Coraz pieczołowiciej podchodzimy do tematu urządzania wnętrz. Z pewnością otwarte kuchnie dają szerokie możliwości aranżacyjne. Dzięki dostępnym na rynku rozwiązaniom w elegancki sposób możemy oddzielić strefę kuchenną od strefy dziennej lub urządzić je w jednym, harmonijnym stylu – dodaje ekspertka z firmy SOLGAZ.

Otwarta kuchnia również ma swoje minusy. Do nich możemy zaliczyć przenikanie nieprzyjemnych zapachów oraz pary do części salonowej, a także trudności w ukryciu bałaganu, który towarzyszy nam podczas przygotowywania posiłków. Ponadto, brak intymności podczas pracy w kuchni może być dla wielu wrażliwych osób powodem powstania dodatkowego stresu.

Kuchnia otwarta czy zamknięta

Układ idealny

Ergonomia przestrzeni kuchennej to nie tylko optymalizacja procesów. Jasno określone kryteria lokalizacji sprzętów i odległości pomiędzy nimi muszą być zachowane podczas ustalania układu kuchni. Są one niezależne od tego, czy w grę wchodzi kuchnia zamknięta, czy otwarta na salon. - Mycie, krojenie, gotowanie, odkładanie, wstawiane do lodówki i wiele innych – to zwykłe czynności, które przy właściwym rozlokowaniu blatów i urządzeń mogą ulepszyć, a tym samym skrócić proces gotowania. Istnieje pojęcie „trójkąta roboczego” w kuchni, w którym podstawowe urządzenia, takie jak kuchenka lub płyta kuchenna, zlewozmywak oraz lodówka tworzą wierzchołek kuchennego trójkąta. Ergonomia w kuchni możliwa jest także dzięki właściwemu rozplanowaniu blatu roboczego, który usprawni proces wykładania produktów z lodówki, a następni ich obróbkę – mówi Kamila Prałat z firmy SOLGAZ.

Podstawa wyposażenia

Niezależnie od tego czy jesteśmy posiadaczami otwartej, czy zamkniętej kuchni, musimy pamiętać o sprawnej wentylacji. Podczas gotowania wydziela się wiele zapachów i pary wodnej, która wraz z kurzem i tłuszczem osiada na sprzętach kuchennych. W przypadku kuchni otwartej na salon sprawy są o tyle skomplikowane, że brud i osad mogą dosięgnąć mebli wypoczynkowych. - Poza sprawną wentylacją, w każdej kuchni powinien znaleźć się odpowiedni okap, który będzie pochłaniał powstającą w procesie gotowania parę. Urządzenie to niweluje także problem tłustych plam i osadów, które nie tylko są nieestetyczne i trudne do usunięcia, ale również są siedliskiem kurzu i brudu. Ciekawym rozwiązaniem są bezdotykowe rozwiązania, które nie tylko pełnią swoje podstawowe zadanie, ale także umożliwiają domownikom obsługę za pomocą gestów – mówi eksperta z firmy SOLGAZ, polskiego producenta innowacyjnego sprzętu AGD.

Zarówno kuchnie otwarte, jak i zamknięte mają szereg zalet oraz wad. Choć decyzja wyboru rodzaju pomieszczenia nie zawsze zależy od nas samych, ze względu np. na rodzaj budowli, tak wyposażenie i aranżacja wnętrza powinna być spójna z potrzebami mieszkańców. Niezależnie od tego, jaką kuchnię chcemy urządzić, pamiętajmy o wykorzystaniu wysokiej jakości sprzętu AGD, który pomoże w zachowaniu czystości oraz usprawni proces przygotowywania posiłków.

Zobacz galerię zdjęć kuchni 

Żródło: solgaz

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!