Wnętrza poznańskiego biura RDH Atelier wyróżnia amfiladowy układ – architekci z pracowni Starzak-Strebicki tak zaplanowali przestrzeń, by użytkownik prowadzony był przez poszczególne pomieszczenia od strefy publicznej, aż do części prywatnej.
Układ amfiladowy oznacza rozmieszczenie kolejnych pomieszczeń na jednej osi z pominięciem korytarza. Taki plan lokali stał się niezwykle popularny w XVII wieku, kiedy to goście przechodzili przez kolejne okazałe wnętrza, zauważając dzięki temu ciągłość aranżacji. Współcześnie układ amfiladowy charakteryzuje się przede wszystkim praktycznym podziałem wnętrz na strefy o różnej funkcjonalności. Właśnie z takim układem mieli do czynienia architekci z pracowni Atelier Starzak Strebicki.
Architekci otrzymali zadanie aranżacji wnętrza biura RDH Atelier, mieszczącego się w kamienicy w centrum Poznania. W lokalu o powierzchni 60 mkw miała się znaleźć część biurowa, sala konferencyjna, a także zaplecze socjalne oraz toaleta. Projektanci świetnie poradzili sobie z amfiladowym układem lokalu. Wnętrza prowadzą użytkownika przez poszczególne pomieszczenia stopniowo od strefy najbardziej publicznej w głąb, aż do najmniej dostępnych, prywatnych przestrzeni biurowych.
Pracownia Atelier Starzak Strebicki znana jest z kreatywnych rozwiązań, które oglądać mogliśmy między innymi we wnętrzach mieszkania z lat 50. z wielofunkcyjną meblościanką. I tym razem architekci zaproponowali aranżację o dużej funkcjonalności oraz praktyczne zabudowy gwarantujące swobodę i dowolność w użytkowaniu przestrzeni
Od strony ulicy zaprojektowano przestrzeń otwartą, dostępną do gości, która służyć na spotkaniom i dyskusjom. Tutaj znalazł się regał na książki ze zintegrowanymi drzwiami przesuwnymi, który stanowi element oddzielający przestrzeń dla gości od zasadniczej przestrzeni biura. Tym sposobem udało się w estetyczny sposób poprawić komfort akustyczny w dalszych pomieszczeniach lokalu.
Ostatnia z sekcji wyposażone jest w aneks kuchenny i toaletę w stałej zabudowie, która płynnie przechodzi w głąb lokalu. Tam zaprojektowano platformę, gdzie zaaranżowano część przeznaczoną na administrację i przechowywanie dokumentacji. Strefa została wizualnie oddzielona dzięki dwóm stopniom wykończonym drewnem.
W poznańskim biurze nie brakuje koloru, chociaż bazą aranżacji jest ascetyczna biel. Duże plamy barwne przyciągają uwagę gości – żywy żółty kolor regału na książki w części konferencyjnej ożywia wnętrze. Żółtej barwie towarzyszy soczysta zieleń – kolory te pokrywają elementy stolarki wykonane z bejcowanej lub melaminowanej sklejki. Ich obecność we wnętrzach sprawia, że przestrzeń budzi w użytkownikach kreatywność i chęć do działania.
Ograniczony budżet kazał wykorzystać architektom istniejące w lokalu elementy, takie jak posadzka czy oryginalny sufit wykończony drewnem. Na tym ostatnim zamontowano oświetlenie LED, które równomiernie rozjaśnia przestrzeń.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
typ projektu: wnętrze biurowe
inwestor: RDH Urban
pracownia: Atelier Starzak Strebicki
autorzy projektu: Jola Starzak, Dawid Strębicki, Martyna Karnaś, Martina Ferraro
realizacja: 2020
lokalizacja: Poznań
projektowana powierzchnia: 60 mkw
zdjęcia: Jakub Wittchen
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Architekci przemienili zniszczoną galerię sztuki w biuro kancelarii prawnej Zapata...
czytajNowy Teatr w Warszawie powstał w budynku z 1927 roku,...
czytajNowy koncept dla sieci sklepów SOUL (marki: CAT, Converse, Merrell...
czytajRenowacja Radisson Blu, położonego w samym sercu Starego Miasta w...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz