Wnętrza poznańskiego biura RDH Atelier wyróżnia amfiladowy układ – architekci z pracowni Starzak-Strebicki tak zaplanowali przestrzeń, by użytkownik prowadzony był przez poszczególne pomieszczenia od strefy publicznej, aż do części prywatnej.
Układ amfiladowy oznacza rozmieszczenie kolejnych pomieszczeń na jednej osi z pominięciem korytarza. Taki plan lokali stał się niezwykle popularny w XVII wieku, kiedy to goście przechodzili przez kolejne okazałe wnętrza, zauważając dzięki temu ciągłość aranżacji. Współcześnie układ amfiladowy charakteryzuje się przede wszystkim praktycznym podziałem wnętrz na strefy o różnej funkcjonalności. Właśnie z takim układem mieli do czynienia architekci z pracowni Atelier Starzak Strebicki.
Architekci otrzymali zadanie aranżacji wnętrza biura RDH Atelier, mieszczącego się w kamienicy w centrum Poznania. W lokalu o powierzchni 60 mkw miała się znaleźć część biurowa, sala konferencyjna, a także zaplecze socjalne oraz toaleta. Projektanci świetnie poradzili sobie z amfiladowym układem lokalu. Wnętrza prowadzą użytkownika przez poszczególne pomieszczenia stopniowo od strefy najbardziej publicznej w głąb, aż do najmniej dostępnych, prywatnych przestrzeni biurowych.
Pracownia Atelier Starzak Strebicki znana jest z kreatywnych rozwiązań, które oglądać mogliśmy między innymi we wnętrzach mieszkania z lat 50. z wielofunkcyjną meblościanką. I tym razem architekci zaproponowali aranżację o dużej funkcjonalności oraz praktyczne zabudowy gwarantujące swobodę i dowolność w użytkowaniu przestrzeni
Od strony ulicy zaprojektowano przestrzeń otwartą, dostępną do gości, która służyć na spotkaniom i dyskusjom. Tutaj znalazł się regał na książki ze zintegrowanymi drzwiami przesuwnymi, który stanowi element oddzielający przestrzeń dla gości od zasadniczej przestrzeni biura. Tym sposobem udało się w estetyczny sposób poprawić komfort akustyczny w dalszych pomieszczeniach lokalu.
Ostatnia z sekcji wyposażone jest w aneks kuchenny i toaletę w stałej zabudowie, która płynnie przechodzi w głąb lokalu. Tam zaprojektowano platformę, gdzie zaaranżowano część przeznaczoną na administrację i przechowywanie dokumentacji. Strefa została wizualnie oddzielona dzięki dwóm stopniom wykończonym drewnem.
W poznańskim biurze nie brakuje koloru, chociaż bazą aranżacji jest ascetyczna biel. Duże plamy barwne przyciągają uwagę gości – żywy żółty kolor regału na książki w części konferencyjnej ożywia wnętrze. Żółtej barwie towarzyszy soczysta zieleń – kolory te pokrywają elementy stolarki wykonane z bejcowanej lub melaminowanej sklejki. Ich obecność we wnętrzach sprawia, że przestrzeń budzi w użytkownikach kreatywność i chęć do działania.
Ograniczony budżet kazał wykorzystać architektom istniejące w lokalu elementy, takie jak posadzka czy oryginalny sufit wykończony drewnem. Na tym ostatnim zamontowano oświetlenie LED, które równomiernie rozjaśnia przestrzeń.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
typ projektu: wnętrze biurowe
inwestor: RDH Urban
pracownia: Atelier Starzak Strebicki
autorzy projektu: Jola Starzak, Dawid Strębicki, Martyna Karnaś, Martina Ferraro
realizacja: 2020
lokalizacja: Poznań
projektowana powierzchnia: 60 mkw
zdjęcia: Jakub Wittchen
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Alaloum Board Game Cafe w Nea Filadelfeia - dzielnicy w...
czytajW japońskiej Osace powstała aranżacja salonu fryzjerskiego, która jest kwintesencją...
czytajWnętrze biura nie jest ani całkiem otwarte, ani kategorycznie podzielone...
czytajJak pandemia wpłynęła na dzisiejsze realizacje hotelarskie, jeśli chodzi o...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz