Projekt domu wielorodzinnego od No Architects

Projekt domu wielorodzinnego od No Architects

Jeden dom, a w nim trzy rodziny – pracownia No Architects zaaranżowała wnętrza domu z lat 30. tworząc trzy wygodne i niezależne apartamenty. W projekcie uwzględniono także przestrzenie wspólne.

Projektowany dom mieści się w czeskiej stolicy – Pradze. Trójkondygnacyjny budynek, którego historia sięga lat 30. ubiegłego wieku, został gruntownie odrestaurowany, by móc posłużyć jako współczesne mieszkania. Dom zlokalizowany jest na działce o powierzchni 400 mkw. Powierzchnia zabudowana mierzy 130 mkw, a do dyspozycji użytkowników należy 387 mkw, na których zaaranżowano trzy niezależne mieszkania. Inwestorami są trzy rodziny, które wspólnie kupiły dom z działką i postanowili podjąć się gruntownej modernizacji obiektu.

Aranżację wnętrz domu powierzono pracowni No Architects. Projektanci wiedzieli, że muszą stworzyć funkcjonalną koncepcję, która będzie sprawdzała się na co dzień. Dla każdej rodziny zaaranżowano mieszkanie na oddzielnym piętrze. Dodatkowo rozbudowano piwnicę, w której zaplanowano przestrzenie wspólne, takie jak pralnia, zaplecze techniczne oraz pomieszczenie spotkań grupowych.

Dom jako przestrzeń wspólna

Każde z mieszkań zaaranżowane zostało w podobnej estetyce, jednocześnie mając na uwadze indywidualne gusta użytkowników. Architekci z dużym szacunkiem odnieśli się do historycznego charakteru wnętrz, starając się maksymalnie wykorzystać zastaną sytuację. Pewne elementy wymagały zmian – wprowadzono nowe otwory okienne, aby wprowadzić symetrię w partii szczytowej budynku, a także wzmocnić konstrukcję po montażu okładziny termoizolacyjnej. W miejscu dawnego garażu pojawił się parking dla rowerów i wspólna szopa na narzędzia ogrodnicze. Projekt ogrodu (zobacz jak zaprojektować ogród) stanowi dopełnienie całościowego projektu wnętrz.

Projekt domu wielorodzinnego od No Architects

Jasne i przestronne wnętrza

W projektowanych wnętrzach dominuje jasna kolorystyka. Architekci posługują się złamaną bielą i beżami, dla których urozmaiceniem stają się kolorowe akcenty. W jednym z apartamentów pojawia się pudroworóżowa biblioteczka, która stanowi wyraźny akcent w łagodnym wnętrzu ubranym niemal w całości w złamaną biel. W drugim apartamencie zabudowa bieli i beżom towarzyszy pastelowa zieleń, którą pomalowano fronty zabudowy kuchennej oraz elementy stolarki. W ostatnim apartamencie przełamaniem dla bieli i jasnego drewna jest kolorowa posadzka z heksagonalnych płytek.

Wszystkie trzy mieszkania charakteryzuje otwarty plan strefy dziennej – funkcje kuchni, salonu i jadalni połączono w jednym pomieszczeniu. Mieszkania są przestronne i jasne, a zindywidualizowane dodatki i wykończenia budują wrażenie przytulnych i domowych przestrzeni.

 

Projekt domu wielorodzinnego od No Architects

Zobacz galerię zdjęć domu wielorodzinnego 

Projekt domu wielorodzinnego od No Architects– metryczka

typ projektu: wnętrze domu
inwestor: Baugruppe
pracownia: No Architects
realizacja: 2019
lokalizacja: Praga, Czechy
projektowana powierzchnia: 387 mkw
zdjęcia: Studio Flusser
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!