Drewno we wnętrzach jako trend 2021 roku

Drewno we wnętrzach jako trend 2021 roku

Z okresem początku roku rodzi się pytanie o nowe trendy. Jest to inspirujący czas, w którym projektanci, wykonawcy i miłośnicy pięknych wnętrz mają mnóstwo pracy. Dyskutują oni nad kolorem roku niedawno wybranym przez Instytut Pantone, wypatrują nowych trendów oraz podpatrują trendsetterów. Cała ta praca odnawia się z roku na rok. Eksperci marki DLH podsuwają rozwiązania i bacznie śledzą sposoby wykorzystania drewna w aktualnych trendach i projektach. W jakim wydaniu zobaczymy ten naturalny materiał w 2021 roku?

Powrót do tradycji

W obecnych, niespokojnych czasach szukamy oparcia w tym, co dobrze znane, sprawdzone i lubiane. W tym roku urządzając mieszkanie będziemy sięgać nie tylko wspomnieniami do chwil bliskich naszemu sercu, ale również po przedmioty vintage m.in. dekoracyjnie fornirowane meble z PRL-u, które wniosą do naszego wnętrza wspomnienia oraz niepowtarzalny design. Wiekowe komody, szafy czy krzesła doskonale łączą się ze stylem skandynawskim i nadają charakteru wnętrzu. Wnętrza eleganckie typu modern classic wzbogacą meble szyku epok dawniejszych i bardziej współczesnych. I choć upiększyć mieszkanie można łatwo i swobodnie, to jednak musimy pamiętać o podstawowej rzeczy: odpowiedniej bazie całej aranżacji. W tej roli niezmiennie od stuleci najlepiej sprawdza się drewniana podłoga. Tradycyjny walor ma m.in. tekowa deska podłogowa, której brąz daje poczucie solidności oraz podłogi dębowe np. model Rivaner – wyglądający niczym z wiejskiego siedliska – oraz White Pearl, kojarzący się z posadzką świeżo wyszorowaną i zapastowaną, jak w starym domu z tradycjami.

Drewno we wnętrzach jako trend 2021 roku

Urok jasnego drewna

Już przed dziesięcioma laty jasne odcienie drewna przełamały monopol ciemnych mebli czy podłóg. Kojarzyły się one jednak z młodzieńczym stylem skandynawskim. Obecnie społeczeństwo przekonało się, że jasny dąb, jesion czy buk może być niezwykle eleganckim tworzywem wszelkich realizacji w mieszkaniu czy domu. I to zarówno w wydaniu mini – heksagonalnym półek czy blatów stolików kawowych, ale i maxi. Znakomitym dowodem na to jest szerząca się popularność dwóch rodzajów podłogi parkietowej o ciepłej, złocistej barwie miodu jak i tej chłodniejszej, odcieniem przypominającej kawę z mlekiem.

Drewno we wnętrzach jako trend 2021 roku

Szarość w nowych zestawieniach

Ten rok jest królem szarości. Tak jak wskazał Instytut Pantone – kolorami roku 2021 zostały właśnie cementowe szarości Ultimate Gray wraz z odcieniem żółcieni Illuminating. Mocne żółte akcenty trudno nazwać propozycją dla każdego, choć warto przemycić dodatki w tym kolorze do mieszkania, ale zdecydowanie kolory szarości są dla każdego. Ponadto doskonałym kompanem szarości jest drewno. Warto ocieplić chłodne odcienie wnętrza używając ciepłych odcieni drewna. W tej roli sprawdzą się m.in. wchodzące na nowo w modę beże (cieplejsze, i intensywniejsze niż wcześniej, jakby podbarwione kawą lub karmelem), a także wszelkie odcienie drewna. Dziś prócz mebli czy podłóg powstają z niego akcesoria, dzbanki czy słoje i inne ozdoby. A z rozwiązań nieco bardziej ugruntowanych – oczywiście drewniane blaty kuchenne, świetnie radzące sobie w tych wymagających warunkach.

Drewno we wnętrzach jako trend 2021 roku

Obłe i nieregularne kształty

Wzornictwo odbieramy wieloma zmysłami, nie tylko wzrokiem. Na drugim miejscu plasuje się bez wątpienia dotyk. Z racji tego z regularnymi bryłami wszelkich elementów wyposażenia i wystroju domu odważnie konkurują te, o organicznych kształtach. Przyjemniejsze wnętrze tworzą łagodniejsze kształty. Stąd rosnąca popularność okrągłych stołów. Z kolei trend doskonale niedoskonały, czyli wabi-sabi w tym roku wybierany jest świadomie i celowo. Ten kojący brak perfekcji funduje nam m.in. drewno sękate, a ostatnio także oflis – łagodnie, miękko, nieregularnie zaoblony brzeg blatów kuchennych.

Drewno we wnętrzach jako trend 2021 roku

Powrót do natury

Wszystkie omówione dotąd trendy wpisują się w niezwykle ważny makrotrend, ugruntowujący swoją pozycję już od kilku lat, a obecny także w tym roku. To oczywiście powrót do natury. Szybkie tempo życia sprawia, że kontakt z przyrodą – niezbędny człowiekowi do utrzymania dobrej kondycji psychofizycznej – okazuje się bardzo utrudniony. Szczególny jej brak odczuliśmy i odczuwamy w czasie lockdownu. Dlatego tym chętniej zapraszamy do naszego wnętrza naturę w postaci czy to kwiatów czy naturalnych produktów i materiałów. Powracamy do surowej ceramiki z gliny, wyrobów ze szkła oraz metalu czy też drewnianych mebli, podłóg i mebli. Same w sobie są one ekologiczne. Nie dość, że służą one latami, to ponadto nie rodzą problemów związanych z gospodarowaniem odpadami. W nowym roku to odczucie natury, jak najbardziej bezpośrednie, dlatego warto sobie zapewnić we własnym mieszkaniu.

Zobacz galerię zdjęć - drewno we wnętrzach

Źródło: DLH

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!